Učitelj, May 15, 1895, page 39
КЊИЖЕВНИ. ПРЕГЛЕД 843
не мислимо казну већ приморавање на рад. Ма да ће та деца радити преко воље, ипак може настати тренутак кад ће се за_ радовати розултатима свог рада, и та се радост може употребити за буђење частољуоља ;
После тога, частољубље се развија и у разним друштвима Ђачким, где сваки појединац част друштва у коме је сматра као своју част, Нешто слично томе треба васпитач у својој школи да створи. (Свршиће се).
Педагогичеси!и Сборникљ. Издаје главна управа војенпа школа. Излази у Петрограду месечно један пут. Год. 29.
Садржина свеске за Март: Званични део — Педагошка писма — Белешке школског лекара — Поводом издања: материјал за наставу из природних наука — Примедбе официра васпитача — Кретање клатна у безваздушном простору — Критика и библиографија — У прилогу: преглед радње педагошког музеја.
Садржина свеске за Април: Званични део — Студије о "покретима личности — Поглед Лобачевског на предавање математике — Расправа о спису Лермонтова „Спор“ — О систематском предавању историје — О потреби да се прегледају програми предавања Космографије у Кадетским ·Корпусима — Вештачко осветљење школа — Реферати — Критика и библиографија Успомени Н. Н Скалона — Исправка — Огласи.
Педагошка итема. Од ф. Витберга. Треће писмо. — Алтру-. изам је кад се лично и субјективно начело потчини општем и објективном начелу. А пошто се ово друго начело остварује у идеалу, то се алтруизам можеод редити још као потчињеност идеалу.
У животу човековом питање о идеалу долази на прво место. . Живети без неке руководне идеје, а то је идеал, немогуће је свесном животном што се човек зове. И према томе питање: какву
"је руководну идеју изабрао човек, јесте основно питање његове. моралности. Али није довољно само теоријско признавање идеала. То није нешто споља утиснуто у човека. Идеал треба човек сам себи да изради. Управо идеал, као нешто срасло с душом, не може се друкчије ни замислити, но да је самостално створен.
Реч „створен“ треба узети у релативном, а никако у апсолутном смислу, пошто се овде не ствара нешто потпуно ново,.
· нешто што до сада није постојало. Управо овде једна лич-
ност самостално врши оно исто, што и друге личности сва. ка за се врше, а то је слободна израда или стварање идеала.