Učitelj

302 Учитељ

дакле моћи, која је већ постојала и којом је индивидуа већ располагала, док друга означава просту неспособност задржавдња нових утисака.

Ретроградне амнестичке појаве деле се даље на парцијелне и шоталне. Прве означавају делимично губљење репродуктивне способности, док друге моментану одсутност свега психичког материјала из свести. | |

Према томе пак, дали је код нарцијелне амнезије губљење репродуктивне способности везано, детерминирано, за извршне садржаје или се оно протеже на све псикичке садржаје извесног времена, деле се даље ове појаве на система шизиране и локализиране.

Тиме је у главном конвенционална подела (Janet, Ribot, Storring HB др.) ових појава изцрпљена. Ради прегледности можемо их означити следећим радиограмом:

Амнезија. Ретроградна. Аншероградна. Парцијелна. Тотална. Систематизирана. Локализирана.

Систематизирање су амнестичке појаве најмногобројније.. Њихова је одлика у тому, што личности, KOJ којих се гоне. јављају (реч је, свакако о најизразитијим овим појавама, иначе. се оне могу појавити и код свију личности), губе могућност репродуковаља само за извесну категорију престава, н. пр. за једну групу престава, које сачињавају једну огранску целину. Тако Јанет за ово наводи један случај, где“ је једна за ове појаве предиспонирана породиља изгубила из памћења не само порођај, већ и ствари, које било по чему с овим стоје у тешњој вези, BH. пр. има свога мужа, шта више и да је уопште удата, За друге ствари међутим, које нису биле у вези с порођајем, задржавала је она потпуно моћ репродукције.“

Памћење оваквих личности узима, с погледом на садржај чија је репродукција онемогућена, један готово сановни Ka-” рактер, који је обичном и хипнотичком сну у толико сличан, што се преставе и психички садржаји уопште, чија је репро-

ı Janet 1, c. S. 69