Učitelj

473 а

своје задаће, своју мисију, и нема силе, која би стала на путу остварења тих задатака. А у чему се састоје ти задациг — У искупљењу руском крвљу европске слободе, европскога мира и части, каже Пушкин. Тако је било за ! реме татарске најезде: »Руси су држали штит између две непријатељске расе.“

У писму Чаадајеву Пушкин тумачи ову мисао: „Русија је, Каже он, својим громадним простором прогутала монголску победу: Татари се нису усудили да пређу наше западне границе и да нас оставе у позадини. Они су отступили у своје пустиње, и хришћанска цивилизација је била спасена“. Зато он у песми „БоРодинска годишњица“ пита: „Куда да помакнемо низ утврђења2.. Коме припада венац» — Мачу или ларми2 Је ли јака Русија» Да, она има велику мисију“.

Песник Тјутчев допунио је Пушкинову мисао: он ту мисију види у окупљању Словена и вођењу их на подвиг просвећивања, као Једномишљењу армију, која ће да освежи човечанство, да га просвети идејом братства народа, правдом и човечношћу. Отуд и пророчанство о великој руској држави. са седам унутрашњих мора, са седам великих река: „Од Нила до Неве, од Лабе до Кине, од Волге до Еуфрата и од Ганга до Дунава.“ _ ЕН

То не би била држава створена насиљем, мачем и ба јонетима, већ држава братства народа, у којој би се зацарио морал Пушкинове Русије и остварила идеја социјалне правде. |

Али коме је суђено остварење такве државе: проповедницима непротивљења злу, Гогољевским Мањиловим, или следбеницима револуционарне снаге Петра Великога, Пушкин није стигао да нам каже, јер је 27 јануара ст. ст. 1837 год., у 38 години својега живота умро од ране добивене на двобоју са сином феудалне Европе, емигрантом и штићеником цара Николе ].

Зар то није сувише велика жртва, коју је дала Русија црним гаврановима —- злослутницима, који су се хранили лешевима самовлашћа!

Пабавите за своју личну и школску библиотеку: „Документа

о учишељевом националном раду у прошлости ЧЕНА то ДИНАРА

и » Учитељеву« библиографиј за цедесеш година његовог излажења ЧЕНА 10 ДИНАРА

Пошаљите Југослов. Учитељ, удружењу Београд на чековни рачун 55+0817 дин, 50. а обе књиге добићеше о нашем шрошку.