Uloga i značaj Vrbaske banovine
== де a
ком, Мостару, Бијељини и Требињу трговачке школе, У Рељеву богословију, у Сарајеву католичко богословско семениште.
То је све на једној половици окупиране територије, на оној где су Срби у мањини. На оној другој, која данас чини подручје Врбаске бановине, где је око 60' Срба, била је до 1911 год. само једна једина средња школа, реалка у Бањој Лупи, и то основана школске године 1995 —- 1895, тек 17 година по окупацији. И у ту су школу ишла углавном чиновничка деца. Стога су рударски чиновници и сад претежно странци. Нешто пред рат основане су још ниже гимназије У Бихаћу и у Дервенти, опет где су Срби у мањини.
Дакле, на једној половици, на подручју где су настањени претежно католици и муслимани, била (е до пред рат двадесет и једна средња школа, а на другој, где су претежно Срби прагославни, једна једина, па и та подигнута са закашњењем од седамнаест година.
Интересантно је да на подручју данашње Врбаске банорине није до пред сам рат аустријска управа подигла ни једне једине ни трговачке, ни ниже техничке, ни занатске школе, и na cy деца са Крајине ишла у трговачку школу у Брчко, у Сагајево, па чак и у Земун, разуме се, само деца имућнијих родитеља. Позед рат је подигла трговачку школу у Бихалу, са цигла два учитеља и без директора.
Разумљиво је стога свега зашто је и данданас на полручју Врбаске бановине 72.6"• неписмених, а кад се одбију градоги, тај се проценат пење у неким крајевима и преко 80%, и то углавном међу српским елементом. — И данданас има у Зрбаској бановини 118.574 деце способне за школу, а не могу да је похађају, јер нема ни основних школа.
Ррбаска бановина, у поређењу нпр. са Словенијом, треба још равних 150 година да постигне данашње стање Словеније у основној настави, ако би ишли досадашњим ходом.
После Ослобођења није учињено све до образовања Врбаске' бановине скоро ништа да се то стање исправи.
Дошле су партије, и партијски људи и донесоше и парчијски живот. Од Крајине су се тражили само гласови, тражи„O се псверење, ваљало је државу спасавати. И Крајина је давала. На њој су се кандидовали сви прваци свих партија. Али нико да погледа на Крајину и њено стање, да [0] помогне и да је придигне. За првих десет година слободног живота једва око се дигло десетак основних школа, довршен је онај крак пруге од Крупе до Бихаћа, око 30 км, који је Аустрија за време рата била почела, и подигнут је понтонски мост на Сави, који ваља растварати кадгод која лађа има да прође, који ваља склањати кад се Сава почне ледити, и који ваља стално крпити.
То су, изгледа, све тековине за првих десет година слободног живота.
ОРРАЗОВАЊЕ ВРБАСКЕ БАНОВИНЕ И ЊЕНА ИЗГРАДЊА И требало је да дође шесто-јануарски режим, да се формира Врбаска бановина, па да се нешто у њој и за њу учини.