Vizantiske slike. Knj. 1

96 | МР АРЛ Ољ иЛ

од калуђера из Сакудиона, почеше да грме против: „новога Ирода“, против непослушног сина, који је, говорили су, — и прекор је занимљив кад се помисли на Мренино понашање у тој ствари — без икаквог поштовања одбацио добре савете своје мајке; и Платон и његови калуђери отворено одбише да остану у друштву владара прељубника; па чак и свештеника који су подупирали или трпели његово рђаво владање.

Константин МЈ, коме је сва та ларма била врло неугодна, трудио се да савлада опозицију тих непомирљивих и досадних калуђера. Он покуша да их ублажи поклонима, лепим речима, но не постиже ништа. Теодота, са своје стране, да би обезоружала своје рођаке, предузе лично један корак; она се пријави манастиру, одбише је увређено. Онда Константин МГ пређе у Прусу; он сам оде у манастир, у нади да ће ублажити Платона и Теодора. Сва та погађања, доказајући побожнима њихову снагу, само су још појачала њихово тврдоглавство. Најзад се цар наљути. Врховни командант војске и Опсикион били су с војницима послати у Сакудион. Платон буде ухваћен и послат у Цариград под јаком стражом; Теодор са три друга калуђера био је свирепо ишибан. Затим десет главних вођа, међу којима се налазио, са Теодором, његов отац и његов брат Јосиф, буду послани у прогонство у Солун; остало братство би растурено, њ свима је било забрањено да даду склоништа прогнаним калуђерима. „Христос је спавао“, каже не без неке горчине Теодор Студит, у занимљивој причи коју нам је оставио о томе гоњењу.

У тој кризи коју је њена породица имала да издржи, Теоктиста је показала чудновату душевну јачину. Видели су је како, и поред своје туге и жалости, храбри, подржава, теши и крепи жртве: „Идите, синови моји, говорила је она прогнаним калуђерима, и нека вас Бог штити свуда куд будете ишли, јер ви сте изабрали тај пут да би послушали његов закон“. Видели су је, увек веселу и јаку,