Vojna enciklopedija : sveska druga : A—B, page 84
БАЧ
крају челичне цеви. Пламен се може пуштати на непријатеља испрекидано, на махове, отварајући или затварајући славину, или без прекида. Пламен је веома врућ. Напади пламеновима предузимају се изненада и брзо. Морално дејство је много веће од физичког,
БАЧ, место у Бачкој, на железничкој прузи Сомбор—Паланка. За време Ракоцијеве буне Бач су заузеле Ракоцијеве чете и запалиле град. По Бачу, који је подигао Св. Стефан, дошло је име Бачка жупанија. Град Бач је у близини села Бача. Четворостран је а углови су утврђени са три округле и једном квадратном кулом. Бранич-кула била је на 6 спратова. Град је сазидао краљ Карло Роберт (1308—1349).
БАЧКА је саставни део Дунавске бановине а заузима највећи део некадашње бачко-бодрошке жупаније. Граничи се са запада и југа Дунавом, са истока Тисом и са севера Мађарском. Словени су Бачку населили у 6 в. а после заузећа Џанонског базена „oj стране Мађара, у Бачкој се појављују као становници Мађари, Печењези и др. У већој мери досељавање Срба почело је у XV в. за време краља Жигмунда. Турци су опустошили Бачку у 16 в. 1542 г. Бачка је допала под будимски пашалук (сегедински санџак) а делила се на 6 нахија: бајску, суботичку, сегединску, сомборску, бачку и тителеку. После развојачења. потиске границе формиран је коморски округ (главно место Стари Бечеј), а 1750 г. почело се радити на организацији шајкашког округа. Бачка је, 1848-40 г. била поприште – крвавих борби између Мађара и Срба. 1849 тг. један део Бачке је ушао у састав српске Војводине а, 1860 г., ови, су делови враћени бачкој жупанији. У војно-територијалном погледу Бачка данас приџада Потиској дивиз. области са седиштем у Суботици.
БАЧНА ТОПОЛА, среско место У Бачкој (Дунавска бановина) Ha прузи
БАШКИРИ
Суботица—Нови Сад. Старобечејски војни округ. :
БАЧКИ ПЕТРОВАЦ, место у Бачкој, северозападно од Новог Сада. 1745 г. у Бачком Петровцу извршена је колонизација Словака.
БАЧКО ГРАДИШТЕ, место у Бачкој, поред Тисе, у турско доба припадало сегединској нахији. По ослобођењу ·од
, Турака. Бачко Градиште је постало ша-
нац у потиској граници.
БАШЕМИ ЖИЛБЕР, француски ђенерал, рођен у Доле-у 1777 г. Свршио Бојну инжињерску школу у Мецу. Учествовао је у рату у Египту и у походу на Сан Доминго, као инжењерски пуковник. 1809 г. унапређен је за бригадног ђенерала. Учествовао је и у рату у Русији и био командант резервних трупа приликом повлачења од Тилзита ка Данцигу, као и код Ватерлоа, 1815. 18517 био при Врховној команди.
БАШИ (турска реч), старешина, јаничар, поглавар.
БАШИ-БОЗУНК је назив за нередовне војнике у некадањој турској војсци. Плаћани су по 8 талира месечно. Били су веома храбри, али дивљи и недиециплиновани, жељни пљачке. Наоружани су били пушком и са 2 пиштоља. 94 време рата 1855 год. Омер паша их је половину разјурио, а половину превео у редовне трупе. У рату против Руса 1577 год., скупила је Турска око 50.000 башибозука. Назив баши-бозук због њих се даје недисциплинованим, распојасаним пљачкашким војним одредима.
БАШНА, село на острву Крку (3549 ст.). Становници су познати као одлични морнари. ~
БАШКИРИ, народ који живи на југоистоку Урала, а припада породици 'Татара. По природи су ратоборни и номади. И после покорења од стране Руса, наставили су са упадима и пљачкањем у суседству. Одликовали су се за време побуне Пугачева (1774).
Руска влада мало по мало успела је
— 186 —