Vojna enciklopedija : sveska druga : A—B
БАЧ
крају челичне цеви. Пламен се може пуштати на непријатеља испрекидано, на махове, отварајући или затварајући славину, или без прекида. Пламен је веома врућ. Напади пламеновима предузимају се изненада и брзо. Морално дејство је много веће од физичког,
БАЧ, место у Бачкој, на железничкој прузи Сомбор—Паланка. За време Ракоцијеве буне Бач су заузеле Ракоцијеве чете и запалиле град. По Бачу, који је подигао Св. Стефан, дошло је име Бачка жупанија. Град Бач је у близини села Бача. Четворостран је а углови су утврђени са три округле и једном квадратном кулом. Бранич-кула била је на 6 спратова. Град је сазидао краљ Карло Роберт (1308—1349).
БАЧКА је саставни део Дунавске бановине а заузима највећи део некадашње бачко-бодрошке жупаније. Граничи се са запада и југа Дунавом, са истока Тисом и са севера Мађарском. Словени су Бачку населили у 6 в. а после заузећа Џанонског базена „oj стране Мађара, у Бачкој се појављују као становници Мађари, Печењези и др. У већој мери досељавање Срба почело је у XV в. за време краља Жигмунда. Турци су опустошили Бачку у 16 в. 1542 г. Бачка је допала под будимски пашалук (сегедински санџак) а делила се на 6 нахија: бајску, суботичку, сегединску, сомборску, бачку и тителеку. После развојачења. потиске границе формиран је коморски округ (главно место Стари Бечеј), а 1750 г. почело се радити на организацији шајкашког округа. Бачка је, 1848-40 г. била поприште – крвавих борби између Мађара и Срба. 1849 тг. један део Бачке је ушао у састав српске Војводине а, 1860 г., ови, су делови враћени бачкој жупанији. У војно-територијалном погледу Бачка данас приџада Потиској дивиз. области са седиштем у Суботици.
БАЧНА ТОПОЛА, среско место У Бачкој (Дунавска бановина) Ha прузи
БАШКИРИ
Суботица—Нови Сад. Старобечејски војни округ. :
БАЧКИ ПЕТРОВАЦ, место у Бачкој, северозападно од Новог Сада. 1745 г. у Бачком Петровцу извршена је колонизација Словака.
БАЧКО ГРАДИШТЕ, место у Бачкој, поред Тисе, у турско доба припадало сегединској нахији. По ослобођењу ·од
, Турака. Бачко Градиште је постало ша-
нац у потиској граници.
БАШЕМИ ЖИЛБЕР, француски ђенерал, рођен у Доле-у 1777 г. Свршио Бојну инжињерску школу у Мецу. Учествовао је у рату у Египту и у походу на Сан Доминго, као инжењерски пуковник. 1809 г. унапређен је за бригадног ђенерала. Учествовао је и у рату у Русији и био командант резервних трупа приликом повлачења од Тилзита ка Данцигу, као и код Ватерлоа, 1815. 18517 био при Врховној команди.
БАШИ (турска реч), старешина, јаничар, поглавар.
БАШИ-БОЗУНК је назив за нередовне војнике у некадањој турској војсци. Плаћани су по 8 талира месечно. Били су веома храбри, али дивљи и недиециплиновани, жељни пљачке. Наоружани су били пушком и са 2 пиштоља. 94 време рата 1855 год. Омер паша их је половину разјурио, а половину превео у редовне трупе. У рату против Руса 1577 год., скупила је Турска око 50.000 башибозука. Назив баши-бозук због њих се даје недисциплинованим, распојасаним пљачкашким војним одредима.
БАШНА, село на острву Крку (3549 ст.). Становници су познати као одлични морнари. ~
БАШКИРИ, народ који живи на југоистоку Урала, а припада породици 'Татара. По природи су ратоборни и номади. И после покорења од стране Руса, наставили су са упадима и пљачкањем у суседству. Одликовали су се за време побуне Пугачева (1774).
Руска влада мало по мало успела је
— 186 —