Vojna enciklopedija : sveska druga : A—B

_ БЕЛГИЈА

Саксон Кобург. 15 новембра у Лондону је закључен уговор по коме су Белгији

одређене границе, и краљу Леополду та-.

да је загарантована круна, и посед земље коју су сачињавали јужни Брабани, Лијеж, Намур Хајнаут, део источне и западне Фландрије и један део велике кнежевине Луксенбурга, од Анверса и

Лимбурга и још од неких округа. Али:

Холанђани нису били задовољни овим уговором и стога заратише под принцом

БЕЛГИЈА

Намачка тражила: ако би трупе Великих сила прешле у њене базе, на територији Белгије да имају слободан пролаз 88 своју војску, и да се путеви и све комуникације не смеју разрушити. Белгија која је већ 80 јула била мобилисала своју 15 класу војске, хитно је одговорила: да ће са свим својим силама штитити неутралитет своје територије, и да ће се оружјем одупрети страном упаду на њену територију. 4 августа ноћу, по вестима.

Белгиске избеглице. за време Сеетског рата.

од Оранжа, који је требао заузети Анвере, и натерати Белгијанце на поелушност. Он је био са целом војском потучен код Лувена и помоћу Француске истеран из Белгије.

После великх размирица краљ | Леополд по уговору од 9 априла 1839 г. примио је био унију са краљевином Холандијом која је трајала, све до 1890. Од тада се Белгија почела да рапидно развија.

Инвазија Белгије (светски рат). 2 августа, 1914. г. у 9 ч. примила, је белгијска, влада ултиматум од Немачке са. којим је

Fr

примљеним о догађајима, на Мози, она се обратила Француској и Енглеској тражећи помоћ њихове војске за одбрану бел-

"гијске територије. Врховну команду над

војском је преузео Краљ Алберт. План је био утврђен да се непријатељу не допусти прелаз преко Мозе, и да трупе остану што више на позицијама близу границе. "Требало је одржати утврђења Лијеж, Намур и тврђаву Иј (Нпу) зашто су биле одређене 3 и 4 дивизија, и једна дивизија. коњице.

6 августа белгијска војска већ је била

— 191 —