Vukova prepiska. Knj. 2

КНЕЗ МИЛОШ ОБРЕНОВИЋ 647

скупштинама свршује све послове, мислећи, да ће он једнако, као и до сад, моћи народ и скупштине варати и за нос вући, а чиновнике да гази и прогони, као и сад; но кад није то могао учинити, он сад са својим секретарима једнако сања, да место сената састави министеријум пз своји секретара (гледај 25), које би он могао по својој вољи сваке мене збацивати и мењати, управљајући земљом пи народом као и до сад.

'5) Милон се сад меша у све приватне и домаће послове свију људи, особито они, који су ближе око њега, н. п. он људма забрањује, с ким да не тргују, и заповеда, с ким да тргују; млоги се жене и млоге удају и распуштају само по његовој вољи, млоги се морају по његовој вољи са својом рођеном децом делити; код њега се држи за особиту погрешку, кад ко са својом женом у љубави живи; да ко купи кола налик на његова, било би зло и наопако и т. Дд.

:) Над какав Милошев слуга, н. п, сеиз или подрумтија или кувар, помене, да изиђе из службе преко његове воље, он заповеди, те му се удари најмање 25 батина, на опет мора да служи. У оваким су догађајима сеизбаша Рашић и подрумпија Ранко изели најмање по сто батина, и може бити још да служе! По овом примеру владају се не само Милошева браћа, него и други тдекоји чиновници, особито љубимци његови.

15) (тпре, док су били хнезови, мислило се, да би ваљало, да су најстарији членови великога суда, као тобожњи Милошеви саветници, па наијски кнезови, па членови наијски судова, па кнезови кнежински и срески; но које што се кнезови сви (1830 године) назваше капетанима (да не би ни с именом кнез нико био налик на Милоша), које што се капетани за каку кривицу или бев икака узрока мећу у наијски или у велики буд, а членови великога суда постају капетани или членови наијски судова, сад се управо не зна, ни ко је млађи, ни ко је старији. Има људи у Србији, који су по неколико шута све чинове и службе прошли и натраг и напред, па, ни данас не знаду, шта су. Кад се пак каки акти (који су до сад само за Милоша грађени) на скупштинама потврђују, онда има и исправника п сердара, премда исправничке дипломе нема, још нико, а сердарску једини Мићић у наији ужичкој, и то највише спрдње ради; тако се членови великога суда потписују и они, који нису, само да се чини ствар важнија.

:6) Кога год Милош избере за каку му драго службу, он се мора службе примити; а службе оставити по својој вољи не може нико ни из какви узрока, баш ни рђавога здравља ради, докле год не стане умирати! Има људи (особито по наијским судовима, где је плата мала, а човек везан за посао, и око Милоша), који би драговољно платпли на годину онолико, колико они плате имају, па, кад би се могло, да живе мирно п слободно код своје куће и да гледају своје послове. Али кад се ко против Милошеве воље стане изтоварати, да није за службу, он је толико безобразан, да му каже: _кад би могло бити, не би ни ја служио“, не мислећи, да људи виде, да то није истина, и да он служећи живи царски и поред тога згрће небројено благо, а остали кад служе, некима пропада и оно, што су