Zakonodavstvo Stefana Dušana cara Srba i Grka

- 195.

појасеве, као што их је давала Дубровчанима и за Душаново доба.) Е--

в) Интерес. Уговор о зајму, особито кад је он управљен“ на какву суму новаца, вуче собом и акцесорну обавезу плаћања интереса (пизшгае). Та обавеза, која није изазивала никакву сумњу у старом римском праву, постаје спорна у византијском праву. Под утицајем прописа Старог Завета) проклели су хришћански црквени канони свако узимање интереса као лихву.) :

Тешко је било цркви спровести то начело у стварни“ живот. Ипак већ у Јустинијановом Кодексу осећа се понешто. утицај црквених погледа у снижавању законске каматне стопе (од 109, до 6 и чак 4,0 год.. После Јустинијана утицај. цркве оснажи се толико да и царско законодавство покушава да потпуно забрани свако узимање интереса. Већ Еклога нема никаквих одредаба о узимању лихве.) А Прохирон изричнозабрањује свако узимање интереса као „недостојно хришћанске. државе и забрањено божанским правом“.“) Иста забрана понавља се и у Епанагози.)

Та забрана није могла да се одржи као супротна стварном економском животу. Лав Мудри (886—912) опет је дозволио узимање камате једном Новелом, а у Василикама понављају се опет Јустинијанове одредбе.) Ипак у доцнијим зборницима влада велика збуњеност; забрана Прохиронова не сматра се као укинута и понавља се у свим доцнијим збиркама закона

упоредо са Новелом Лава Мудрог.) Исту је погрешку поновио и Матија Властар.

7) Како је било у ствари дужнику тешко да откупи своју залогу, види: се из Душанова писма у Дубровник 30 марта 1352; сам цар заузима се да се

кнезу Вратку врати његов појас заложен за 118 перпера у Марина Бунића. Пуцић, 1—20.

2) Исход ХУМ, 25, Лев. ХХУМ, 36, Второз. ХХШ, 19. 5) 44. Апост. прав.; 17 пр, Никеј. саб.; 10 пр. Трул. Хасћ. безсћ.“ 289 сл.

%) Није хтела да понови Јустинијанове одредбе о законској каматној стопи, а није ни забранила изрично узимање лихве.

>) Ргосћ. ХМТ, 14. 6) Ерап. ХХУШ, 1. 7) СоП. Мом. П. Моу. 88 (Јиз Ог.-Вот. Ш, 179); Ваз!. ХХШ, 3.

8) Тако је и у Есјора рпу. ацсја, и у Ерпоте, Ерапар. аисја, Ргосћ,. ацешт, Нагтеп. Ш, 7, 23 (Дасћ. безсћ. Апт. 1089).