Žena, Dec 01, 1912, page 21

ВЕНА 129

Милош Обилић метнуо овоћр

одсечену главу на раме. (Прича са Косова.)

Првих дана октобра месеца 1912. године заузела је српска војска долину реке Лаба. Га додпна води у Тенешдолски кланац, аоданде право на Косово. И то на онај историјски део Косова, где је 1889. године била знаменита косовска битка.

„Лабску долину бранила је очајно не само турска редовна војска, него и Арнаути које је водио Иса Бољетинац. Арнаути су бранили сваку стопу. Бранили су се и из села и воденица, и када су се повукли, стојала су та села у пламену и напуштена. У пространој лабској долини, живели су сами Арна, ути и нису трпели ни једног Србина. И кад су се повукли, одведоше собом старце, жене и децу и оставише цео тај крај пуст, Само је остала једна једина стара жена, која није хтела да напусти кућу. Завукла се у сламу питамо је живела. Ј уначни српски војнпци ражалише се, те јој даваху хлеба, али она је само вртила главом и није ништа примала.

(О овој жени писале су и новине, и свак је на свој начин нагађао: Зашто та жена није хтела да крене са својима. Јесу ли је њени оставили тамо, пли сама није хтела да оде2 Ја сам недавно у Окопљу од једног чиновника из Приштине чуо историју те старе Арнауткиње, п вреди да вам је испричам:

» % %

Та стара Арнауткиња није баш онако стара, као што изгледаше, а није управ била ни Арнауткиња. Она је родом и пореклом Српкиња. Родила се на Косову, у у Доњој Брњици, ни пола сата далеко од места, где је погинуо цар Мурат и погубљен цар Лазар.

С оне стране Косова у лабској долини има арнаутско село Вешње. Тамо је живела и породица Османових, из племена Краснића. А Краснићи су били некада Срби, па се поарнаутише и пређоше у ислам.