Žena, May 01, 1913, page 60
816 НЕ БЕА
За оне болеснике, нарочито децу, која су бледа, малокрвна, слабуњава, без прохтева за јело, са ситним, покретним жљездицама око врата. постижу се врло добри успеси бављењем и употребом воде на Киселој Води.
Но, лечењем у тим бањама не постиже се само да шкрофулозне промене ишчезну, већ да се здравље у опште побољша и тело добије више отпорне снаге против нових болесних промена.
Ако тако радиш, и то за дуже време, за једну до две године, онда ће све жлезде, које су као лешник биле вевелике, ишчезнути, и дете ће се опоравити.
Ако је, пак, једна жлезда велика као орах, или има више већих и мањих тако затечених жлезда, онда се то може само операцијом излечити. То мора лекар све повадити. А дане би друге жлезде затекле, јер се никад не могу све, и мало затечене жлезде, извадити, мораш се и у будуће управљати по предњим упуствима.
Операција вађење жлезда са свим је безопасна.
Не лечи жлезде бапским лековима. Не мажи их разним мелемима. ;
Не допуштај, да их ваде и „шкопе“ разне варалице.
Послушај ове савете, и то за дуго, дуго време. У противном дочекаћеш, да ти дете, твоја нада, у најбољем добу подлегне шкрофулози и јектици у плућима.
(Из календара „Здрављака“ за 1913. годину).
Домаће животиње.
Не треба замерити многим газдама што забрањују својим кирајџијама да држе разне домаће животиње у кући, јер су оне често једна стална досада и опасност по здравље и то не само њихових газда већ и осталих кућних становника. Њиховим задахом они кваре ваздух и загађују станове бацањем длака, сокачке нечистоће, остатака јела, погани и мокраће. Сем тога они уносе разне инсекте, а да и не помињемо муве, које покашто привлачи њихов задах. И ако већина животињских болести нису на човека преносне, опет се неке могу пренети и постати по живот опасне. Преношење таквих болести бива најчешће при миловању, љубљењу и пуштању у кревет, а и чак онда кад се то не чини већ се обрати већа пажња на чистоћу није искључено преношење болесних клица и то нарочито код деце. Ово бива
раја