Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa I

РО РРРРР;

У 2

— 5837 —

неку. да аустријског рата (1788—1791) био је војени свештеник и живио је у Шапцу. После отишао је био у Трјест, на позив православне тамошње општине. После 1807 год. прешао је у Србију и ту је у Београду учио младиће, који су се спремали за свештенике. Написао је у стиховима врло много песама у хвалу многим светитељима и угодницима Божијим, које су се у своје време врло радо читале, и многе су целе на памет изучавапе. И он је, кажу, преминуо 1824 год. у Београду.

7 Радич Петровић. Капетал.

Родом је из Остружнице. Он је развије прешао у Аустрају, па кад цар Јосиф П. и Катарина ||. руска царица у Херзону 1787 год. углаве сојуз да Турску униште, Радич је одма ступи» у фрајкоре, и пред почетак рата у јесен исте 1787 год. 26./15. повембра по уговору са Немачком господом пређе ноћу :з Земуна са 200 људи да отвори у доњем београдском граду са дунагске стране капију, да немачка војска у град уђе. Радич по уговору пређе и капију отвори. Но како је те ноћи необичпа јака мигла и помрчина била, немачке лађе са војском не погоде у гра:, да се извезу на одређено место, него оду испод Београла Низ Дупав а оп са људма чекајући до пред зору, једва жив избегле. И тад је у фрајкору посто капетаном.

Кад доцније Аустрија намерна буде, да с већом војском у Србију пређе, генерал Вулета Михајљевић, капетана Радича пошље напред, те он 29. јуна 1788 год. на Засрељју преко Саве у Србију пређе, где у Забрежју пи шанац ископа; а мало после, и Кара-Ђорђе као стражмештер са четом људи у Србију пређе, који су пошто и Михајљекић са већом војском у Ср „ју уђе, заједно војевали и Турке из Србије проговили.

Но кад Ауслрија доцније 1. августа 1791 год. у Свиштову са Турцима мир закључи и сва аустријска војска 1792 и 3 год. из Србије изиђе, онда Радич дође у пензију, којп је у Срему у селу Јакову живио и такову уживао. А Кара-Ђорђе иступи из војске и пређе у Србију.

Кад допније Аустрија отвори војну са Ч рапрпузима под Наполеоном 1. Радич опет стутиу активу, који је противу Француза са Орбима храсоро војева“, ги је п немешаг за отличије добио, и по окончењу рата Аустрије са Франпузима опет дође у пензију где је у селу Јаикову живио.

Кад Кара-Ђорђе 1804 год. устане противу Турака, Радич који је се за време, а и пре немачког рата са Кара-Борђем познавао, остави своју пензију и пребегне у орбију, Кара- Ђорђе лепо га прима. Којп је «д 1804—1813 год. велике услуге земљи чинио, а нарочито у копању шанчева и другим уређењима војеним који је пракса имао.

Године 1813 пребегне и он у Срем и одма још из контумаца стане купити фрајкор, неби ли повратио пили наново заслужио пензију, но то све буде у залуд. И тако је две године живио у Срему са женом и дететом у највећој сиротињи и невољи.