Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa I

РТА _ УЧ

РЦ

| ђ р

МО

Станоје Главаш. Јасенилки. војвода.

Родом је из села Селевца, али је, кажу, живео у Џаланки, нахије смедеревске, где му се и сад позвају вотњаца.

Још пре него што ће дахије одпочети сећи кнезове и друге одбраније људе по Србији, Станоје Главаш одметнуо је се био у гору у хајдуке, и као харамбаша пребирао је једног по једног одважног Орбина у своју хајдучку чету. У чету дође му Вуле Илић из Колара, нахије смедеревске, и хајдук Вељко Петровић из Црне Реке, који су Србе светили и Турке таманили гди су год кога стизали. .

Станоје Главаш био је у побратимству са Кара-Ђорђем, који је Главаша здраво волио, и договоре осветничке с њиме водио, и спремао се за општи устанак противу Турака. Било је случајева да је Кара-Ђорђе од свога побратима Станоја Главаша узимао по неколико момака хајдука и пролазио кров Србију, упознавао се са месностима, одабранијим људима, пи испитивао дух народа, да ли би се противу Турака покренути могао; тако је пролазио кроз ваљевску, крагујевачку и ресавску нахију.

Кад дахије одпочну с реда најважније људе по Србији сећи, у ком је реду и Кара-Ђорђе први био, кога су Турци хтели посећи.

Па кал изаслати Турци под Узун-Кафемијом 24. јан. 1804. Г. рупе кући Кара-Ђорђевој изненадно да га посеку, Кара-Ђорђе их са својих 6 чобана нападне и све потуче. И одма пође преко села народ на оружје дижући, хавове палећи, пи Турке таманећи, састане се са својим побратимом Станојем Главашем и дођеу село Оралпац. р

Ту буде скуп многи Орба, које је Кара-Борђе позво и које је раније за устанак на Турке склонио. На том скупу 2. фебруара на, Ов. Сретење Кара-Ђорђе буде изабран за врховног вожда народа, српског.

У почетку избора за народног вожда, кад Кара-Ђорђе одкаже избор, неки даду глас за Станоја Главаша. Он им значајним речма овим одговори: „Добро, браћо, ви хоћеге мене; ал ја сам хајдук, и мене хајдуци слушају, и слушаће ме; али сав народ нису хХајдуци, па ће људи сутра. рећи: куда ћемо ми за хајдуком2 У хајдука нити има куће, ни кућишта: сутра, кад Турци навале, он ће у шуму, а ми ћемо остати на мејдану, да нас Турци арају и робе. Него ви узмите себи за врховног вођу Кара-Борђа, кога ћу ја први слушати, и који је бољи и од мене, и од свију нас; а ја ћу чинити што могу, као и до сад!“ И тако Кара-Ђорђе ипак од свију изабран буде за првог старешину народа српског.

. За сво време Кара-Борђевог ратовања од 1804—1813 године Станоје Главаш свуд, гди је год стиго, туко се храбро са Тур-

" цима. Но никакове власти у вароду није се примо; него је воје-

вао са својом четом, као што је Курсула и Узун-Мирко то чинио, па и ако је између први војвода, војводом био.

После пропасти 1813. године и Главаш се предао Турцима. Коме београдски везир остави да носи његово руо и оружје, које је и под Кара-Ђорђем носио, и именује га Е'р-Сердаром и одреди да чува Стамболски друм од хајдука, п да их хвата и прогони,

Живот Кара-Ђорђа 98