Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

--=— 17 —

дита Леонтија и Недобу, и да ће се он старати да они задобију љубав Срба. Кара-Ђорђе одговори Цукатову да он побеглој превареној браћи Србима прашта и да ће ји примити, а за издајице, Грка Леонтија и Недобу, замоли га да му о њима више и не говори и да ји не прима. 0 чему Граф Цукатов, Главнокомандујућег Каменског писмом извести, код кога су се исте издајице у корпусу његовом налазиле и сами ту преписку водиле. “)

Године 1810, кад се у јесен Руска војска под заповедништвом Графа Цукатова у Влашку на зимовник врати, одма на крају исте године Кара-Ђорђе и Совет пошљу своје депутате у Влашку и замоле Главнокомандујућег Каменског да им остави нешто војске у Србији, која ће Србе одушевљавати.

У почетку године 1811 Граф Каменски извести Кара- Ђорђа и Совет да ће им послати један полк војске, који ће у Београду стојати. И у име Цара Александра јави Кара-Борђу и Совету да он шиље са истим корпусом Митрополита Леонтија, кога Срби да приме. Тако да ће им послати и једног дипломата са полком у Београд под царским покровителством ради благостања Србије, а неименуја кога.

На то саобштење Графа Каменског шта су могли Срби радити више него што су радили, да им се те Грчке издајице више нешиљу; прећутали су, кад им се у име Цара пише да ји примити морају, а особито што ји са полком своје војске шиљу. Каже Србска изрека: „Кога треба молити, не треба га срдити.“ Треба му се, хтео нехтео, у нужди покоравати.

Па почем је Граф Каменски обманут као поштен Рус, више поверења поклањо порушењацима злотворима Србским Грцима, него Србској влади: тако упочетку те исте 1811 год. у Фебруару стигне и Нејшлотски полк у Београд, скиме дође и несрећни за Србе Митрополит Леонтије, па и Недоба у виду дипломате Руског. Срби шта су могли радити, ништа. „Сила Бога немоли.“ Па Србски чиновници тај Руски полк војника на граници лепо као своју браћу дочекају и са угоштењем до Београда допрате. Из Београда на два сата изађе и сам Кара- Ђорђе са неколико стотина коњаника, чиновника и свештенство са литијом, те Руску војску радосно дочекају и до Београда са песмама допрате, гди је Руска војска била са пуцњавом топова са Београдског Града по-

ж) Мати Србија и син Србин од стр. 37—39.