Život i dela velikog Đorđa Petrovića Kara-Đorđa II

оу пи 14 +“ ~ Г

Ро с ЗЕУА -=—– 17 Де. бе први, пак их с нова напунивши, али праха само до фаље, па овго |: арно, да тек саставити и зрно истурити може из цјеви, премда се, _____ кад се подпраши, п скреше, а да до тјела ни до спјети неможе, а то џ ли зањ пријонути,“ =)

| Чудан је начин Симин при воспитавању Владике био, он га је __ поред другога учио и да све тешкоће сносити може. Он је Сима, за2 једно са Владиком, ишао бос у лето по највећој жеги по оштром, ши| љастом камењу дотле, док неби ноге искрвавили! Или би гологлави “ "на жестокој припеци лежали п у Сунце гледали дотле, док би наја дуже могли издржати, пели се по највећим кршевима док оба неби К попадали од умора. Кад би га питали, што тако ради с дететом, и

што га мори, рекао би, да га он тако васпитава за Владара, ако зато хоће, а ако хоће за што друго, нека му кажу. Ово је Сима само говорио Владици, коме је позната била намера његова. Доцније Св. Петар да свог Синовца Рада Петра Петровића П. на изучавање у Далмацију, а Сима остане п даље Секретар код старог Владике, п кад Св. Петар Петровић 1. у очи Св. Лучина дне у зору 1830 год. умре, дође за Владара и Владику Црнегоре Симин ученик Петар Петровић П. код кога ОСпма остане ппак Секретаром пи учитељем до 1832 године, а после оде у Србију.

Сима у Црнојгори за време 5 година свога бавлења, као штосмо рекли написао је „Трагедију Милош Обилић“, „Историју Црнегоре“, „Дику Црногорску“, и скупијо народне песме Црногорске и Херцеговачке. Кад у Србију дође, незна се чим је се занимо и дал је службу р какову имао, но по неком времену из Неготине позове га Кнез Милош себи у Крагујевац, и наложи му да Србеку Историју од 1813 до 1815 године напише, на тај конац под 11. Фебруаром 1834 год. под Бр. 425. пада му објавлење на све власти у Србији да његовом чиновнику по особеним порученијама Сими Милутиновићу буду на руци у прикупљању података за новију Србску Историју, да га лепо дочекују и да му дају рану, конак и друге потребе за њега, његовог момка и коње. "“)

Сима путујући по Србији искупи податке, од преповедача, и списе тди је какови наћи могао и тројегодишњу Историју Србије до 1836 године спише. Дал је такову у рукопису Кнезу Милошу

ж) У. књига Голубице стр. 18. жж) Види Тројегодишњицу стр. 438.