Život i rad Vuka Stef. Karadžića : (26. okt. 1787 - 26. jan. 1864.)

672 ОДЕЉАК ДЕВЕТИ

о томе, (који је прочитан на седници од 3 маја 1848), он вели, да га је написао »у споразуму« ап Меттаипоу с Ф. Миклошићем, дописним чланом, али се по садржини види да је то писао сам Миклошић, јер Вук није могао онако критички говорити о лингвистичким стварима, «Ново изд. у Гр. Сп. Ш, 289.

2. У Миклошићевој ЗЈамеће ВЊботек «), стр. 85, 185: изишао је његов омањи чланак кмеш, који није ништа друго до мало проширено објашњење те речи у другом издању Речника, с додатком на свршетку о чишлуксахибијама, опет као извод под том речју из Речника.

3. Матица Српска штампала је 1845 Суботићеву књигу »Наука о српском стихотворенију.« Вук је о метрици народних песама писао у предговору прве књиге песама Лајпцишког издања, и издајући Лукину Прозодију рекао је неколико речи о томе уопште, поглавито с обзиром на акценат и квантитет, Чувши од Суботића да ]. Ст. Поповић намерава писати о тој његовој књизи, он му напише (627 авг. 1859 једно писмо, у коме га подсећа да прегледа оно што је о метрици писано у Летописима за г. 1843 и 1845. и његове горепоменуте чланке, и даје му неке напомене о недостацима Суботићева рада односно дужине слогова и преношења акцента с именице на предлог. — Поповић му одговори, да не мисли свестрано претресати Суботићеву књигу, већ само укратко споменути где је Суботић погрешио, и вели да се његова критика много подудара са његовим мишљењем, и да у многим стварима даје више за право њему и Луки него Суботићу, и набраја случајеве где се с њим не слаже. ФПреп. М, 362—3657.

Ту своју критику наштампао је Поповић у »Седмици« «бр. 23, 18547 под називом »(О српском слогомјерију.« Вук с тим радом није био задо= вољан, јер се не дотиче онога што је било главно. Зато напише («априла 1857) као приказ тога чланка, у коме опширније говори о промени акцента код глагола у аористу, и повише о пребацивању акцента с именице на предлог, наводећи примере кад то бива, а кад не. (Све то, вели, износи само као своје »биљеге«, које је »мимогред опазио, и да би се сва правила у просодији нашој изнашла и одредила, ваљало би се око тога трудити више година и написати читаве књиге« — М писмо Поповићу и овај додатак наштампао је у П књ. Миклошићеве Зјау. Врћотек, «Ново изд. у Гр. Сп. Ш, 438.

4. Кад се закњажени Данило враћао из Петрограда, пошао је с њим из Беча и Вук на Цетиње, и по повратку штампао је у подлиску Српских Новина: Долазак Књаза Данила Петровића ЈЊегоша у Црну Гору (бр. 136—1140. 1852 ГОД.

(Осим ових чланака написао је још: Одговор В. Бабукићу 4846), Посланицу Анти Кузманићу 4847) и Главна правила за јужсно нарјечије 4858), о којима ће бити реч ниже.