Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2009 Социјална права и економска криза

послености), а за то време га замењује незапослено лице. У Француској је слична пракса распрострањена код вишкова запослених, којима се пре него што им престане радни однос обезбеђује зарада још извесно време (6 месеци), а у том периоду се упућују на стручно образовање или преквалификацију. Показало се да се на овај начин вишкови много брже запосле.

Јавни радови имају за циљ да се незапослени бар привремено упосле. Иако се доста користе, искуства земаља ЕУ показују да је то један од најнепродуктивнијих видова у погледу трајног запошљавања. Зато се Препоруком МОР бр. 169 о политици запошљавања, из 1984. године, сугерише да јавни радови буду тако конципирани да доведу до трајног запошљавања што већег броја радника. Уз то, препоручује се да учешће у јавим радовима не омета незапослене у ангажовању у другим продуктивним активностима (нпр. пољопривредни радови), као и да, уколико је могуће, помогне професионалном оспособљавању, преквалификацији или доквалификацији учесника.“

Дотирање зарада функционише тако што држава послодавцу у одређеном периоду надокнађује део или целокупну зараду новозапосленог лица или радника који би били проглашени вишком, с тим да се послодавац обавезује да их још неко време након тога задржи на раду. Показало се да је то, уколико се ради о довољним средствима, веома продуктиван вид мотивисања послодаваца за запошљавање нових кадрова или очување постојећих послова.

Програми креирања послова функционишу тако што се обезбеђују дотације или кредити за успостављање нових фирми (самозапошљавање) или за отварање нових радних места у већ постојећим предузећима. Врши се тако што се дотира цела зарада или њен део у одређеном периоду, као и трошкови опремања радних места, претходне обуке радника, осигурања. По природи ствари ови програми уско су повезани са стручном обуком и преквалификацијом, а уз то држава обично предузима и кораке усмерене на повећање професионалне и географске мобилности радне снаге (нпр: плаћање накнаде зараде за време професионалне обуке, организовање бесплатног стручног образовања, обезбеђење трошкова превоза и опреме у вези са тим, давање станова уз запослење и друге стимулације за раднике који промене место становања, увећање плате и посао за брачног друга). 7"

Самозапошљавање - оснивањем малих и средњих предузећа, је једно од продуктивнијих средстава за решавање проблема вишка запослених и упошљавање

> Видети део 8. Препоруке - "Јавне инвестиције и специјални програми јавних радова". Наша земља иначе није усвојила ову препоруку. О повећању професионалне и географске мобилности видети сугестије дате у Препоруци МОР, бр. 176, о унапређењу запослености и заштити од незапослености (из 1988. године), тачке 4-6. Ни ову препоруку наша земља није усвојила.

63

20