Borba, 03. 02. 1968., str. 16

| са прве стран Сене)

КИ са

које алпесу троп олсек.

шаљете

Извлачење; 25. М 1968.

Суделујте у четвртом наградном колу

„ЗДЕНКА“

по 50 етикета на ЗДЕНКА“

Загреб Н Тесла 13.

27

КИРА

Тито сутра у УДР

великом пажњом очекују до лазак председника Тита У пријатељску посету. Припреме за свечани дочек југословенског Председника већ су завршене. Председник УАР Гамал Абдел Насер од јуче се налази у Асуану, где ће поздравити председника Тита принпиком његовог сту пања на тле ове пријатељске земље.

Два председника ће — ка ко се подзлачи у овдашњим политичким круговима — размотрити, пре свега, до у детаље развој ситуа:ије на Блиском истоку од њихо вор последњег састанка пре шест месеци.

Каирски „Ал меса“ истич“ данас да предстојеће разго ворс Тито — Насер треба посматрати у склопу ш“рих међународних напора за ре шавање кризе на Блиском истоку, те да је њихов значај у томе што ће осветлмти разне аспекте кризе и ука зати на могуће правце акци је.

У Баноу и Арба Минчу

(Адис Абеба, 2. фебруара) — Проводећи приватни део посете Етиопији у Бакоу и Арба Минчу, у пределима недалеко од кенијске границе, председник Тито је и мао прилике да се сретне са људима чији живот тече изван домена наше цивилизације. Авион је атерирао на импровизованом травнатом аеродрому гдесу та дочекали са представни цима власти хиљаде људи, жена и деце од којих се не ке уопште не покривају. У Арба Минчу дочекали су га коњаници и играчи са копљима и гонговима.

Цар Хаиле Селасије, кога за председника Тита ве же лично пријатељство, от ворио је свом пријатељу и један део земље у који иначе не ствраћају државни гости. У Бакоу, код места Гинко, организован је лотор са шаторима на такав начин да је то превазишло сва очекивања. Од јутра до мрака становници Бакоуа показивали су председнику Титу и његовој супрузи сво ју гостопримљивост, певали песме срочене у његову част и приказивали заним љиве аутентичне игре и обичаје. Поред ловачких трофеја, председник Тито је понео дарове села Гинко: грубо те сане и ватром орнаментиса не дрвене столице, тањире, кашике и разне посуде, је дан од дрвета направљен шешир. Даровали су му лук са стрелом и тоболцем и штит начињен од коже бу фала. Свечаности пред Ти товим шатором и око импровизованот логора трајале су цео дан. Један од играча, дечак од дванаест годи на из села, који сања да по стане пилот, саопштио је своју жељу · Председнику. „Кад хоћеш да будеш пилот, бићеш“. Председник је обећао да ће дечак бити по зван у Југославију да завр ши гимназију. а затим и ва здухопловну академију.

Председник Тито се сутра враћа у Адис Абебу.

Ж. МИЛИЋ Вијетним (029) кољени Сајгон — како то

каже дописник АФП — остаје и даље централна мета напада ослободилачких снага. Оштри окршаји на-

стављају се у три сектора на периферији, а у другим деловима града одјекује, с времена на време, ватра сна јпера, а потом плотуни сајтонских трупа и америчких маринаца који врше „чишћење“ од куће до куће.

У кварту Го Кап, хеликоп тери су поново почели да засипају ватром све улице и куће. Овде, где су концен трисане све главне службе

снабдевања сајгонске армије, многи магазини су У пламену. На супротној стра ни, у околини аеродрома и

базе Тан Сон Нут, води се

битка у кварту Хок Мон, ко ја практично не престаје од среде поподне.

Улице Сајгона, које су си ноћ показивале извесне зна ке живота, данас су поново празне, Болнице су препуне а град је лишен снабде вања намирницама.

И поред бомбардовања пе риферних квартова, америч ке и сајгонске јединице ни су успеле да потисну борце

Ослободилачког фронта. Већ пет дана радње су зат ворене

Чиновници су и данас по звани да остану у својим ку ћама. Амерички војници и официри долазе у канцеларије у конвојима које штити војна полиција у џиповима. На северу, у граду Плејкуу, води се оштра битка. Два пука ослободилачких снага упала су јутрос рано у град, и држе га, упркос кише метака и граната које амерички хеликоптери просипају из ваздуха.

Амерички транспорт ваздухом знатно је отежан, по сле напада који су за ова два дана извршени на хели коптерске базеу Плејку, Бан Ме Туоту и Контуму.

У Хуеу. где ослободилачке снаге контролишу неке делове града, битка практично не престаје. Упркос тен ковских појачања која су Американци довукли, припадници ослободилачког по крета држе се у заузетим квартовима. Сектор најжеш ћих окршаја је позната пагода у овом граду, сада У рукама партизана.

Јединице Ослободилачког фронта ушле су данас у Ксуан Лок, главни град про винције Лонг Кан, 70 кило метара северно од Сајгона. Како јавља АФП, у овом граду се налази главни штаб 18. јужновијетнамске пеша дијске дивизије.

Северновијетнамска — новинска агенција јавља да су ослободилачке снаге пре узеле потпуну контролу У планинском граду Далату.

Према неким извештајима, ослободилачке снаге поново су на положајима изнад аеродрома код Дак Тоа одакле су новембра прошле године извршиле познате на паде из минобацача.

Приспели извештаји гово ре да се борбе воде у многим градовима Јужног Вијетнама, и да борци ослобо дилачког покрета упорно др же положаје, прелазећи с времена на време у нападе.

Ситуација у Јужном Вијетнаму и Сајгону детаљно је данас разматрана на сед ници Врховног савета наци оналне безбедности, Седници је председавао јужновијетнамски председник Тије.

У Сајгону, полицијски час траје 24 часа. Ванредно стање у целој земљи и даље је на снази.

Потопљена два америчка брода

(Сингапур. 2. фебруара) (АФП — АП) — Радио станица Фронта ослобођења ју жног Вијетнама јавља да су данас ослободилачке сна те потопиле два америчка

ДИЗЛАРЕВИЋ ЗАВРШИО РАЗГОВОРЕ 6: ПРЕДСТАВНИЦИМА НП ЧЕХОСЛОВАЧКЕ

(Праг, 2. фебруара, Танјуг — Члан Извршног комитета ЦК СКЈ Нијаз Диз "даревић, који је овде допу товао у среду, завршио је у

разговоре са руково диоцима ЦК КП Чехословачке и данас попецне отпутовао авионом у Београд.

ЈУ званичном саопштењу се каже да је Диздаревић водио разговоре са секретаром ЦК КИЧ Владимиром Коуцким. У разговорима су такође учествовали руко водиаци међународних одељења обеју партија Драго Кувц и Олџих Кадер ка, кло и југословенски ам басадор у Прагу Трпе Јаковлевски, .

„Представници двеју пар тија, истиче се у саопште њу — разменили су гледи шта о актуелним питањима међународног комунистич-

ког и радвичког покреаа, и дискутовали. о даљем продубљењу _одно-

са између СКЈ и КПЧ, У току свог боравка гости ИЗ Југославије су се такође састали са чланом Председ виштва ЦК КПЧ Јижир Хендрихом и секретаром ЦК КПЧ Лубомиром Штроугалом. Ови разговори и дру“ ги сусрети протекли су у атмосфери другарске сарад ње и оазумевања, која карактеришу односе међу две ма партијама“,

Субота, 3. фебруар 1968.

ратна брода и да је за последњих неколико дана уништено на земљи укупно 190 америчких авиона. Према саопштењу радиостанице које је ухваћено У Хонгконгу америчке бродове потопиле су обалске батерије ослободилачких снага за време док су се приближавали обали с намером да отворе ватру на положаје ослободилачких снага. Сумирајући прелиминарне резултате тродневних акција ослободилачких сна га новинска агенција Фрон та ослобођења јавља да су за то време нападнута 64 града у 32 покрајине широм јужног Вијетнама. Том при ликом је извршен напад и на 24 ваздухопловне базе и само у нападима на базе у Да Нангу и Винг Лонгу уништено је 130 авиона. Новинска агенција ослободилачких снага преноси и апел председника 1ужновијетнамског фронта ослобођења Нгујен Тху Таоу ко ме се каже да „америчке снаге никада неће успети да сломе дух вијетнамског народа". Он се обратио војницима и функционерима владе у Сајгону тражећи од њих да се „придруже народу у борби за искорењивање и протеривање америчких агресора" (ОПШИРНО О ВИЈЕТНАМСКИМ ДОГАЂАЈИМА НА 3. СТРАНИ)

(00) противник потврдио своју виталност, многи мисле да је он у сваком случају дале ко још од пораза, дотле појединци с деснице говоре ка ко се ради о „очајником гесту, чак „посмртном звеке ту“ Вијетконга (сенатор Џон Тауер). ђ

Но ни десница не крије ра зочарање што се све, ипак, могло да догоди, и што се још догађа.

Д. Д. МАРКОВИЋ

Лебита

(00)

који су према оцени Савета УНКТАД, „сазрели за акцију“.

За председника комитета изабрани су представници Аустралије, Бразила, Мађарске, Холандије и Сенегала. За потпредседника Конференције, водећи рачу на о регионалном _Кључу, изабрани су једногласно представници Западне Немачке, Француске, Норвеш ке, Цејлона, Јапана: Индонезије Пакистана, Филипи на и Тајланда. Приликом бирања потпредседника кон ференције, Куба је уложила приговор због тога што као латинскоамеричка земља није била консултована о томе чији ће представници земаља овог потконтинента бити предложени за потпредседнике.

-Бојнотован делегат Јужне Африне

(Њу Делхи, 2. фебруара) — Како јавља Ројтер, деле тације земаља Азије, Афри ке и Совјетски Савез напу стили су данас седницу Дру те светске економске конфе ренције у тренутку када је

Х

на говорницу позван представник Јужноафричке Републике. До ове ситуације дошло је на завршетку данашње послеподневне седнице, када је делегат Алжи ра у име афричке групе про тестовао због учешћа делетације Јужноафричке Репу блике на Конференцији. Овом алжирском протесту придружили су се неке азиј ске земље и Совјетски Савез. Позван затим за говорницу, делегат Јужноафричке Републике је изјавио да је њетова земља упутила деле гацију у Њу Делхи да пре свега помогне раду Другог УНКТАД. Када је он говорио, више од половине делегација напустило је салу у којој се одржава Конференција. Помоћ борцими

(О)

Савет, такође, сматра да би што пре требало ускладити разлике у висини заштите коју примају борци. Предлог за повећање нов чане помоћи односи се на оне борце који не могу да испуне ни минималне усло ве за пензију, пошто су ра ди однос морали да напусте због слабог здравственог стања, или се уопште нису могли запослити. Готово 13.000 таквих бораца добило је на основу одлуке

Средсшђа за дечју зашшпу без опорезиђања

ж

Бокељски морпари_

У "Радничком дому „Гра

који је истакао црвену „Санкт Георг“.

Административне комисије сив такозвану изузетну пензију која је у просеку износила 15.000 старих дина ра. Када је пре нешто више од две године ова заштита пренета на републике насту пио је известан застој. Истина све републике, изузев Македоније, донеле су про. писе о томе, тако да сада материјално обезбеђење и основну заштиту има око 14.260 бораца и око 10.000 чланова њихових породица. Али, велики број бораца, нарочито у Босни и Херцего вини не може због недоста тка средстава да добије ни ту минималну заштиту.

Заштита материјално нео безбеђиних учесника рата различито је регулисана У појединим републикама, ка ко по висини новчаних при мања тако Ипо условима под којима се може добити. У Босни и Херцеговини, Ср бији и Црној Гори право на материјално обезбеђење има ју борци који су приступили покрету најкасније до 9. септембра 1943, у Хрватској до 29. новембра 1943. у Сло-

венији до 1. јануара 1945, а у Македонији, према предлогу прописа до 30. јуна 1944 године.

У Босни и Херцеговини, Црној Гори и Хрватској све

прексиноћ је одржана свечана академија у част 50-годишњице устанка бокељскихг морнара. На слици, у првом реду, учесници устанка: Гољуб Грговић, Анте Малууканти са супругом чи Јово Цвитановић

7. СТРАНА

ција Петковић“ у Тивту,

заставу на бојном броду

чешће се чују мишљења да материјално обезбеђење бив |ших бораца треба да регули ше федерација својим прописима. По тим мишљењима, различити третман 'бив ших бораца може да створи и одређене политичке проблеме: Поред тога сматра се да материјално обезбеђење треба да буде признање, а не социјално давање како је то предвиђено републичким прописима.

Н.Џ.

Проширење робне размене између Југославије

и Бугарске

(Софија, 2. фебруара) — У Софији је вечерас потписан протокол за 1968. годину о робној размени између Југо славије и Бугарске. којим се предвиђа повећање од 50 одсто у поређењу са разме ном која је реализована У прошлој · години.

За време преговора који су претходили закључивању протокола две стране су како се истиче у заједничком саопштењу, учиниле напоре да се уклоне препре ке за даље проширивање робне размене и економске сарадње.

»Сканшеја« о сђетском комунистичком покрешу

(опетвени методи активности ·

неотуђиво право еваке комунистичке партије

(Букурешт, 2. фебруара, Танјуг — Орган Румунске комунистичке партије „Скантеја“ објавио је данас дужи чланак, у коме износећи да су одбрана и јачање кохезије комунистичког покрета постала категорична и витална ствар читавог чо вечанства, истиче да су „жи вот и ситуација у међунаро дном комунистичком покре ту оштро поставили питање начина на који треба да се схвата његово јединство у | сазревања партиаи Према мишљењу румунске партије, у разматрању ових питања неопходно је да се полази од реалности, која одражава и различитост услова у којима поједине комунистичке партије воде борбу. ·

Лист даље пише да игнорисање специфичних услова и механичко копирање или имитирање политике и метода других комунистичких партија може само ште тити ствари социјализма. „Утврђивање стратегије и тактике, путева, облика и метода активности — каже лист — представља суверене прерогативе и неотуђиво право сваке комунистичке партије“. ;

Румунска комунистичка партија сматра да се то јединство не може идентифи ковати с униформношћу. Оно не искључује већ прет поставља да свака партија буде активна у међународ50м животу и да даје допри

сопственом јатиБе иницијати Лист „Скантеја“ истиче да

+

%

„>

| а

се односи међународне солидарности међу партијама могу обезбедити само на ба зи принципа независности, једнакости у правима, неме шања у унутрашње ствари и поштовања права сваке партије да сама одлучујује о својој политици и практи чној активности. Међутим, каже лист, није довољно да се ти принципи само прокламују, већ је потребно да се они спроводе у живот без икаквих одступања. Солидарност и другарска сарадња — каже се у члан ку — не трпе мешање једне партије у унутрашње по слове друге. Свако мешање споља негира идеју о независности и аутономности и доприноси појављивању и продубљивању размимоилажења међу партијама. Наша партија — додаје се у чланку — категорички је из разила. неодобравање да се у било којој форми практи кује мешање у унутрашњи

живот друге партије, било у оријентацији и утврђивању политичке линије, било у питањима организационе природе.

У чланку „Скантеје“ посе бна пажња се придаје јача њу партијских контаката и успостављању односа међу партијама на бази повере"ња и узајамног поштовања. Таква консултовања обавез но се намећу када је реч о акцијама више партија. У таквим случајевима каже лист — обавезно је претход но консултовање свих заин тересованих партија, стрик тно избегавајући праксу свр шених чинова и „готових од лука“.

Лист такође сматра да је одлука неке партије да учествује или не учествује у некој међународној акцији у потпуности ствар те пар тије и да то не треба ни у ком случају да утиче на ње не односе с другим партијама. Нови домаћи лекови за срчана обољења

(Призрен, 2. фебруара) срабрика лекова „Фармакос“ из Призрена почела је да. производи нове лекове „мепрохидин“ и „кефакардин“ против разних ср чаних обољења, у првом реду против сметњи у нормалној циркулацији крви и за очување "срчаних миши ћа: Мефрохидин, једини

лек ове врсте у Југослави| ји, спречаваће, поред оста| лог, слабљење крвних судова. у „Фармакос“ из Призрена је ових дана уговорио са , комбинатом — „Космет-експорт“ у Приштини извоз ле кова у Албанију. Истовремено: из Албаније увозиће се лековито биље. (Танјуг)

СУБОТА, 3. П 1968. Г.

1735 ТВ новости — тв · Београд

17.50 Објављивање програма — ТВ Београд

17.55 „Музика не познаје гра нице“ — ТВ Загреб „Бонанца“ — _ серијски филм — ТВ Загреб

„Бурека“ — ТВ Београд

18,55

19,45

19,59 Тачно време — ТВ Бео грал

20.00 ТВ ДНЕВНИК — ТВ Београд

20.30 „Еурека П“ — ТВ Београд 20.355 „Времеплов“ — ТВ Бео град

21.05 Санремо; Фестивал забавних мелодија — пре нос финала — Еврови-

зија “ Б. Цричевићт „Занати — „Пријатељство занат

22.10

најстарији“ — ТВ Београд 2300 ТВ ДНЕВНИК П — ТВ Београд

У петој емисији сатир серије „Занати“ једну % главних улога тумачи

Ружица Сокић

Х ПРОГРАМ нам 4.00—8.00 Јутарњи програм 22.00 8.00 Вести 22,15 8.02 Да вас подсетимо 23.00 8.05—12.00 ЗА СУБОТУ ПРЕ 23.03

ПОДНЕ 24.00

12.00 Вести

и метеоролошки извештај 05.00

Музички интермецо Извештај о водостању

Војводина у песми и игри — Студио Нови Сал

12.05 12.10 12.30

13.00 Вести

13.02 Музика наших компози- дуга тора 12.009

13.30 Около-наоколо — бит му- 12.07

' зика

14.00 Вести са

14.092 Суботом У два 12.230

14.20 Мелодије Дизнилента 12.34

14.30 Мала продавница плоча

14.55 Да вас подсетимо 13.30

15.00 Новости дана 13.32 15.390 Песма, игра и весеље 13.37 16.30 Привредни журнал 14.30

17.009 17.02

17.15 18.00

Вести Тема дана

Из оперске литературе Вести

и метеоролошки извештал1 Црвени сигнал

Увек популарно Караван

Вечерња ревија жеља народна музика

14.32 14.37 15,00 15.30 16.00 16.04 16.45 77 17,00 17.30 17.32

18.03 18.15 18.490 19.00

18.30 18,32 20.50 20.55 20.58

21.060

21.471

22.59

Радмила Димић

ПРЕПОРУЧУЈЕМО:

чију данас у 18,15. Наступиће Реј

1 7

| сдрдјено |

“9

НОСТАа

10

БАЊА ЛУНА | --

Температуре јуче у 13 часова

ПРОГНОЗА БРЕМЕНА ЗА ЈУГОСЛАВИЈУ ЗА 3. ФЕ 1 У Словенији, Хрватској, на северном и средњем Јадрану

западној Босни променљиво облачно.

чано. У котлинама ујутро мраз и магла. ПРОГНОЗА ВРЕМЕНА ЗА БЕОГРАД И околину: ·

магла и мраз. У току дана мало до

40 вд. (4.000 старих), за шест

00.05—05.00 ПОНОЋНИ ПРО:

П ПРОГРАМ 5 тло—1110 МИНИ макб ~

Издаје и штампа Новинско„БОРБА“ — Уредништво администрација и 1 рија „Борба“ Београд, Трг Маркса и Бпљелса 1. штански фах 629 телефоп 334-531 и Загреб. ћева 13. телефони 37-501 и 24-185 Претплата 38 месец износи 13,50 н, д. (1.350 старих). за три

старих) и за годину дана 160 н д. (16.000 старих и иностранство цена претплате је, укључујући ' поштарину лвострука. Авионска поштарина ' ћа посебно. Све уплате, као и уплате за прет! ревизоре врше се за ћирилично издање сам централног жиро рачуна бр. 608-1-76-1. Беогрб за латинично преко жиро рачуна 201-1-1607. 3.

Дневник Суботом увече Вести у

и метеоролошки

Желели сте слушајте Вести |

Музика за игру МЕ Вести

Крај програма

— МИНИМУМ ГОВОРА МАКСИМУМ МУЗИКЕ Популарна рапио -ита, Б. Нушић: „Пут око Програм за данас Капут, шал ил' бран % Наша антена ; Са музиком око света“ вести 5 Са музиком око света наставак ЈЕ Вести

човек и простор Наши музички пеј Вести

У неколико речи Спортски састанак Рекламни излог Ј Арије, дуети. хорови Вести 3 Из наших студија Хроника главног гра Песме и игре са Балш Вести

лице с Фотографије = Емисија Ралио Загреба Вести

Итранка без престанка Вести и прогноза времеш Сутрашњи програм | Крај програма

+

4 ч '; +, +

ш ПРОГРАМ

— Експерименти и оспе рења „Ддри _ бертен. Драмска исповест ТЕЛ сликања. Текст и реже Мило Димитријевић

— Музика барока – орг Филип Телеман; Ко“ церти

— Есеј — Дарко Сувињ Бекетово чистилиште т дивилуума “Са 1 прогов ма Ралио Загреба

— Џез — „дувански ту ортуљаша џека Мек дафе — Крај програма ' |

18.15 „Увек популарно“

Неколико увек популарних забавних мелодија, слу“ штаоци Првог програм Радио Београда имаће прилике 2

Кониф који је забавно

музици успео да да нови звук, захваљујући у првом реду одличним аранжманима и веома увежбаном, звучном хе могевом хору, затим Еди Фишер, који је своју певачку 53: ријеру започео још 1949. године, као и Френки популарност траје већ две деценије. Учествоваће Лопез, који је још у својој петнаестој ним наступима као певач и гитариста. Пиларове, вокалне солисткиње из кестра Фердинанда Хавлика, кој најпопуларније интерпретаторе забавне музике ове зез“ |

Лејн чиј и Триви години почео са је" Из репертоара #8% Чехословачке и ду и данас спадају међу.

ље, одабрана је композиција „Не веруј својим очима“

ома Керна. семе СУНЧАНО СА УУО/НОГС/ ЈУТАРЊИМ МАГЛАМ)

БРУЋ |

с У осталим крајевим“ | у" 1007"

умерено облачно и

едуз!“

.

издавачко ПР ла “ АМП (

ли" „доб месенћ

(50

мед

месеци 80 85

=

ла"