Borba, 17. 07. 1992., str. 9
а eo A ==
DAGLAS HERD BORAVIO JUČE U LJUBLJANI
· Nove pretnje Beogradu
EZ će morati da pojača pritisak na Beograd, Srbiju i Crnu Goru, naglasio je britanski minis-
tar inostranih poslova
Ljubljana. — Britanski ministar inostranih poslova i predsedavajući ministarskog saveta EZ Daglas Herd juče pre podne boravio je u Ljubljani, gde je imao razgovore sa predsednikom republičkog Predsedništva Milanom Kučanom, premijerom dr Janezom Drnovšekom i ministrom inostranih poslova dr Dimitrijem Rupelom. Time je počeo svoju turneju po republikama doskorašnje Jugoslavije, koju će nastaviti posetama Zagrebu, Beogradu, Sarajevu i Skoplju.
Na kratkoj konferenciji za novinare Herd je istakao da su razgovori u Ljubljani pomogli da se informiše i stvori utisak o bivšoj Jugoslaviji kao celini, što će mu koristiti u sledećim susretima. Posetu Ljubljani Herd je iskoristio za dalji razvoj bilateralnih odnosa između Velike Britanije i Slovenije.
Razgovori Herda sa slovenačkim državnicima predstavljali su i pripreme za prvu fazu saradnje Slovenije sa EZ, koja bi trebalo već u ponedeljak da kre-
OKRUGLI STO O UPRAVLJANJU PREDUZE-
ZIMA U USLOVIMA PLOKADE
раси, а пе Fazbiti se
Beograd. — Kako ublažiti posledice ekonomske blokade i pripremiti se za period posle toga — tema je jučerašnjg okruglog stola, црпшсепор и ЕКопотзкот institutu Beograd. „Dilojd i Tuš“, britansko-jugoslovenska firma, specijalizovana za ekonomsko-pravne konsultantske usluge, reviziju i konsalting, okupila je predstavnike većih domaćih banaka — Jugobanke, JIK, Invest, Slavija banke, Sosijete Ženeral Jugoslav banke.
— Tu smo da domaćim privrednicima omogućimo jednostavnije „prizemljenje“. Ako već
. padaju, da se ne razbiju — izja-
vio je Danko Đunić, direktor „Dilojd end Tuš“ — Jugoslavija. — Sistematska analiza postojećih resursa, energije i ljudstva, definisanje ciljeva, primena konkretnih mera i sagledavanje mogućih efekata („naštelovanog“ poslovanja) — ukratko rečeno, deo su predložene poslovne koncepcije.
S druge strane, činjenica Je da su sankcije samo drastično zaoštrile već uveliko prisutne privredne probleme: prekidanje međurepubličke saradnje, drastičan pad proizvodnje, poremećeni plasman robe i usluga.
— Oslanjanje na podršku vlade je druga pogubna stvar. Golo čekanje golih rešenja povoljne rezultate ne daje — smatra Ljubomir Medenica, predsednik „Dilojda“ u Beogradu.
„Krizni menadžment“, kako je operativno nazvan ponuđeni koncept poslovanja, a oličen u racionalnom „angažovanju na svim poljima, i pred samu državu, odnosno vladu postavlja jasne zahteve. — Suštinski bi bio mudar potez državnih organa da se okruže preduzećima koja su Još u stanju da stvore dohodak — smatra Milomir Spasić, * predstavnik „Slavija banke“.
B. JAKŠIĆ
Poseta Zagrebu
Zagreb. — Šef britanske diplomatije Daglas Herd doputovao je juče u Zagreb, u okviru turneje koja će još obuhvatiti posete „Sarajevu, Beogradu, Skoplju i Tirani.
Herd čija je zemlja tekući predsedavajtići EZ sastao se posle podne sa hrvatskim predsednikom „Franjom „Tuđmanom. Predviđen je i njegov susret sa predstavnicima mirovnih snaga UN, kao i Posmatračkom misijom EZ u Zagrebu.
ne sa sklapanjem sporazuma o trgovini, pomoći Sloveniji iz programa Phare. To bi bila prva faza nakon koje bi, po Herdovim rečima, prilično brzo mogla doći sledeća sa pridruženim članstvom Slovenije EZ.
Što se tiče aktivnosti EZ na obustavljanju rata u Bosni i Hercegovini, Herd je istakao da su
== a
FORMIRATI UTISAK: Daglas Herd
očekivanja prevelika, jer međunarodna zajednica ne može nametnuti rešenja ljudima koji hoće da sporove rešavaju oružjem.
РЕТАК 17.101. 1992. GODINE 0
EZ će, naglasio je Herd, morati da pojača pritisak na Beograd, Srbiju i Crnu Goru, koji su započeli tu tragediju, pre svega zato da bi se obustavila stradanja stanovništva. — Ekonomska i politička izolacija je izazvala strah među Srbima, ali još nije došlo do promene politike Beograda, i zato pritisci i izolacija moraju biti dosledniji i efikasniji — dodao je Herd.
što se tiče problema begunaca Herd i njegov domaćin dr Rupel su se složili oko predloga da u Bosni i Hercegovini treba stvoriti bezbednosne zone uz pomoć UNPROFORao-a, s tim što britanski ministar smatra da jedinice UN nisu opremljene za takav zadatak i da bi predlog tek trebalo proučiti. Britanija je dosad za pomoć izbeglicama dala 10 miliona funti, dala je avione za humanitarnu pomoć, dodao je Herd, i pomoć će biti nastavljena. S. ŠIĆAROV
Dr Dragoljub Mićunović: Program za neke druge prilike, kad nije bilo sankcija Đ Dr Pavle Popović: Privatni sektor ekonomska budućnost Srbije
Beograd. — Demokratska stranka predstavila je juče, na redovnoj konferenciji za novinare, svoj ekonomski program. Za njega je, na samom početku, dr Dragoljub Mićunović Tekao da je „dugo pripreman ali za neke druge prilike kad nije bilo sankcija“. Utoliko je ovaj program sada neefikasan i moraće da sačeka neka bolja vremena — dodao je Mićunović.
Ekonomski program DS, u osnovnim crtama, prezentovao je dr Jovan Vujačić, jedan od članova Ekonomskog odbora DS. Najkraće, predviđaju se mere restriktivne kreditno-monetarne politike, sa nezavisnom centralnom bankom, kresanje javne potrošnje, simultano uvođenje tržišnog načina privređivanja, liberalizacija spoljne trgovine, zatim brza privatizacija, uvođenje unutrašnje konvertibilnosti dinara, ozdravljenje bankarskog i reforma socijalnog sistema.
Međutim, istakao je Vujačić, pretpostavka za ovakve ekonomske poteze jeste ukidanje sankcija, zatim, ukidanje mera ratne privrede, otvaranje prema svetu i raskid sa državnim monopolom. Vujačić je izrazio sumnju da će sankcije biti sklonjene dok je na vlasti postojeća garnitura ljudi.
Dr Pavle Popović, takođe član Ekonomskog odbora DS, govorio je o privatnom sektoru, kao o jednom od najznačajnijih delova ovog programa. Privatni sektor Je, po njegovom mišljenju, ekonomska budućnost Srbije i treba što pre vratiti poverenje privatnika u državu, i obratno. Ovaj je sektor, kaže Popović, sada nerazvijen i njemu država treba da da podršku, pa će privatnici (bilo da je već o klasičnoj maloj privredi ili o preduzetničkom sektoru) odigrati značajnu
ulogu u revitalizaciji srpske ekonomije. Novinare, međutim, nije suviše interesovala ova tema. Jedno od prvih pitanja upućenih Mićunoviću (a sva su njemu bila upućena) glasilo je: kako ste spavali nakon sinoćnjeg poraza u TV-duelu sa Borisavom Jovićem, i zašto ste dozvolili da vas predsednik SPS-a nekulturno prekida. Uz opasku da je u pitanju sadržana ocena — to je „moj utisak“, branio se novinar — Miću-
Ukinuta tri odbora
lemike, predsednik DS je odgovorio na postavljena pitanja.
On je u PaničevoJ vladi OCeK1vao više eksperata, ali je očigledno da se radi o političkom kompromisu, i da je, čini se, „paket iz Crne Gore ostao nedodirljiv“. U toj Vladi ima ljudi, kaže Mićunović, koje ja veoma cenim. Opredeljenja Milana Panića (koja su, usput, bliska i ekonomskom programu DS) za mir, demokratizaciju i privatizaciju su opredeljenja koja obećavaju,
Upitan koliko ima istine u pričama da su neki odbori DS po Srbiji ukinuti zato što su podržavali DEPOS, Mićunović je odgovorio da to nije istina, da oni nisu ukinuti zato što su podržavali DEPOS već zato što nisu poštovali odluku Izvršnog odbora DS da se ne može kolektivno pristupiti DEPOS-u. Mićunović nije mogao juče biti precizan, ali koliko on zna ukinuti su odbori u Topoli, Aranđelovcu i Milanovcu (nije rekao u kom Milanovcu).
nović je odgovorio da on razgovor sa Jovićem nije doživeo kao poraz, već kao pobedu, a o ponašanju gospodina Jovića, Mićunović kaže da se je to stvar manira svakog čoveka.
„Studio B“ je, za prvo javljanje, imao dva pitanja: Kako Mićunović komentariše sastav Savezne Vlade, i u kakvom je statusu sada Miodrag Perišić (član Glavnog odbora DS) nakon prihvatanja ministarskog mesta u Panićevoj Vladi?
Mićunović je prvo „izrazio nadu da ga „Studio B“ više neće prozivati“, i objasnio da je „nezgodno da se dva puta u toku prethodnog dana pominje kako, zbog prezauzetosti Mićunović nije mogao dati izjavu, a da pritom niste samnom kontaktirali!“ Nakon kraće prijateljske po-
zaokret, nasuprot svemu što se dešava u Srbiji, kazao je Mićunović. A da li će do tog zaokreta doći, po Mićunovićevom mišljenju zavisi od odnosa između savezne ı republičke vlade.
Predsednik DS je, povodom „slučaja“ Perišić, izjavio da je „njegovo učestvovanje u vladi njegova privatna stvar“, te da je, od trenutka kad se prihvatio portfelja ministra informisanja zamrznuo svoj status člana Glavnog odbora DS. Povodom nekih napada na Miodraga Perišića u medijima, Mićunović je branio njegov moralni integritet, ističući da je Miodrag Perišić osnivač DS i da su, pod njegovom uređivačkom palicom, „Književne novine“ bile opoziciono orijentisane. S. ZELENBABA
МЕБТРОМЕФТРОМЕТ == PRIŠTINA DOBILA GRADONAČELNIKA: Priština. — Priština je juče konačno dobila svog gradonačelnika i njegovog zamenika. To su Novica Sojević i Zvonimir Stević, obojica kandidati Socijalističke partije. Na samoj jučerašnjoj izbornoj sednici, u „igri“ za potpredsednika bio je i kandidat Srpske radikalne stranke Uglješa Čolić. Međutim, u konkurenciji sa socijalističkim kandidatom, iako je pre samog glasanja bilo reči o dogovoru o podeli funkcija on je dobio neuporedivo manje glasova.
ISPORUČENO 4.760 ТОМА HRANE: Beograd. — Savezna direkcija za robne rezerve ugovorila je, od početka godine do danas isporuku 4.760 tona hrane Crvenom krstu Jugoslavije, namenjenih ugroženom stanovništvu u ratom zahvaćenim područjima i izbeglicama na teritoriji SR Jugoslavije.
U saopštenju Saveznog ministarstva za informacije, precizira se da je reč o 350 tona šećera, 410 tona pirinča, 350 tona jestivog ulja, 150 tona soli, 150 tona pasulja, 100 tona testenina i 3.250 tona brašna.
·} PROTEST JDB: Beograd. — Ju-
goslovenski demokratski blok JDB protestovao je juče „zbog pojave blokiranja saobraćaja ı ometanja protoka ljudi i robe, jer se time nanose velike materijalne štete“.
JDB podržava — kako se ističe u saopštenju — demokratske oblike protesta. Međutim. „niko nema pravo da svoje lične ili grupne interese nameće i time nanosi štetu drugima“.
NAUM ĐORĐEVIĆ PREDSED-
NIK STARIH RATNIKA: Beog-
rad. — Novi predsednik Društva za čuvanje spomenika i negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije do 1916. godine je sanitetski pukovnik i solunski ratnik dr Naum Đorđević. Dr Đorđević je nosilac Albanske spomenice i više domaćih i stranih odlikovanja.
FOND ZA NABAVKU LEKOVA: Niš. — Niška vlada je, na svom jučerašnjem sastanku, donela odluku o osnivanju humanitarnog fonda grada „Lek koji život znači“ u kojem bi se prikupljala sredstva za nabavku lekova kojih, već par meseci nema „ni za lek“. Da bi se katastrofalna situacija u niškom zdravstvu, pa i u državnim apotekama, iole popravila upućen je i apel svim preduzećima, privatnicima, građanima i političkim strankama da svojim „prilozima“ za Fond pomognu pokušaj da bolesni dođu do medikamenata. (Z. M.)
NIŠ NAJJAČA BAZA SK-PJ: Beograd. — Izražavajući zadovoljstvo zbog ulaska poslanika SK-PJ u Saveznu skupštinu i Ocenjujući taj rezultat kao novi korak ka daljoj afirmaciji ove partije, Ferid Hamidović, sekretar Republičkog odbora SK-PJ, najavio je na jučerašnjoj konferenciji za štampu skoru reorganizaciju stranke, usmerenu prvenstveno ka poboljšanju efikasnosti njenog rada. On je rekao da mreža opštinskih odbora SK-PJ pokriva praktično čitavu teritoriju SRJ, a da se raspon brojnosti njihovog članstva u unutrašnjosti Srbije kreće od 15 (u Tutinu) do 1700 (u Nišu). Hamidović Je najavio i da će se Konferencija SK-PJ održati 1. avgusta u Beogradu.
TRAZI SE KUKURUZ: Novi Sad. — Preko produktne berze u Novom Sadu kupci su juče zatražili više od 100.000 tona kukuruza, saopštila je Informativna Služba za kretanje tržišta hrane.
Proizvođači su, međutim, ponudili samo 20.000 tona.