Borba, 21. 05. 2005., str. 3

FAN 70 K_i i. _________ _____ ___

Subota - nedelja, 21

- politika

VAC dostavio ponuduza Večernje novosti

- Nemački medijski koncern VAC dostavio je Komisijiza hartije od vrednosti ponudu za preuzimanje većinskog vlasništva u beogradskom dnevnom listu "Večernje novosti!, saznaje agencija Beta. U ponudi je navedeno da je VAC spreman da kupi najmanje 51 odsto akcija Večernjih novosti! po ceni od oko 2.000 evra po jednoj akciji.

U vlasništvu države je oko 30 odsto akcija “Večernjih novosti", a preostalih 70 odsto je u vlasništvu malih akcionara.

Delegacija SCG u Napulju

Na lični poziv komandanta Komande združenih sna-. ga NATO, delegacija naše zemlje, koju predvodi predsednik Republike Srbije Boris Tadić, prisustvovaće u ponedeljak 23. maja primopredaji dužnosti komandanta te komande u Napulju.

U sastavu delegacije su ministar odbrane Srbije i Cr ne Gore Prvoslav Davinić i načelnik Generalštaba Vojske SCG general-potpukov- · nik Dragan Paskaš, saopštila je danas Uprava za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane SCG.

Povučeni predlozi zakona

- Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Srbije Zoran Lončar obavestio je poslanike na početku jučerašnjeg rada Skupštine Srbije da povlači sa dnevnog teda predloge zakona o državnoj upravi i o zaštiti konkurencije. lako je prekjučerašnja sednica skupštine trajala do jutra, rasprava nije okončana, pa je ministar, pod obra-

· zloženjem da je za utorak zakazana druga sednica na čijem je dnevnom redu inicijativa za izglasavanje nepoverenja vladi, on povukao te dve tačke.

Obradović na slobodi

- Policijski general Milan Obradović pušten je juče na slobodu pošto mu je nakon dva meseca istražni sudija Okružnog suda u Beogradu ukinuo pritvor, potvrdio je agenciji Beta njegov branilac Milomir Šalić.

On je pozdravio odluku o prestanku pritvora protiv Obradovća i kazao da njegovom branjeniku “tamo i nije bilo mesto”.

Prema njegovim rečima, saslušano je dvadeset svedoka u toj istrazi. Obradovidu je određen pritvor kako ne bi uticao na svedoke.

Kako agencija Beta nezvanično saznaje, bivšem zameniku načelnika Bezbednosno - informativne službe Miloradu Bracanoviću pritvor je produžen za još mesec dana.

Najviše građana za radikale

Srpska radikalna stranka osvojila bi najviše glasova na parlamentarnim izborima Ukoliko bi oni bili održani sutra, a izborni cenzus prešlo bi pet stranaka, rezultati su istraživanja agencije "Mark plan”.

Radikali bi dobili 30 odsto glasova birača, a.na drugom mestu bila bi Demokratska Stranka sa 26,7 odsto. Treći bi bio Pokret snaga Srbije sa 13 odsto glasova, a četvrta Demokratska stranka Srbije sa 10,2 odsto, saopštili su danas rezultate istraživanja predstavnici "Mark plana”.

Poziv na ujedinjenje

Srpska radikalna stranka Republike Srpske pozvala je na ponovno ujedinjenje sa SRS "dr Vojislav Šešelj", saopštila je SRS RS. Poziv na Ujedinjenje došao je tri godiie posle raskola među radikalima iz RS.

- 22. maj 2005.

BORBA 3

Srbija na istorijskoj prekretnici

Moramo da ubedimo međunarodne faktore da rešenje za Kosovo i Metohiju mora biti dugoročno održivo i da ne sme destabilizovati ne samo Srbiju, nego čitav region, kaže Boris Tadić

Nastavak sa 1. strane

Tadić je posebno naglasio da međunarodna zajednica mora voditi računa o tome da bi eventualna nezavisnost Kosova mogla da bude okidač za destabilizaciju sused-

On je podsetio da u Kontakt grupi ima zemalja koje su bliže nezavisnosti Kosova, ali da ima i zemalja koje imaju veliku sumnju u opravdanost nezavisnosti Kosova.

Istovremeno, veći deo

Sa Rugovom u Beogradu ili Prištini

Predsednik Srbije Boris Tadić neće se susresti sa kosovskim predsednikom Ibrahimom Rugovom na marginama međunarodne konferencije u Ženevi početkom juna, kao što se u poslednje vreme govorilo u javnosti, saopštila je juče predsednikova pres

služba.

“Predstavnici privremenih institucija Kosova i Metohije nemaju u nadležnosti predstavljanje Pokrajine na međunarodnim konferencijama, zbog čega bi pojavljivanje Rugove među drugim državnicima predstavljalo opasan presedan u međunarodnim odnosima”, ocenjeno je u saopštenju.

Kabinet predsednika Srbije obavestio je predlagače održavanja susreta sa Rugovom na marginama međunarodne konferencije u Ženevi o ovakvom sta-

vu Tadića.

U saopštenju je istaknuto da Tadić i dalje insistira na otpočinjanju direktnog dijaloga između Beograda i Prištine, odnosno kako je ranije predložio, direktnog sastanka sa Ibrahimom Rugovom u Beogradu ili Prišitni. Tadić smatra da bi održavanje ovakvog sastanka pokazalo svim građanima naše zemlje da je pravi put za rešavanje kriza neposredan i otvoren di-

jalog-

nih zemalja - Bosne i Hercegovine i Makedonije, na primer, jer bi pojedini entiteti u tim zemljama mogli da traže isto pravo koje bi u takvom slučaju konzumirali Albanci u južnoj srpskoj pokrajini.

međunarodne zajednice svestan je da demokratski standardi na Kosovu teško da

mogu da budu postignuti u narednih nekoliko meseci, ali uprkos tome smatra da se ne smece zaustaviti proces

utvrđivanja finalnog, statusa Kosova, zbog toga što vlade tih zemalja imaju

velika

budžetska opterećenja zbog prisustva svojih trupa na KoSovu. “Ja sam za postizanje standarda pre finalnih pregovora, ali mi nemamo moć da zaustavimo procese koji sc danas dešavaju u svetu i hoću da obavestim našu javnost da je i to moguće”, rekao je Tadić i upozorio da je i zbog, toga neophodno da Beograd bude prisutan u rešavanju kosovskog pitanja kao ravnopravan učesnik.

“To je uslov od kojeg ni po koju cenu ne možemo da

odustanemo”, naglasio je predsednik Srbije. “Za Kosovo se dakle mora

pronaći jedno potpuno novo pravno-političko · rešenje”, rekao je Tadić i primetio da se danas kada je Kosmet u pitanju nalazimo u veoma sličnoj situaciji u kojoj se nalazila međunarodna zajednica uoči Dejtona.

Na pitanje o platformi za njegove moguće razgOVOre sa predsednikom Kosova Iprahimom Rugovom, Tadić je precizirao: “Razgovori između Rugove i mene mogu da se tiču samo suštinskih problema građana na Kosovu i Metohiji, Albanaca i Sr-

ba, i pitanja kako ih rešavati” “Jer, šta god bude na Ko-

smetu, a mi se nadamo povoljnom rešenju za Srbiju, mi ćemo morati da Živimo jedni s drugima ili jedni pored drugih”.

Na pitanje kako on lično i kao predsednik Srbije vidi referendum na kojem će sc Crna Gora izjasniti O tome hoće li ostati u sastavu državne zajednice, Tadić je rekao da samo građani Crne Gore odlučuju o tome u kom pravcu žele da idu i niko drugi.

“Moj otac je iz Crne Gore, ja tamo imam i rodbinu i u

ovim novim okolnostima vcoma vodim računa O tome da niko Srbiju, zbog mog, ponašanja, ne možc da optuži da se meša u bilo kakve unutrašnje prilike u Crnoj Gori”.

Na opasku da su Tadići uglavnom bili u partizanima, on je rekao: “Bilo ih je i ovamo. Znači moj rođeni stric je bio četnik, a moj otac je bio partizan. Većina Tadića je bila u partizanima i većina Tadića je od partizana i ubijena”.

Ističući da je istorijski nesumnjivo da su i četnici i partizani imali kontakte sa Nemcima u međusobnoj ideološkoj borbi i da u tom kontekstu “potpuno ncevinih nema”, on je svejedno ocenio da je reagovanje predsednika Hrvatske Stjcpana Mesića na skup na Ravnoj Gori bilo “necelishodno”. “Takve reakcije opterećuju i mislim da su necelishodne. Predsednik Hrvatske ima pravo na svoj stav. To uvažavam. Ali po mom mišljenju nije celishodno na Balkanu, posebno kad su Srbija i Hrvatska u pitanju, zaustavljati bilo kakav razvoj naših odnosa”.

Tadić smatra da je dalje problem Srbije što i danas dobrim delom još živi u Drugom svetskom ratu.

“Ne primećujemo da jc to vreme davno prošlo, niti postoje četnici, niti DOstoje partizani, niti se igra utak-

Vlada neodgovorna

Govoreći O umutrašnjoj političkoj sceni, predsednik Srbije ocenio je da je Srbiji potrebna potpuno nova vlada i najavio da će Demokratska stranka glasati za nepoverenje kabinetu Vojislava Koštunice.

“Zemlja se mora voditi na odgovoran način, a smatram da Vlada u tom smislu ne radi dobro posao”, rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, suština primedbi koje DS ima u odnosu na Vladu jeste izuzetno teška situacija u ekonomiji, izuzetno loš standard građana, nerešavanje suštinskih infrastrukturnih i razvojnih pitanja ekonomije. “Demokratska stranka ima i suštinske primedbe na način rada Vlade, znači ma metodologiju rada Vlade, na činjenicu da su ministarstva faktički feudi pojedinih stranaka, a ponekad i ljudi koji su predstavnici tih stranaka”.

mica na kojoj bi oni mogli da učestvuju danas. Danas se igra utakmica za ljude visokog tehnološkog, obrazoranja”. K • Z i • | • • • • • • • • • Vinko Đurić smatra da je lider PSS nepromišljeno postupio jer su sada svi protiv njega, a Zoran Vacić tvrdi da se u Izborni zakon ne mogu uneti odredbe da su partije vlasnici mandata

Prelazak poslanika Živadina Lekića u Karićev Pokret “Snaga Srbije”, čime je ta stranka od srede postala parlamentarna, naišao je na revolt u Skupštini Srbije. ?arlamentarna pozicija i opozicija ovog, puta bila jc jedinstvena u stavu da se više ne može i ne sme trgovati mandatima.

U četvrtak je, naime, održan vanredni sastanak šefova svih poslaničkih grupa sa predsednikom republičkog, parlamenta Predragom Markovićem na kome je dogovoreno da sc zajednički pristupi izmeni izbornih zakona koji će sprečiti da ma čije i ma koje stečeno bogatstvo menja izbornu volju građana.

Politički analitičar Vinko Đurić, komentarišući za “Borbu” ovaj događaj, kao i dogovor predstavnika parlamentarnih partija kaže da su se oni očigledno uplašili da će to krenuti kao neka lavina i da je ugrožena stabilnost vlade, a izgleda nikome u parlamentu nije do novih izbo-

ra.

- Mislim da je zajednički interes da se očuva ovaj status kvo, znači da nema izbora, naglašava Đurić.

On smatra da Karić neće uspeti da formira poslanički klub PSS u Skupštini Srbije.

- Mislim da je Karić tu na-

pravio nepromišljeni potez, kao i da je ovo ujedinjenje svih sada protiv njega propust njegovih političkih savetnika. On je trebalo da sačeka da sa-

ne može da računa ni na jednog koalicionog, partnera, jcr su se sada svi okrenuli protiv njega - ističe Đurić. Predsednik Centra za libe-

koja je, po njegovom mišljenju, ispravna.

- U obrazloženju te odluke se vrlo jasno definiše zbog čega je ona doneta tako da

meni. S druge strane, u većini evropskih zemalja, poslanici su vlasnici svojih madnata. Na zapadu imate često slučaj koji kod nas ne može

Bogoljub Karić i Živadin Lekić juče ispred Skupštine Srbije

kupi taj kritični broj od sedam, osam poslanika, pa da onda to uradi. Ovako je napravio situaciju da više uopšte

ralno-demokratske · studije Zoran Vacić podseća da je Ustavni sud donco odluku da su vlasnici mandata poslanici

bi, bilo kakvo ponovno preispitivanje te odluke ili njeno ignorisanje, u stvari predstavljalo veliki prekršaj po

Foto: Beta

da se desi iz nekog, razloga, verovatno Zbog nezrelosti demokratije i lične nezrelosti onih koji vode partije i koji

sede u parlamentu, a to je da poslanici glasaju protiv odluka koje predlažu njihove stranke iako su one u vladi ili poslanici opozicije glasaju individualno za pojedine vladine odluke. To proizilazi iz činjenice da su oni vlasnici svog mandata i da. nec postoji nikakva sekira koja će im

SPO: Anketni

zakon uneti odredbu po kojoj su partije vlasnici mandata jer je Ustavni sud već jednom takvu odredbu oglasio protivustavnom. Ne verujem da će i kada dođe do promene Ustava Republike Srbije u njemu stajati odrednica da je partija vlasnik poslaničkog mandata, jer bi to bilo u su-

za preletače

- Srpski pokret obnove (SP) zatražio je juče hitnu izmenu republičkog Izbornog zakona kojom bi mandat poslanika u slučaju napuštanja stranke ili isključenja iz nje pripao političkoj stranci koja je mandat osvojila na izborima.

Navodeći da je SPO još pre nedelju dana najavljivao da se sprema “lov na poslanike u Skupšti-

.

ni”,

potpredsednik stranke Vlajko Senić je na

konferenciji za novinare rekao da je izmena tog zakona pitanje svih pitanja.

Senić je zatražio ii hitno formiranje skupštinskog odbora koji bi se isključivo bavio svim pritiscima i pokušajima kupovine poslanika i koji bi bio u stalnom zasedanju dok traje mandat Skup-

štine.

odseći glavu, ako tako prekrše partijsku disciplinu - objašnjava Vacić.

"To što su se šefovi poslaničkih grupa Skupštine Srbije dogovorili da promene izborni zakon, prema rečima Vacića, nc znači faktički ništa. ·

- Oni ne mogu u Izborni

protnosti sa tendencijama koje postoje u demokratski razvijenim zemljama. Onda bi, iz mnogo razloga, moglo da se postavi pred nekom međunarodnom arbitražom pitanje slobode prava građana koji su izabrani za poslanike - ukazuje Vacić.

A. N. Borovčanin