Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R, str. 405

Литература: К. Костић, Трговачки центри и друмови; Ердељановић и Николић, Трговачки центри и путеви.

Bo JJ.

Boj код Пирота 14 и 15/11 1885. После борбе на Нешковом Вису, српска нишавска војска посела је гранични фронт и добро га утврдила. Ноћу 12/13 новембра, послато је извешће, да је српска влада, примила, колективан корак великих сила. о обустави непријатељства између Србије и Бугарске, и наређење, да све дивизије оставе на граничном фронту само предстраже, а тлавним снатама. да се још ноћу 13/11 концентришу код Пирота. Ово је наређење извршено, и на граничном фронту остављене су само слабе предстраже, а све дивизије концентрисане су на положајима изнад Пирота (Хисарлак-Белава). Бугарска војска није била добила од своје Врховне Команде наређење о прекиду непријатељства, и предузела је целом снатом напад на гранични фронт, протерала српске слабе предстраже и наступала ка Џироту. Главне српске снате примиле су борбу и бој се развио.

Бојиште чини просторија између границе Србије и Бугарске од. Росомачког Врха. до Влашке Планине и линије село Добри До—Белава—Расница—Шасјача на западу и истоку и долине Височице и гребена "Влашке Планине на северу и југу. Цела просторија са југоистока ка северозашаду пресечена је долином Нишаве, широком 4—5 километара. Северном границом просторије, пружа се гребен Видлич и Било-Планине, чији се огранци у почетку стрмо, а доцније блаже, спуштају у долину Нишаве. Исто тако и југозападни део испуњен је кршевитим отранцима Влашке Џланине, који се постепено спушта Ју у Нишавску долину. Ови огранци дају добре положаје за одбрану. У инжињерском смислу био је спремљен само транични фронт, где су били израђени стрељачки заклони, плитко копани или од наслаганог камена. Остала просторија није била ни уколико спремљена, у инжињерском смислу.

Ca српске стране у боју су учествовале Дунавска, Дринска, Шумадиска и Моравска дивизија и коњичка бригада (нишатвска, војска), укупне јачине око 90.520 људи и 96 топова. Са. бугарске стране сучествовало је 43 батаљона, 13 ескадрона и 10 батерија (80 топова) бугарске и румелијске војске и македонских и бугарских добровољаца, укупно око 66.000 људи и 80 топова. — План за бој код Орба није постојао; они су оставили на граници слабе предстраже, а главне су снате кондентрисали изнад Пирота, да би показали вољу да се покоре кораку великих сила, не очекујући бој. Шлан Бугара био је, да не приме интервенцију, већ да двема централним колонама надиру ка Широту, а двема крилним обиђу крила и поја-

~ TIHPOT

ве се у боковима српске војске, коју су“ третпоставили на граничном фронту. Распоред српских трупа 13/11 увече био је: Од гребена Било-Шланине (Вазганице) преко Тепоша и Чиниглаваца до Планинице. На левом крилу Ржански одред са 1 батаљоном на Вазганици (остатак одреда у Добром Долу), даље ка југу, 1 батаљон Дунавске дивизије на Тепошу, 10 пук. (Шумадиске дивизије) код Милојковца, 1 батаљон Моравске дивизије код Гојиндодла, 2 батаљона Дринске дивизије код Манастира Ов. Богородице. Између Моравске и Шумадиске дивизије код (СОрећковца 1 ескадрон коњице, између Шумадиске и Дунавске 1 вод, остали ескадрони коњичке бригаде западно од Суковског Моста. Главна снага: Дунавска дивизија између Градашнице и Пирота (преко ноћ на Хисарлаку), Шумадиска код Градашнице, артилерија код села Блата, Дринска од висова југозападно од Раснице преко ове до (у долини) према Пироту, Моравска код села Костура.

Бугарски Западни кор добио је заповест, 'да, 14/11 заузме Пирот и положаје вападно од њега. За извршење упућено је 6 колона и то: лева (3 батаљона, 1 ескадрон и 1 батерија) са задатком, да што пре заузме Суковски Мост и наступа. даље, јужно од друма; централна (4 батаљона и 1 батерија), да напада фронт Обреновац—Миловци и продужи висовиMa паралелно са: друмом; деснокрилна (6 батаљона и 1 батерија), да наступа између Милковца (Милојковца) и Шетерлажа и даље ка Крупцу: колона мајора Гуџева (8 батаљона, 1 ескадрон и 92 батерије), да наступа од Петерлажа ка Крупцу; одред капетана Џанице (2 батаљона) да наступа из Изатовца на Ржану (Височку) и удешава даље кретање према, колони мајора Гуџева и крајња левокрилна, колона (4 батаљона и 2 батерије), кад стигне на састав путева од Врапче и Пирота, улази у састав леве колоне. Резерва (2 батаљона и остатак коњице) да наступа Џиротеким друмом. Остатак сната у Цариброду.

14711 Бугари су напали десно српско крило, које се повукло ка Суковском Мосту. Одмах затим нападнута је предстра-. жа, Дунавске дивизије, и она се брзо повукла, док је предстража Шумадиске дивизије (10 пук) остала на Чиниглавским Висовима и под борбом се постепено повлачила. Ha левом српском крилу предстража се такође брзо повукла. Коњица. је одетушила. ка Широту, оставивши један ескадрон са предстражом Шумадиске дивизије. Ова се постепено повукла на, положај између Бериловице и Градашнице, одатле је упутила један батаљон, који је посео Црни Врх. Крајња левокрилна. бугарска. колона напала је српске прупе у 8 часова, и после борбе од 92 часа, кад је' ухватила везу са левом колоном, успела је да протера српске предстраже и да,

___ 508 __