Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R, str. 406
ПИРОТСКО 'ЋИЛИМАРОТВО
заузме положај око Шланинице. Џо заузећу Суковског Моста, наступала. је она заједно са левом колоном. Обе су биле дочекане снажном ватром код села Војнеговца и Држине. Тада је крајња левокрилна колона преко села Омрдана. напала на десно крило Орба, и успела. је да, заузме седло између Девана и Црног Врха. Централна колона, под борбом са. предстражом Шумадиске дивизије, полако је наступала, и пред вече је изалшла | висину леве колоне, оставши поред друма. Деснокрилне колоне (мајора Гупева и Муктурова), напале су око 8 часова српске предстраже, брзо их потисле и наступале, преко Суковског Моста, Великог Села и Крупца и даље обема. оба лама Нишаве, ка Широту. Пред Пиротом су ове колоне потпале под јаку ватру са положаја северно од Пирота, и под ватру једног батаљона. пред Широтом.
Борба је трајала до 7 часова увече, када су Срби одступили, и Бугари ушли у Пирот, где су се по улицама борили са батаљоном, који је бранио улаз у Широт. У то време потпаљен је мунициски магаTIH у Пиротском градићу, а Бугари су се око 9 часова повукли из вароши и заноћили источно од Пирота код пекарница. Шри овом повлачењу делови Шумадиске дивизије (2 батаљона и 1 батерија) изишли су у десни бок бугарске десне колоне, и после борбе од 2 часа, имајући нешто успеха, повукли су се на положај Шумадиске дивизије. У току ноћи Бутгари су препадом заузели оба Црна Врха и на десном (тде је на западној ивици остао 1 српски батаљон на положају ва одбрану), и на левом српском крилу. Колона капетана Панице овог дана није кренула од Ржане.
Резултат првог дана боја био је, да су Ђугари заузели на крилима. српског распореда две истакнуте тачке, а центром се налазили пред Пиротом.
За следећи дан било је наређено да се пре зоре заузме варош, и да се Срби виme не пуштају у њу. 15/11, бугарска. централна колона упутила је један пук, који је пре зоре заузео варош Пирот, и нашав само један српски батаљон (Дунавске дивизије) на Сарлаку нападне га и протера. За овим пуком ушао је у Широт и одред капетана Џанице. Ова група на Сарлаку потпадне под јаку ватру с фронта и бока. и, нападнута од, два српска батаmoma, напусти Сарлак и гоњена, одетупи и из Пирота, који српски батаљони поново заузму. После овога, ова средња колона није више до 16 часова нападала. Широт, и у њега је ушла тек кад се Дунавска, дивизија повукла опет на Сарлак. Око 6 часова напала је колона мајора Гуџева на лево српско крило (ПШумадиску дивизију) на Шрћевцу и, после борбе од пола сата, српеке трупе поново су дале отпор на Провалији, а делом одступиле на Нишор. Бугарска колона извршила. је
— 804
обилазак левог крила (на Нишор) али, дочекана, јаком ватром, није могла заузети положај; међутим Орби су тада напустили положај и одступили ка Сопоту и селу Нишору, па се доцније вратили до Црноклишта, а Бугари су заузели Провалију и Нишорску Мосу. Због овог повлачења повукла се тада и Дунавска дивизија из Широта на Оарлак, а. пред ноћ и на Белаву до Суводола. На десном српском крилу, српске трупе пошле су на напад Црног Врха, али обухваћене са југоистока морале су се повући на положај пред селом Расницом и Барје Чифликом. На овај положај Бугари су концентрисали обе левокрилне колоне и део централне, а напад поматали свом артилеријом ове три колоне. Дринска дивизија одбила је први јуриш (око подне), но после другог јуриша. од 14% часова, кад се већ и центар српски повлачио, повукла се и Дринска дивизија ка селу Блато и Костур. Бугари нису гонили. Преко ноћ су и српске и бугарске труле остале на заузетим положајима; те ноћи су дипломатским путем прекинута _ непријатељства, те и бој код Широта није дефинитивно завршен.
Губитци су били: српски 4 официра, 700 мртвих и рањених и 558 несталих, бугарски: 1.112 људи, које мртвих и рањених. које несталих. — Како је дипломатским путем и рат завршен, то се нису могли показати резултати ни последице боја. ВБ. Белић.
ПИРОТСКО ЋИЛИМАРСТВО. Откако Пиpor постоји, како мештани веле, израђивани су код њих ћилимови. Првобитни су били без нарочитих шара, само у прутама, боје трула вишња, жуте, алеве, 3зелене и модро-плаве. 'Ћилимове је израђивала свака кућа, јер су у изобиљу имали особито лепе и добре вуне. И данас је пиротско сточарство на гласу. Најездом Турака првобитно Џ. 'Ћ. претрпело је знатну измену. Турци, који су се тада у Пироту населили, донели су собом разних својих источњачких ћилимова; поред персиских донели су и анадолских, смирњанских и т. д. Према тим обрасцима давали су Турци, да им се граде у ПШироту ћилимови. Џироћанке су се трудиле, да што боље израде и изаткају ћилиме са мотивима, које су добиле од Турака. 'Тако су се оне научиле да, поред својих првобитних шара, граде ћилимове са подражавањем источњачких шара. И данас има једна врста ћилима, која се много израђује и продаје, а “чију шару зову емирњанско - сирјанска. За време Турака TL TB. су много трошени. Извозили су их у Београд, Сарајево, Окопље, Солун, (0фију, Једрене и Цариград. Њихов квалитет и израда били су познати и тражени. П. 'Ћ. тако се развило, да није било куће, у којој се нису ткали ћилимови, било за личну употребу или за продају. Ш. '. имали су своју оригиналност у томе, што