Ratnik, 01. 09. 1923., str. 86
78 РАТНИК
Техничким пак развићем балона попела се и моћ осматрања.
Тешка је артилерија откомандовала једног свога официра, који је шта више из корпе руководио и гађањем своје артилерије.
Тако су се тврђавска балонска оделења претворила у пољска и крајем 1915. год. код Немаца 40 оваквих оделења имали су 80 балона на фронту.
У пролеће 1916. год. при нападу на Верден био је на једном уском простору први пут уведен један већи број балона, који су своје извештаје концетрисали у једној балонској централи, која је била под непосредном командом артилеријске команде и која је осталим балонима саопштавала према односима догледа елементе за гађање, дајући с времена на време и извештај о целокупној ситуацији нападног дејства.
Французи су код Вердена морали применити ваздушне ескадриле аероплана користећи први пут запаљива зрна против балона, услед чега је било доста губитака у балонима причињених стрелама и бомбама обичним и запаљивим.
Но и поред свега тога, одлични тактички извештаји пи добро садејство балона и артилерије били су последица још већег броја балонских оделења.
Због овога се и прибор технички усавршавао. У колико су чешћи били напади аероплана на ове балоне у толико су се ови морали усавршавати, те да се помоћу витлова што пре спусте због чега се брзина мотора од 245 попела на 50—60Р8.
У јесен 1915. год. уведен је у примену и штит за падање, који се такође због чешћих напада аероплана све више употребљавао и усавршавао. [
Но највећи технички напредак био је у томе, што је уведена једна нова врста балона. Код Француза и Енглеза на Соми појавио се један нов облик. Немци су успели да један такав балон (Стадио! Сасо) заплене. Они су на њему нешто изменили и саградили један нов тип који су назвали А. Е. Балон. Он је имао 850 куб. метара запремине. Део око репа пунио се ваздухом. У висину се пео до 1500 метара но мотор за спуштање је био врло тежак, јер је достизао до 100Р5.
Код Француза су балонске трупе као и све остале техничке јединице уживале добар глас. Код њих је балон у почетку био округао, те је и при слабом ветру осматрање потпуно онемогућавано. У колонијама су били употребили и балоне у виду змаја. Чим је настао европски рат одмах су и овде завели балоне у облику змаја.
На Соми су први пут применили балоне у великом броју тако, да је са обе стране на најважнијем месту битке било уведено 30 балона, који су били заштићени помоћу аероплана.
Код Енглеза балони су примењени слично као и код Француза .