20. oktobar

СТРАНА 10

ије могао ни хтео наш град

дуго да носи мрске бразготине рата и разарања. су његови направили ред на својим улицама. „Ударни дани" изводили су читаве _ мравињаке. Остаци рушевина претварали су са у блокове сложених _ цигала. На рашчишћеним површинама зазеленила се нова трава. Стругани су и брисани окупаторови знаци и натписи, Са појмљивом жестином уклањано је све што је опомињало на четири године па. тњи,

И сзи грађани Београда били су задовољни тим брзим преображајем. Али не и колектив „Авала“ — филма, који је почињао снимање уметничког филма „Као плима“ чија се радња развија у Београду, у првој години окупације. Нагло урећење града брисало је „дивне документе", удврнички рад добровољних радника уклањао је _ „добре" рушевине. (Заиста, једино посматрана из ове перспективе рушевина у рођеном. граду може да буде добра!)

Почели

су да ничу _— натписи; „Гранап", „Гратекс“.,. Рејонске задруге — као печурке...

Фасаде су се „умивале"“, излози пунили,

Град је бујао у свом развоју и измицао се сниматељима. Требало га је ловити. А требало је и заклањати и тражити места погод на за снимање.

Блага зима помогла је — колективу „Авала“ . филма. Сцене неснимљене у току јесени снима“ не су за време лепих — зимских дана. Тако су преостале рушевине и још неуређени кутови града ипак одиграли своју улогу и послужили као декор филмској фабули, пре офанзива радних грађана, које су сад већ у току.

Ових дана снимљене су последње спољне сцене.

»

Тако је Београд послужио као декор за, уметнички филм. Тако су Београђани имали прилике да прате снимање, а једним делом и да га помогну статирањем.

Али, док су се — Београђанистатисти радо одазивали овој ду-

жности и заиста пружили праву помоћ овом колективу „младих“ (јер су скоро сви чланови екипа

млађи од тридесет година), дотле се _Београђани-посматрачи _ нису

добро показали, '

Потпуно је појмљиво да је снимање филма занимљиво и сасвим ново за нашу средину, али је ипак немогуће оправдати оне који су претрчавали у блокираним улицама, вирили иза капија и тиска-

СТАЛНЕ

Грађани _

РАЦИЈЕ САКУПЉАЛЕ СУ ГРАЂАНЕ И ОМЛАДИНУ,

НА БЕДЕМИМА КАЛ ЕМЕГДАНСКОГ ГРАДА

ам

Завршавају се спољна снимања уметничког

филма „Као плима“, који приказује илега-

лан рад и пожртвованост напредне омладине у првој години окупације

ли се око рефлектора и камере, ометајући рад.

Наши радници на филмском по» слу тек израстају, за њих снимања значе озбиљан и тежак посао. Зато се поједини Београђани ни су показали на висини. Нису умели да цене тај труд и да га прате из дозвољене даљине,

Неће се, свакако, поновити све ове непријатности и немила искуства за време спољних снимања овог првог филма у Београду. Шта више, биће све бројнији примери залагања за успех снимања, као што их је заиста било и овога пута. Они дирљиво сведоче да грађани нашега града, који су сво јим старањем обухватили све У Београду и домаћински воде рачуна о свему, нису, ето, мимоишли ни ово снимање, ма како то

· за њих било необично и живо.

Приликом филмовања немачке параде, поводом објављивања рата Совјетском Савезу, сценографи филма су били принуђени да заклоне травњак иза палате „Албанија", Импровизована је произвољна рушевина, пошто декор и не би био нарочито видљив у ду-

СЦЕНА НА НЕИМАРУ

за, узречица,

бокој перспективи улице: Кнеза Михајла.

Међутим, један од Београђана, дотрчао је у предузеће „Авала"филма, чим је видео постављен декор;

— Ево, имам гутентичну. фото: графију тога угла из 17941 године... Овако је то изгледало...

Исто тако, на више места у Београду снимано је спаљивање новина, које су писале у фашистичком духу.

Желећи да потпомогне — вутентичности материјала у филму, један Београћанин је донео „Правду“ од 6 априла 1941 године.

Била је редовна појава да се грађани, из улица у којима се сни мало, одазивају са много готовости и усрдности на молбе људи из екипе. Они су журили да донесу зејтина, како би се намазали шле-

Хоризонтално:

1): Једна држава која се данас бори за своју независност, град у Совјет. ском Савезу познат из Отаџбинског рата; 2) Псеудоним француске књижевнице, велика вода, слово, прилог ва начин, део тела; 3) Животиња непријатна мириса, река у СССР, производ пчела, стој, обави; 4) Река (шпањол.), час, стављао, заменица, позната филмска реклама; 5) Прво слово азбуке, град у Индонезији, прво слово азбуке, жод њега је Наполеон изгубио битку, слово; 6) Риба, башта, сви (наопако им словеначки), име; 7 Слово, њиме се маже гудало, великм руски песник (скроз); 8) Стара мера, здраво (лат.), муслиманско име, предметак који означава старост гомила; 9) Отпадак текстила, женско муслиманско име, опет женско име, лелек, креда; 10) Фина материја за женску одећу, први тип револвера, слово, марка аутомобила, ненасит; 1) Др“ жава у Малој Азији, наш лепи град на мору.

Вертикално:

ју Наша приморска покрајина, ба. ра; 2) Уви, слово, део куће; 3) Тако се вове вемља под водом, димњака, наше острво; 4) Три слова, врста папагаја, иждаја; 5) Слово, месни, претходно слово! 6) Волети (франц.), женско име, Вукосави; 7) Обележен простор, слово, слово, личност из грчке митологије; 8) Име, два (енглес.), женски глас; 9) Облик глагола бити, француска река позната из првог светског рата, показна заменица; 10) Прво слово азбуке, слово у азбуци иза с, глас у смеху, непознат; 11) Циљ, слова која иду по азбучном реду; 12) Слово, јесте, светако се пише икс; 18)

мене,

Показна заменица, врста штампе, два слова; 14) Затвор, француско пристаниште, гозба; 15) Годишње доба (про винц.), слово, слово, вемљиште; 16) Чувени колеџ у Енглеској, Ужичанин, отплате; 17) Непознат, једно вариво, слово; 18) Главна маса (већина), разна слова, наша новинарски агенција; 19) Ивица, машина, телефонски позив; 20) Вода (лат.), прво слово азбуке, модар; 21) Инструменат играчице, овакви (провивц.).

РЕШЕЊЕ ИЗ „ Хоризонтално:

ПРОШЛОГ БРОЈА

1), Паор, њ, ј, усов; 2) Рнт, о, оп, па, о, тле; 8) Адонис, ета, ели, крејон; . 4) Гриз, уштап, штрца, Нева; 5) Ижуж, Анри, тамо, капа; 6) Ћу“ тао, ља, рпа, ал, ловац; 2) Романиа Либера; 8) Опека, пи, Инд, со, Вар“

на; 9) Кама, Мбар, Икар, нашо; 10).

Етна, сними, Њемен, Мура; 11) Пачићи, сан, Елин Пелин; 12) Ови, Р, ла, шт, н, ест; 13) Саће, и, и, акта.

мови „Немаца“, посуђивали су кофе да се полива асфалт, доносили ситне потребе за допуњава-

ње декора и увек били спремни да помогну у било чему, Помало комичне сцене давале

су живост овом београдском догађају и остале су да се препричавају по суседству као анегдоте.

Тако, приликом снимања у Љуботинској улици, кад су три „Немца", у пуној ратној спреми, снимани, с улице, како продиру У једно двориште, жена, која је ста јала у дворишту, видећи _ „Немца“, узвикнула је:

— Јој, куку мене!

Вертикално;

ју Праг, епос; 2) Андрић, октава; 3) Отон Жупанчић; 4) Р, нз, утрем, ви, е; 5) ИМ, жаока, ћ; 6) Осу, ома, сир; 7) Шаљапин; 8) Етна, н, ибис; 9) Нотар, и, амали; 10) Папир, Ирина; 1) Пан; 12) Пешта, Дињеш; 13) Јалта, д, Келти; 14) Мрма, и, сами; 15) Цол, 6, оре; 16) Ока, лев, 17 Р, коран, п; 18) У, ен, Авара, ме, а; 19) Стјепан Шулек; 20) Оловац, аорист; Вена, Анта.

внн;

НЕДЕЉНИ ИЛУСТРОВАНИ ЛИСТ

КАЛЕМЕГДАН — ОКВИР ПОЈЕДИНИХ СЦЕНА

6 ФЕБРУАР 1948.

.. и побегла у кућу. ;

И замишљени писмоноша, ме ђутим, загледан у адресе писама које је носио, наишао је на сцену гоњења од стране Специјална полиције, Кад је опазио човека са револвером, како јури, потрпао је писма у торбу, па је и сам пожурио да се „спасе“ бежањем, заједно са омладинцима илегалцима. »#

Многе установе Београда помогле су снимање овог филма учешћем свога особља, што је, пој мљиво, знатно допринело квалитату и динамичности сцена,

Читаву једну ноћ је особље Железничке станице, у пуном са» ставу, са дежурним шефом, маневарским _ особљем и носачима, сарађивало на филму од 12 часова до пет изјутра.

Дирекција речне пловидбе била је уступила за снимање два шлепа и један моторни брод пу-. них седам дана. Пожарна _ милиција дала је тенк за воду и омогућила на тај начин снимање кише; а милиција поретка учество вала је у блокирању улица. Студенти из студентског дома „Ло“ ла Рибар" одазивали су се редов но и суделовали као статисти, и то у траженом броју и у траже ном времену. Показали су се као изврсни и дисциплиновани.

Армија је уступила рефлекто“ ре и агрегате, а исто тако и униформе и оружје.

Сва та помоћ, као и суделсва ње око 2.000 грађана Београда и

Панчева, помогли су колектив „Авала"-филма и дали за _ овај први уметнички _ свој допринос,

који заиста много значи. » Кроз разне фазе још проћи ће овај

филм. Ма да Београђани

СНИМАЊУ СЦЕНА ПРЕТХОДИ ДУГОТРАЈНО ИСПИТИВАЊЕ СВЕТЛО. СНИХ ЕФЕКАТА

неће имати прилике то да виде, читава војска наших младих стручњака радиће на њему. 38 нас је, поред осталог, значајно што ће на платну, кад се филм буде _ приказивао, затреперити наш Београд и што ће се у његовом оквиру одвијати херојска позадинска борба наших — омладинаца-илегалаца. Није чудо што Београд, који је делимично гледао стварање фил“ ма „Као плима“, и који је донекле и учествовао у њему, очекује његов завршетак и приказивање са појмљивим нестрпљењем.

Ј Л.

од броја 131 који излази 6 фебруара почиње доносити у наставцима на дечјој страни роман

„СТАРАЦ ХОТАБИЋ“

од Л. Лагана

не пене пи н Уредништво и администрација Влајковићева 8, тел. 23-003 и 20-443. Штампарско предузеће Народног фронта Србије, Одговорни уредник Славко Јанковић. Чек, рач, 1-4760131. Пошт фах 58.