Agrarna politika

писмено саопштавају свима среским начелствима и министру Пољопривреде. Као саветодавни чланови, билп су предвиђени претставнпци задружнпх савеза и Удружења агронома. (Ово удружење је у једној својој резолуцији тражило да један агроном или више њих буду чланови Врховног Законодавног Савета).

Остварењу правог пољопривредног претставништва код нас шета то што је наш свет на селу још врло слабо организован. Закон о унапређењу пољопривреде је ту тешкоћу избегао на тај начин што је уз политичка тела ставио пољопривредне одборе. Али по досадашњој пракси не би се могло рећи да је тиме скинуто са дневног реда питање професионалног и сталешког претставништва пољопривреде.

111. Полнтичке организацпје.

Сасвим логично, после економскеи професионалне организације, морала је доћи политичка. Задруге бране земљораднике мале потрошаче и произвођаче од посредника-, синдикати и коморе стављају пољопривреднике на равну ногу са осталим привредницима; политичка организација осигурава им учешће у управљању државом. Један облик борбе допуњује се другима. У томе, као и у многим друштвеним појавама, пољопривредници само следују примеру других сталежа и класа, који су пре њих радили на својој одбрани и оспособљавању. Задружну, синдикалну и политичку организацију налазимо нарочито добро разрађену код варошких радника, који су пре земљорадника побегли из буржоаске формуле „слобода, браство, једнакост“, и увидели да она у ствари значи превласт буржоазије над свима другим класама и сталежима.

1. ~Аграрци“ велепоседници . У самом аграру, опет пре земљорадника, први су почели да се организују и да траже политички утицај великопоседници. Они су већ у прошлом веку хтели да учествују у вођењу царннске и пореске политике: створили су у Аустрији и Немачкој читаве аграрне партије. Почетак овога покрета пада баш у доба велике пољопривредне кризе у Европи. Америчка конкуренција отерала је немачке произвођаче са енглеског тржишта, и загрозила им на њиховом сопственом земљишту. Узбунили су се и тражили су заштитне царине, баш као што чинише пре њих енглески поседници, борећи се саиндустриском буржоазијом око царине на жито (corn law). Индустрија је била у пуном полету, док су приходи великих поседника онадали, многи независни пољопривредници пропали, сељаци се пролетаризовали и исељавали. У то доба падају

421

ПОЉОПРИВРЕДНО ПРЕТСТАВНИШТВО