Anali Pravnog fakulteta u Beogradu
ПРИКАЗИ
101
ња кадрова. На крају, др. Б. Шпицар дао je кратак преглед уређења службе социјалног осигурања у Сцрити. Ко риск ост оваквих збирки ie очигледна па 6и стога било од користи кад бн се чешће појавл>ивале као стална публикаџ..ија Института.
Др.
Д. Ђ. Денковић
Rado Miklič: SOCIJALNO DELO V COSPODARSKIH ORGANIZACIJAH. Ljubljana, 1960, linStütat za jayno uipraivo, 134 s. Одељење за проучавање радних односа и социјалног осигурања Института за јавну управу у Азубљан« посветило je посебну пажњу проучавању социјалних служби у јавним службама и привредним организацијама y HP Словенији. Резултат овог неопходног и корисног рада je и ова студија Р. Миклича. У предговооу проф. Руди Киовски даје општу слику развоја социјалиих служби код нас и v свету, истичући посебно њихове разлике. Р. Миклич је на основу конкретних података обрадио садржину н појам кадровско-социјалне службе и указао на предмет социјалног рада у привредним организацијама. Поред тога встакао je улогу и садржину социјалног рада у капиталистичким и ооцијалистичким државама. Од нэрочитог je интереса што је своја проучавања у вези са .нашом эемл>ом ®ршио корвстећи податке прикупљене у анкети Завода за образована кадрова и проучавање организације рада у Краньу и анкети Секретариата за рад Извршног већа HP Словеније. Из података, например, може се видети ко i и све разлози утичу да радници не достижу бол>и радяи учинак. У вези са овим проблемой взвршена je анкета у 16 индустриских предузећа у Крању, одвосно 9.801 запослених радника. За утвођивање појма социјалног рада пи.сац je користио податке из анкете Секретариата која je обухватила 299 трговачких, угоститељских и занатских привредних организација а одговоре дало 27.279 запослених радника. Поред тога коришћене су и друге анкете овог Секретариата, тако, например, анкета ко ja je вршена у 102 привредне организације изаад 500 запослених, а одговоре дало 127.854 радника са подручја индустрије, оударства, шумарства, грађевинарства и caoöpahaja. На основу извршене анализе анкета, писан се с разлогом залаже да се у привредним организацијама образује посебна кадровска ооцијална служба која би била равноправна са осталим јавним службама. На крају Р. Миклич у свои раду обрађује улогу социјалног радника и даје предлоге за програм ваших школа за ооцијалне оаднике. Ова сттдија Р. Миклича пуна je драгоцених података који пружају могућност да се боље сагледају проблеми у вези са појмом, улогом и ооганизацијом сопшалних служби као и улогом социјалвих радника и школа за ооцијалне раднике. Било би корисно кад би се овакви радови чешће јављали јер би то допринело правилном развоју социјалних служби и помогло налажење праве улоге социјалног радника у нашем друштву.
Ар-
Л- Ђ. Денковић
Emile Ту an: INSTITUTIONS DU DROIT PUBLIC MUSULMAN, т. I: le califat, Paris, 1954, XIII + 545 ,p)p-, t. XI: de sultanat, 1,956, 626 ipp. E. Тиан (E. Tyan), професор Правног факултета y Бејруту, иаписао je више радова из области шеријатског права. Оя данас спада међу најбоље познаваоце овог правног система. Нарочито се истакао овојим делом: Histoire de I organisation judiciaire en pays d' Islam, т. I, 1938 (видети наш приказ у Arhivu za pravne i druslvene nauke за 1939), т. 11, 1943. И његово дело о халифату и султанату оцењено je у светској научној јавности као одличан прилог за упознавање мусли-