Anali Pravnog fakulteta u Beogradu
48
АНАЛИ ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА
ношење алкохола код криминалитета са елементом алкохолизма или лаки облиди слабоумла код пренапрезања у хаотичним реакцијама које нмају и значајне последние. Услед света овог неопходно je да се у одреВеним околностима испита кривичноправна одговорност учиниоца. За разјашњење повезаности истакнутих елемената са истраживањем узрока криминалитета делисходно je навести следеће; сигурно je могуће да се под утицајем повољних друштвених услова у све већој мери ограничавају па и укидају одре Вена биолопжа оптерећења, кад je реч о њиховом деловању у друштву. Изванредан докуменат лудских способности je наир, већ данас постигнута могуйност да се одређене форме слабоумности тако рано дијагнозирају као поремећај размене материје, да може доћи до отклањања осетливог и непоправљивог оштећења дечјег мозга. ( 10 ) Y Совјетском Савезу забележено je наир, знатно опадање нових неуротских обољења, што треба приписати према резултатима научног истраживања у знатној мери и развоју друштвених односа. ( u ) Но, била би то утопија ако би се хтело узети да je ове и овакве поремећаје могуђе уопште искључити. To je свакако према нашем садашњем стању знања немогуће. Дакле, неопходно je имати у виду особеност ових процеса и властиту законитост његовог тока. Дале се може указати и на то да лице које je погођено једним од поменутих оптерећења, уколико je способно за доношење властитих одлука, може и поред оптерећења односно са ограниче-Iьима у погледу учинка да живи у хармонији са друштвом као и да лично буде задоволно. Оно може у одређеним границама да се прилагоБава друштву и да тако адекватно поступа без тежих сукоба. Његова je дужпост да води рачуна о својим ограниченим способностима за учинак приликом издиференцираног друштвеног усклаБивааа, при чему мора да има у виду поред друштвених захтева и конкретну индивидуалност. Y овим и оваквим границама долази до важности и општа поставка која гласи: „Ти треба то да чиниш, јер ти то можеш"; односно другим речима: „Ти треба да радиш свестан одговорности и у складу са друштвеним захтевима, јер си ти према твојој личности у стању да то радиш". На овој мисли заснована je напр. и одредба о смањеној урачунливости (в. § 16. КЗ). YrrpKoc биолошки условлено) ограничености за учинак под законом одређеним претпоставкама кривичноправна одговорност није искључена. Моћи je претпоставка за треба, али не и обрнуто, найме да je треба претпоставка и основица за моћи. Ова поставка и њено поштовање служе и за спречавање друштвених грешака; она je у велико) мери и од профилактичке вредности посматрана са становшпта сузбијања криминалитета. Узроци криминалитета су квалитативно различити. При томе се у првом реду ради о формами несоцијалистичке свести које не одговарају савременим захтевима и које у крајњој линији доводе до неодговорних одлука. Сасвим je могуће да настала ограничења за учинак погодују или олакшавају доношење неодговорних одлука и њихово спровођење у жи-
ро) Löther R.: Philosophie und Genetik. Material der URANIA, Sektion Philosophie. Berlin, 19p6, стр. 12. Bichel H.: Früherfasssung von Kindern mit stoffwechselbedingtem Schwachsinn. Der Landarzt 41 (1965), стр. 548.
(и) Kerbikow O. W.: Bringt die Zivilsation eine psychische Bedrohung mit sich? Y »Wissenschaft und Menschheit« 1965, crp. 58. и сл.