Anali Pravnog fakulteta u Beogradu
616
АНАЛИ ПРАВНОГ ФАКУЛТЕТА
Подстицати повези ваше вшпих, высоких школа и факултета с научноистраживачким институцијама на реализацији научних пројеката и истраживања у овој области. Потребно je стимулисати издавање публикација с резултатима научних истраживања у овом домену.
V
Организатори саветовања се обавезују да ближе разраде своје непосредне и дугорочне задатке на основу ставова утврЬених овим завршним документом саветована. Y остваривању тих задатака развиће пуну сарадну са одговарајућим друштвено-политичким и другим факторима, сваки у свои домену. Посебно je значајно да се у томе постигне пуна подршка самоуправных интересних заједница образована, усмереног образована, наукё, социјалне заштите, дечје заштите и здцавства, v финансирану активности са овог подручја. Веома je значајно да се на овом послу ангажују и стручна удружена, Организатори саветовања ће се посебно старати о томе да средства ннформисана редовно обавештавају о остваривану ових ставова и залатака, како би јавност била ннформисана о раду и резултатима на укључивању садржаја о хуманизацији односа између полова у наставне* програме и планове виших и високих школа и факултета. Организатори саветовања ће се старати да овај документ добије широк публицитег и да буде доступан свим институцијама, установама и појединцима којн су уставно сбавезни да спроводе начела и одредбе о слободном и друштвено-активном родитељству, а у том оквиру и о активности на хуманизацији односа између полова. Представници органнзација и институција које су огранизовале ово саветоване ће се повремено састајати ради праћења спровођења задатака овога саветована.
САРАДЊА ПРАВНИХ ФАКУЛТЕТА У БЕОГРАДУ И ПO3НАЊУ
На основу договора представннка Правног факултета у Београду и Института за упоредно право у Београду с једне стране, и Правног факултета у Познану и Института за правне науке Пољске академије наука с друге стране, и одлуке Збора радника Наставно-научне радне једннице Правног факултета, а у складу са Уговором о сарадни Универзитета у Београду и Универзитета у Познану, у периоду од 6. до 11. октобра 1975. године у Пољској je ббравила делегација Правног факултета у Београду и Института за упоредно право. Делегацију су чинили: проф. др Јован Борђевић, проф. др Борислав Благојевић, проф. др сандар Балтић, проф. др Милан Деспотовић, проф. др Војислав Симоеић, в. проф. др Павле Нпколић, доцент др Влајко Bpajiđi и др Миодраг Јовичић, научни саветник Института за упоредно право. I. На састанку у Познану (7. и 8. октобра) расправљане су две теме: 1) Уставне основе процеса стварана права, и 2) Принцип једнакости права и дужности радника. Реферате за прву тему су подпели проф. др Јован Борђевић и проф. Адам Лопатка, а за другу тему доцент др Влајко Брајић, односно проф. др W. Jaskiewicz. У Варшави су предмет расправе биле такође две теме: 1) Принципи изборног система (др Миодраг Јовичић односно проф. др Feliks Siemienski), и 2) Правка средства за обезбеђене радне диецнпише (проф. др Л\ександар Ба,\.тић и проф. др Милан Деспотовић односно проф. др. Z. Salwa). Реферати су изазва,\и веома велико узајамно интересоване што je за последицу шмало врло живу дискусију. У дискусији су постављана веома бројна питана и то нарочито југословенским учесницима, што