Anali Pravnog fakulteta u Beogradu
Док je статус фетуса као детета неспоран након десете недеље трудноће (А), извесне недоумице могу да ce појаве о природи фетуса пре него што плод наврши десет недеља старости. (Б)
A ) Несиорна ирирода фешуса као дешеша након навршене десете недеље трудноће
19. Будући да ce y разматраној одлуци Врховни суд Босне и Херцеговине задовољио утврђењем да душевни болови родитеља због губитка нерођеног детета не могу бити веће јачине, суд ce ннје бавио пнтањем да ли je плод који ce налази y мајчином телу ствар или живо биће. Због тога нам одлука Врховног суда Босне и Херцеговине не може превише помоћи y расветљавању природе нерођеног детета. Супротно томе, одлука Врховног суда Србије je од помоћи, али ни она не може да да потпуне одговоре на напред постављена пнтања.
Наиме, y конкретном случају изгубљен je плод који je био стар девет месеци. Дакле, било je остало врло мало времена до порсфаја. Суд je досудио правичну новчану накнаду тужиљи, несуђеној мајци, уз образложење да je плод y деветом месецу трудноће чије су виталне функције стабилне и који може да преживи и ван тела мајке живо биће. To што фетус није лице, као што he то дете no рођењу постати, каже суд, не значи да je обична ствар. Дакле, ради ce о живом бићу, детету, које једноставно y тренутку своје смрти још увек није било напустило тело мајке. Логично, члан 201. став 1. Закона о облигационим односима je нашао своју пуну примену y конкретном случају.
20. Анализа мора да ce настави. Да ли само фетус стар девет месци y тренутку када његово постојање престаје заслужује квалификацију живог бића? Другим речима, да ли je само на Taxas фетус примењив члан 201. Закона о облигационим односима? Чини ce неспорним да би сваки фетус чије су виталне функције стабилне и који може да опстане самостално изван тела мајке требало да буде сматран живим бићем и дететом y смислу члана 201. става 1. Закона о облигационим односима. На питање од ког тренутка фетус може да опстане самостално ван тела мајке одговор треба да дају медицинска наука и пракса.
21. Да ли фетус који не може да опстане самостално ван тела мајке треба да буде сматран живим бићем или обичном
285
Г. Георгијевић. Новчана накнада моралне штете... (стр. 275-290)