Anali Pravnog fakulteta u Beogradu

насљеђивању донео je значајне новине y хрватско наследно право. Најважнија, али не и једина, састоји ce y томе што су велики значај y уређивању и расправљању наследноправнх односа добили јавни бележници (нотари). Да би ce правницима практичарима, студентима и другим лицима која су заинтересована за наследноправну проблематику олакшало разумевање и примена новог Закона о насљеђивању, група аутора je припремила књигу под називом Ново насљедноправно уређење. Посао редактора књиге je обавио један од аутора, др Михајло Дика, редовни професор Правног факултета y Загребу. Поред њега, као аутори појављују ce и: Олга Јелчић, Татјана Јосиповић, Јадранко Црнић, Бранко Хрватин, Јожица Матко Ружђак и Зденка Кохарић.

2. САДРЖИНА

Књига je редигована као зборник од осам радова. Међутим, ти радови су написани и систематизовани тако да je створен један повезан и целовит приручник који je успео да на обухватан начин изложи најзначајније новпне које je донела реформа наследног права.

Први рад, чији je аутор О. Јелчић, носи назив „Ново насљедноправно уређење - опћи преглед” (стр. 1-29). Затим следи рад Т. Јосиповић, под насловом „Насљеђивање на темељу зако на” (стр. 33-55). Иза тога, долази рад Ј. Црнића „Насљеђивање на темељу опоруке” (стр. 59-90). О. Јелчић ће y оквиру ове књиге представити још један рад под насловом „Уговор о доживотном и уговор о досмртном издржавању” (стр. 93-119), a иза тог рада следи прилог Б. Хрватина „Насљедноправни уговори” (стр. 123-144). Рад који би могао да привуче посебну пажњу правника y Србијн и Црној Гори, проистекао je из пера Ј. Матко Ружђак, a носи наслов „Јавни биљежник као повјереник суда y оставинском поступку” (стр. 147-168). На проблематнку коју je обрађивао Ј. Матко Ружђак наставља ce рад М. Дике под назнвом „Оставински потупак” (стр. 173-237). Књига ce завршава излагањем 3. Кохарић о порезу на насљеђивање и друга стјецања из насљедноправних односа (стр. 241-273).

308

М. Дика: Ново насљедноправно уређење, Д. Ђурђевић (стр. 307-314)