Arhiv UNS — Listovi stranaka
zdravna govora u 24 je napadana Jugoslavija, a u 9 je govorenc samo o revizionizmu). Deo kongresne rezolucije je takođe posvećen napadu na VII Kongres SKJ. Novotni je nastojao da übedi delegate da se SKJ sam izolovao od međunarodnog radničkog pokreta, da i pored ispoljenog strpljenja i drugarske kritike drugih partija SKJ ostaje na revizionističkim gledištima, da SKJ nije prihvatio ruku prijateljstva koju mu je pružila KPČ, pa je KPČ dužna da nastavi sa „razobličavanjem revizionizma SKJ“. Za buduće odnose između partija rečeno je da zavise isključivo od SKJ. Međudržavni odnosi će biti postavljeni na principima korisnim za obe zemlje. Referat Novotnog postavio je samo bazu za napad na SKJ, koju je proširio sekretar CK KPČ Hendrih. Hendrih je, bez ijednog argumenta zasnovanog na marksističkoj analizi, tvrdio da je Program SKJ ideološko oružje buržoazije, što je odmah dokazao poznatirn sistemom crne propagande, citirajući američki časopis ~Saterday ivning post“. On je, dalje, tvrdio da SKJ postepeno prestaje da govori o marksizmu-lenjinizmu, o problemima teorije i prakse socijalističke izgradnje. Na kraju je tvrdio da takva politika ne može naići na saglasnost poštenih jugoslovenskih komunista, pa su u toku obimna hapšenja i bekstva u susedne socijalističke zemlje. Moralni nivo dozvolio je Hendrihu da ovakvu ~kritiku“ zaokruži žaljenjem što Jugosloveni nepravilno odgovaraju na drugarsku kritiku, što neće da diskutuju o suštini svog Programa,, što izbegavaju odgovore na argumente. Ovakav stav rukovodstva KPČ, naravno, nije slučajan. Kampanja protiv Jugoslavije, pojačana žestinom, stvara atmosferu u kojoj bi svako neslaganje bilo ocenjeno kao istup neprijatelja socijalizma. Sekretar partiske organizacije Praga Krček odmah je u tom smislu uputio opomenu partiskim organizacijama i pojedincima, a partiska štampa je pojačala pro.pagandu protiv „revizionističkog sistema mišljenja", koji postoji na raznim sektorima i protiv koga se treba oštro boriti „iako nije potpuno konstituisan kao sistem ‘.
V KONGRES JEDINSTVENE SOCIJALISTIČKE PARTIJE NEMAČKE
Način rada i duh V Kongresa JSPN najjasnije obeležava završni deo Rezolucije u kome se od Partije zahteva da izvrši svoj istoriski zadatak kao „dostojna karika tabora' I *. Zadatke, prema tome, nije trebalo naročito specifikovati. Oni su, po mišljenju rukovodstva JSPN, za sve bitne probleme već bili utvrđeni Deklaracijom 12 komunističkih i radničkih partija, koja
* Svi citati iz Rezolucije V Kongresa JSPN daju se prema tekstu objavljenom u „Neues Deutschland“-u od 18 jula 1958 godine.
OSVRTI PRIKAZI BELESKE
101