Arhiv za istoriju Srpske pravoslavne karlovačke mitropolije
44 Архив за историју српске православне карловачке митрополије
А у чему се управо његово администраторство састојало, види се из овог акта, који се налази у препису у патријарашкој библијотеци.
Овај нам акт показује у опште какву су власт морали и дотадашњи администратори митрополије имати. С тога га у целини и у оригиналном правопису доносимо.
Исти гласи: „Висарјонљ Божјео Милостпо Православнии Ешскопљ Новосадски, Бачкти, Сегединскјиже и Егарски.
Понеже Ихљ Ц. К. величество виртшафтљ и домостроителство Архјешскопски Карловачки Резиденцши по смерти Блаженопочившаго Г. Патрјарха Арсена Четвертаго Нам до далшта уредби вречити соизволиша, и Мњ, ово по сеи внсочаишеи заповђсти, овоже по должности Нашои Ф тЂмљ всаческти тцимса, да би поманетјИ виртшафтњљ Арх. Карловачки в' добрђмт состоанзи обдржант билљ и имЂнје здЂ обрђтаемое всве и на тенечдце нетрошило се: тоге ради веЂмљ в предреченномт дворђ Архјетскопскомљ обрЂтакицимса официром и служителемт деховнаге и мирскаго чина в'мЂето правила и за крђокое обдержаванје, cJrbnStomus пенкти предлагаемљ и тшвна творимЂ:
1. Капеланљ |ФаннЂ мкоже до нешЂ тако и в' напредакљ на виногради, на хамбарљ и мешалннице позорЂ да имђетт, и чтогодЂ потрошитт на то во времи свое, чист хесапљ идЂбже надлежало · бедетљ предати да должент вств. Протодјаконљ башче на магре и кодт двора да надгледаетт, в' коихЂ Суггелљ посленники изплаћати хоцетљ. Отец вфархњ Никон на салаше что наиболше возможно, иако и досада да виртшафтбветњ.
2. Суггелљ Гемргјевичљ (познати Павле) (о нручаенх вм8 приходФ†протопоши карловачкја, т. с. о вбнчаници и подши из вароши, за потребе пбЂлаго двора в'мрснја дни по 14 ока меса какова он хошцетљ или наидетљ да узимлетљ, прочачаже, т. е. сланина, се хо месо, брашно и масло, чко прежде обнчаи бист изЂ виртшаФта дворскаго да придобшотса.
При тЂбмтЂ и клочеви Ф подрвема еднаго и дрвгаго да држитњт и већмт време нЂкое да уложитљ, в' коемљ вино, ракпо и прочал узимати могевтЂ, в' прочемже подреми всегда да затворенм свтЂ, KpOMB aute OM подремарђ вино чистити или доливати имЂлљ. Вино за вса дворани, кои сада присвствиотљ изЂ еднаго свда за официре, из Npšrarw за проче слежителе да издаетса слЂдеаошимЂ начином: 1.) Г. Ецскопе раннб праздникомљ по 2 моса, катадневно 11/, мост 2) Ežšapxš Никон8, ApxiniakoR8, IIporomiakoHš, Протосуггеле IlapreHito, CvrreJiš Ilavjnš, nomš lwaHHS, Аеанаспо, Амвроспо, секретаре Ненадовичко, капитан“ Васи, Трифон“ кехару, и Зели старце на всакши дент по едант мост. 3) Пареенио пономарбв,“) Михаил кафежји и дшаконб вла-
%) Партеније овај био је монах манастира Костура у Бугарској, храма пресвјатија Богородици, и као такав био је пономар — црквењак — саборне цркве, а иначе је и послуживао у двору.
Од њега се сачувала молба, коју је поднео 1751. Септ. 5. митрополиту Ненадовићу, у којој моли отпуст да се може повратити у свој манастир „идђже власи свох постригохђ, тамо и кости мол по св. Васјлји великаго предано и устави претителном , оставити долженљт есмљ.“
По истој молби, он је пребегао на ову страну с патријархом Арсенијем.
Ова нам је молба Партенијева и у толико добро дошла што из ње видимо, да су у старо време монаси били пономари у карловачкој саборној цркви, што не би с горег било да су и данас.