Beogradske opštinske novine
Број 29
— 220 —
Год. XX
најмање, свакоме ће од нас по који пут што требати да огласимо преко новина. И зар је онда малу хвалу заслужио онај министар Финансија који се и за новинаре и за њихову добру муштерију пријатељски постарао, и шаксу на огласо оборио?!
ДРУГИ ОКТОБАР 1854 БИТКА НА АЈ1МИ Депеше од 23-ћег сеитембра о. г. које су стигле нашој влади преко Београда, а од нашега цариградскога посланика, јављају: да је на дан 20 -ог септембра о.г. у 1 час по подне, нападнут, од удружене војске савезничке, утврђени логор Руса на висовима Алме, а које је бранило око педесет хиљада руске пешадије, уз припомоћ многобројне артиљерије и коњице. Положај непријатељски отет је на јуриш са годим бајонетом, а након борбе која је трајала један и по сахат, и у којој смо ми (Енгдези) изгубили 1410 мртвих и рањених, а наши савезници Французи од прилике толико исто. Јуче је стигла нова депеша, и непосредно од Лорда Раглана (Гдавнокоман, дујућега енглеске војске на Криму) у којој он потврђује горњи посланички извештај — додајући: да је борба око висова Алме била очајна („Леарега^е") и да је победу однела само храбросш савезничке војске. И Лорд Рагдан цени снагу непријатељску у одбрани Алме на педесет хиљада војске, као што нам још јавља: да је енглеско нападно кридо отело од Руса два топа, а заробило два руска виша ОФИцира. Према томе, ова битка, — која ће се од сада и звати бишпа на Алми — стајаћеу ред најсјајнијих победа две храбре војске, које се, први пут у своме воку, боре раме уз раме на истом мегдану Ми смо на овоме месту више пута тврдили, да, ако Руси само даду и изгубе једну велику битку на Криму, док савезничке војске марширају на Севастоаољ, да се напад натај град са сгува може још показати и као предузеће другога реда. И сад ево позитивно знамо, да је Књаз Менчиков и дао и изгубио такву једпу битку на дан 20 ог Сеатембра ове године. Ратни пдан његов према томе је јасан. Онје изабрао продаз код Алме, близу Бурљука, као најј-ачи природни подожај у дотичној окодини, и утврдио је њогове висове, снабдевши их, као што Лорд Рагдан вели, многобројном артиљеријом свакога калибра. Више и од тога, он је концентрисао на тој тачци педесет хиљада људи, а то ће рећи, и највећи део руске силе на Криму. Изгледа, чак, да је руски Главнокомандујући претпостављао борбу на утврђеноме положају битци на отвореноме пољу, као и да је унапред сматрао игру за изгубљену, ако пусти да му војску затворе међу зидине Севастопоља, идиму јераспрште по висовима који владају градом и његовим пристаништем. Решио се, дакле, да брани Алму , па се решио чак и да пусти непријатеља да изађе без борбе на суво — шолико је био сигуран у тврдоћу утврђена му подожаја! Већ, наравно, ми још не знамо све појединости овога догађаја, ади нам је и у напред чудо, да је та чувена војска руска — извесно и најбоља коју горда царевина Севера имаде —■- за један кратак сахат и по попустила бујној налетљивости француске пешадије и ладној енергији енглеских бајонета. Загонетка је у тодикф већа, што бројна снага нападача није бида јача од бранилачке, и што је овај имао на својој страни сва нреимућства местности и утврђенога подожаја. Како му
драго, тек и руска војничка сида и руска војничка гордост ево доби ударац, тежи и од онога који јој у своје време зададе тешка рука Наполеонова пред крвавим капијама Москве.
Гра^анству града Београда Према члану 25 правилника за извршење закона о обнављаљу и унапређењу виноградарства, свионикојижеле обратити се државним лозним расадницима за лозу некалемљену и калемљену разних врста, треба у овом месецу а најдаље до 1 августа да поднесу пријаву своме општинскоме суду, и да уз то тачно означе, где намеравају виноград подићи. Ове пријаве дужни су општински судови најдаље до 8 августа послати државном економу свога среза или путном на ставниКу виноградарства где овога органа има, а где ових органа нема, те ће се пријаве послати руковаоцу државног лозног расадника, чијој области припада дотична област. Према томе суд београдске опгптине позива све оне грађане који желе обратити се обласном државном лозном расаднику у Топчидеру за лозу у овој години, да му до 1 августа ове године поднесу своје пријаве у којима да тачно назначе где наме равају виноград подићи. Молбе за лозу на други начин нећв се примати. Од овога се неискључују они, којима треба лоза за попуњавање винограда. Све ове пријаве за лозу општински ће суд до 8 августа т. г. послати руковаоцу топчидерског лозног расадника, који ће даље учинити што треба. За ове пријаве као и сав писмени рад који се њима изазива, не наплаћује се никаква такса према чл. 15 пом. закона. Од суда београдске општине 16 јула 1902 г. АБр. 6610, Београд.
К 0 Н К У Р С На основу решења и одобрења господина министра војног од 10 т. м. ЕПЛЈ 4293 и 4294 потребап је команди дунавске дивизијске области за овдашњи парни млин један мајстор — млинар; а за војне парне пекарнице један мајстор пекар. Она лица, која би желела примити се напред именоване дужности, нека све сво.је сведоџбе и уверења, која имају, поднесу интендатури дунавске дивизијске области до конца овог мессца. Месечна плата одредиће се према уверењима ко.је поједина лица буду поднела на преглед и оцену као и према способностима, које буду показала у овом раду. Пријављена лица подврће се комисијски испиту у овд. парном млину и пе карницама. Суд београдске општине објављује овај конкурс на захтев команде дунавске дивизијске области од 13 ов. м. ЕЈУа 4441 и 4488. Од суда београдске општине 16 јула ,1,902 г. АБр. 6626, Београд.
0 Г Л А С Суд општине града Београда, према молби кобасичара овдашњих, а на предлог Управе трошаринске, регаењем својим од 17 т. м. АБр. 6688, учинио је измену у тачци 7. приврем. упуства, штампаног у бр. 22. Општ. Новина за наплату трошарине на предмете у варогаи, да се на производњу кобасица утрогаених у вароши, узима доилаша 5 иара на кило , у место 10 пара. Ово се саопштава произвођачима ради знања. Од Управе општин. трошарине 18 јула 1902 г. Бр. 2193.
0 Г Л А С Према одобрењу госп. министра грађевина од 15-ог јула т. год. Бр. 4593 држаће Управа града Београда јавну усмену лицитацију у свом грађевинском одељењу на дан 22 јула у 10 часова пре подне за оправку тороња цркве Саборне у Београду. Предрачунскаје цена овога посла 1218 динара а кауција у 180'— динара полаже се у готовом новцу, вредећим папирима или интабулацији према еакону. Позивају се предузимачи да дођу и лицитирају. Из канцеларије грађевинског одељења Управе града Београду, 16 јула 1902 год. у Београду, ТМ 1.125.
0 Г Л А С Према одобрењу госп. министра грађевина од 15 ог јула т. год. Бр. 4870 држаће Управа града Београда јавну усмену лицитацију у свом грађевинском одељењу на дан 22 јула у 11 часова пре поднеза оправку здања министарства унутрашњих дела. Предрачунска је цена овога посла 1332.— динара и 68 пр. дин., а кауција у 200 динара полаже се у готовом новцу, вредећим папирима или интабулацији према закону. Позивају се предузимачи да дођу и лицитирају. Из канцеларије грађевинског одељења Управе града Београда 17јула 1902 год., у Београду, ГД» 1.122.
0 Г Л А С Према одобрењу госп. министра грађевина од 18 јула т. год. Бр. 4960 држаће управа града Београда јавну усмену лицитацију у своме грађевинском одељењу на дан 22јула у ИЧг часова пре подне за оправку зграде Гимназије Вука Караџнћа у Београду. Предрачунска је цена овога посла 639 динара 96 и пр. дин. а кауција у 120 динара полаже се у готовом новцу, вредећим папирима, или интабулацији према закону. Позивају се нредузимачи да дођу и лицитирају. Из канцеларије грађевинског оделења Управе града Београда 18 јула 1902 год. у Београду. ТЈ\а 1134.
УРЕДНИШТВО И АДМИНИОТРАЦИЈА ЈЕ У ЗДАЊУ ОПШТИНСКОГ СУДА
Вдаеннк ОПШТИНА ВЕОГРАДСКА Штампарија Д. Димитријовића, Иван-бегова ух. бр. 1. Одговораи уредник МИХ. М. МАРЈАНОВИЂ, секретар општине