Borba, 08. 04. 1982., str. 7

А

СТРАНА

%.

8. АПРИЛ 1982. — БОРБА

Фугослађија •· Среше

Шведски краљ пора Густав разговарао са Ђуриновићем

(Београд, 7. априла, Танјуг) — Шведски краљ Карл Густав ХУГ на повратку из Аустралије задржао се данас око један час на београдском аеродрому. Краља Густава је том приликом поздравио председник Савезног извршног већа Веселин Ђурановић. Сусрету су присуствовали генерални секретар Председништва СФРЈ Иван с Долничар и помоћник савезног секретара за иностра не послове Милош Меловски.

У врло срдачном и пријатељском разговору изражено је задовољство због позитивног развоја односа и сарадње Југо славије и Шведске. Истакнута је обострана заинтересованост да се они и даље учвршћују и унапређују.

Кусуматмађа ће посетити Југославију

(Београд, 7. априла, Танјуг) — На позив савезног секретара за иностране послове Јо сипа Врховца, министар иностраних послова Републике Индонезије др Мохтар Кусуматмађа учиниће званичну и пријатељску посету Југослави ји од 9. до 12. априла 1982. го дине.

Савезни секретар Јосип Врховец разговараће са својим тостом о актуелним међународ ним питањима и активностима покрета несврстаних земаља, посебно о припремама за пред стојећу конференцију шефова држава и влада несврстаних земаља, као и о даљем унапређењу (билатералне сарадње. .

Крајгерова честитка Ким Ил Сунгу

Београд. — Председник Председништва СФРЈ Сергеј Крајтер упутио је у име Председништва и своје име телеграм председнику Ким Ил Сунгу са срдачним честиткама и најбољим жељама поводом поновног избора за председника ДНР Кореје. Ђурановићева честитка Ли Чонг Оку

Београд. — Председник Саве-. зног извршног већа Веселин. Ђуравовић упутио је телеграм председнику ·"Административног савета ДНР Кореје Ли Чонг Оку поводом ' поновног избора за' председника Административног савета у коме му, у име СИВ и у своје лично име срдачно честита на избору.

Милка Планинц разговарала са Емкеом

Загреб. — Председница Централног комитета СК Хрватске Милка Планинц примила је јуче у Загребу члана Председништва Социјалдемократске парти је Савезне Републике Немачке др Хорста Емкеа који борави у нашој земљи као гост Савеза ко муниста Југославије.

У току разговора размењене су информације о активностима двеју партија на унутрашњеми међународном плану. Милка Пла нинц је обавијестила др Хорста Емкеа о непосредним задацима на којима је ангажован Савез комуниста Хрватске у овом прет конгресном раздобљу.

У току једнодневног боравка у Загребу др Хорст Емке, посе+ тио је др Владимира Бакарића, члана Председништва СФРЈ и Председништва ЦК СКЈ у њего вом дому у Загребу.

Делегација СР Црне Горе посетила Врховни совјет РСФСР

Москва. — Делегација Црне Горе, коју у посети Руској Федерацији предводи председник Председништва СР Црне Горе Вељко Милатовић, посетила је јуче Президијум Врховног совјета ове совјетске федеративне републике. У пријатељском разговору са председником Презилијума Михаилом Јасновом размењена су мишљења о развоју сарадње Црне Горе и РСФСР.

Делегација је положила венац испред Лењиновог маузолеја на Црвеном тргу и на Гроб незнаног војника под кремаљским зидом и разгледала Лењинов музеј у Кремљу где је живео и радио вођа октобарске револуције, Привредни разговори представника СФРЈ и СРН

Бон. — Југославија може још у овој години да извоз у СР Не мачку повећа за тридесет одсто У односу на прошлу годину.

Такву оптимистичку перспекти ву потврдио је индиректно члан Председништва Привредне комо ре Југославије Јосип Левичник, који је с групом југословенских представника јуче у Бону водио разговоре са заступницима западнонемачке спољнотрговинске коморе, у којима је и са немач ке стране потврђена спремност за већи увоз из Југославије.

Левичник и југословенски при вредни представници разговарали су и са западнонемачким при вредницима, непосредно уочи ску пштине заједничког представништва југословенских фирми у СРН, која ће се одржати данас У Франкфурту.

|

СПОР ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА

Аргентина тражи __

подршку несврст'

ИХ

Упућивање британске морнарице у јужни Атлантик — истиче се у захтеву — је у супротности са резолуцијом Савета безбедности која предвиђа мирољубиво решење спора Р

(Уједињене нације, 7. априла, Танјуг) — Аргентина је обавестила Координациони биро несврстаних о најновијем развоју ситуације на Малвинским острвима над којима је тренутно Аргентина успоставила свој суверенитет.

Истичући да је његова земља дуго година тражила мирољубиво решење тог спора са Великом Британијом, представник Аргентине је изјавио

на састанку Координационог.

бироа несврстаних да његова земља не одбацује резолуцију Савета безбедности која је недавно усвојена и да је подржава. Та резолуција захтева обустављање непријатељстава, што је, према његовим речима. тренутно постигнуто.

Међутим, упућивање моћне британске морнарице у јужни Атлантик представља, према његовим речима, повреду те резолуције и непријатељски акт који оставља све мање простора за преговоре о мирном решењу, упозорио је представник Аргентине.

Он је затражио подршку несврстаних земаља, јер се ради о јасном случају колонијализма обећао да ће његова зе-– мља учинити све за мирољубиво решење тог проблема и да ће извештавати несврстани покрет о даљем развоју.

Аргентина је такође обавестила Координациони биро несврстаних да је у вези са последњим развојем догађаја у

јужном Атлантику добила подршку из Латинске Америке од стране Бразила, Чилеа, Боливије, Еквадора, Панаме, Парагваја, Уругваја, Венецуеле, Перуа, Салвадора, Хондураса и Никарагве.

На састанку Координационог бироа несврстаних, Еквадор је одбацио британску колонијалистичку политику и употребу силе, позивајући несврстане да се заложе за конструктиван _ дијалог и циљу мирног решења тог проблема.

Перу и Панама су такође мишљења да несврстани не могу бити равнодушни према анахронистичкој ситуацији У јужном Атлантику и да треба да пруже подршку Аргентини, јер њени дугогодишњи напори за постизањем — решења мирвим путем нису у Лондону наишли на разумевање.

Према оцени Никарагве, Артентина је тренутно предмет агресије и треба јој пружити пуну подршку, јер се ради о хегемонистичкој политици ван регионалних сила која се мора окончати на овом континенту. Од 1975. године, несврстане земље су стално пружале подршку сувереним правима Артентине над Фокландским односно Малвинским острвима. Координациони биро несврста них овде није донео никакву одлуку. Аргентина се обавезала да ће извештавати несврстани покрет о даљем развоју ситуације.

Економска заједница уводи

Белгија већ забранила извоз оружја у Аргентину а Холандија одмах пошла њеним примером. — ЕЗ намерава да против Буенос Амреса примени политичке и економске мере

(Брисел, 7. априла, Танјуг) — Белгија је од данас забранила сваки извоз оружја у Аргентину, оцењујући да је ова земља од прошлог викен-

да у сукобу. са Британијом“

због Фокландских острва. При мером Брисела већ је пошла Халандија док се у току дана очекује да ће ова забрана бити објављена и у осталим чланицама Европске заједнице. Према званичном представнику белгијског Министарства спољних послова, заједница ће против Аргентине предузети

истовремено економске и политичке мере. У току је, наиме, разматрање британског предлога да све чланице обуставе увоз из Артентине и о-

добравање кредита за извозне послове са овом јужноаме-

ричком земљом. Тражи сеи забрана даље продаје оружја Буенос Аиресу.

С друге стране, Тиндеманс је данас пре подне предложио чланицама да се политички директори министарстава спољ них послова састану прекосутра у Бриселу, ради усаглашавања заједничке акције на ди

Британски пВИони прелећу Порто Санто

(Лисабон, 7. априла, Танјуг) Авиони британског ратног ваздухопловства већ три дана прелећу португалско острво Порто Санто у архипелагу Мадеира. Према вестима обавештених кру гова прелети ескадрила и гранспортних авиона обављају се ноћу. У већини случајева реч је о авионима типа „херкулес-14/130“ британских снага који пребацују трупе на острво Асенсао. Како пише јутрошњи социјалистички дневник „Португал ожи“, португалски државни секретар за иностране послове Леонарду Матијаш примио је јуче британскохт амбасадора у Лисабону Кембела Бјата. Том приликом од Португалије није тражена никаква молба за евентуално коришћење азорске базе Лажеш од стране британских оружаних снага.

пломатском плану како би се издејствовало аргентинско по влачење са заузетих острва.

Данас се састао и Министарски савет НАТО, на амбасадорском нивоу, ради разматрања новонастале ситуације у европској поморској одбрани после одласка 36 америчких бродова у правцу Јужне Америке, који су сачињавали глав нину ових снага.

Токио одбацио бСритански захтев

(Токио, 7. априла, УПИ) Јапанска влада одбацила је британски захтев о увођењу санкција према Аргентини у светлу аргентинске инвазије на Малвинска острва, саошитило је јапанско Министарство иностраних; послова.

Представник јапанског Министарства је такође изјавио да се Јапан нада да ће се британско-аргентински спор решити мирним путем, и да јапанска влада прати садашњи развој "ситуације. Јапански функционер је нагласио да Јапаћ има пријатељске односа и са Аргентином и Великом Британијом и да се нада да ће се овај спор решити на мирољубиви начин.

СОВЈЕТСКА СРЕДСТВА ИНФОРМИСАЊА О ПОСЈЕТИ ГРОМИКА ЈУГОСЛАВИЈИ

Свестраност развоја односа

Истиче се да се сарадња између Југославије и СССР одвија успјешно и да се везе између двије земље учвршћују и постају све садржајније

(Од сталног дописника „Борбе“)

(Москва, 7. априла) — Званичној и пријатељској посети члана Политбироа ЦК КПСС и министра иностраних послова СССР Андреја Громика Југославији совјетска јавна гласила су дала широк публицитет. Како у најгледанијим информативним емисијама ценгралне телевизије „Времја“ и .„Севодња в мире“ (данас у свијету), тако и у званичним листовима „Правди“ и „Известијама“ објављени су шири изводи из разговора Сергеја Крајгера, Душана Драгосавца, Веселина Ђурановића и Јосвипа Врховца с Андрејом Громиком. Истакнуто је да се сарадња између Југославије и Совјетског Савеза развија успјешно, и да се свестране везе међу двјема земљама учвршћују и постају све садржајније. Све је то постигнуто, како је наглашено, на принципима утврђеним у Београдској декларацији из 1955. и каснијим заједничким документима донијетим на највишем нивоу двије земље.

Совјетска јавност је упозната да је у београдским раз говорима изражена обострана оцјена да курс ка проширењу равноправне узајамно корисне сарадње између СФРЈ и СССР одговара интересима народа обје земље и иштересима ствапи мира и прогреса. При том је истакнуто да се остваривање тога курса заснива на принципима уважавања независности, суверенитета, територијалног интегритета, равноправности и немјешања — што представља „мнезамјењиву дугорочну основу за успјешан и стабилан развој југословенско-совјетских односа“.

Као потврду с свестраности односа између двије земље, совјетска штампа истиче успје шан развој сарадње у ековомској, научно-техничкој, културној и другим областима, уз напомену да је у београдским разговорима изражена обострана спремност за даљи развој односа на основама рав ноправности и узајамне корисности, У совјетским привредним органима се ових дана истиче да се текући петогодишњи спо разум о робној размјени и услугама између Југославије и

СССР успјешно остварује, уз пуно уважавање проблема који се повремено јављају. Усто је оцијењена корисност сарадње између привреда југословенских и совјетских република, која се све више развија и која је заснована на програму развоја сарадње између двије земље.

Посебна пажња у овдашњим јавним гласилима поклоњена је међународним односима и ставовима, и оцјенама у разговорима југословенских највиших руководилаца и Андреја Громика. Осим ставова из заједничкор југословенскосовјетског саопштења о разговорима, које је овдје данас обављено, у информацијама и коментарима из Београда истакмуте су оцјене обје стране да су „неопходни напори свих земаља да би се сачувао трајан мир у свијету“.

Овдје су посебно истакнуте совјетске иницијативе које, је недавно Леонид Брежњев | изнио, и које су, како је у Београду рекао Громико, „усмјерене на опште побољшање меЂународних односа, учвршћење мира и безбједности народа, постизање договора о ограничењу и смањењу, прије света, нуклеарног наоружања“. У вези с тим речено је да Југославија — у складу са својим принципима међународне политике — поздравља све иницијативе усмјерене на обуздавање трке у наоружању, а самим тим има позитиван одлос и према предлозима Бре жњева, |

Осим у овдашњој штампи и другим јавним гласилима, посјета Громика Југославији, наишла је на штирок одјек и меЂу овдашњим политичким по. сматрачима. Посјета се оцјењује веома значајном, и истиче се велики утјецај Југославије у свијету, посебно у: покрету несврставања, који својим «ајновијим активностима представља значајан фактор у борби за очување мира и узпостављање сарадње међу земљама. Посебно се — истиче трајност и значај политике у међународним односима коју је водио предсједник Тито, и досљедност Југославије у настављању те политике,

Драган ВУКЧЕВИЋ

ПОТПРЕДСЕДНИК _ Савезног извршног већа — Звоне Драган примио; је јуче амбасадора Републике Аустрије у Југославији др Норберта с Линхарта, на његов захтев. Размењена су мишљења о могућностима даљег развијања и унапређења укупне привредне сарадње на дугорочнијим и квалитетнијим основама. +»

ЧЛАН Председништва Већа Савеза синдиката Југославије и председник Већа Савеза синдиката Словеније Винко Хафнер допутовао је јуче у Софију. Ов предводи југословенску делегацију која ће присуствовати 9 конгресу бугарских _ синдиката који данас почиње у Софији.

+.%

НА ОСНОВУ међудржавног уговора између Југославије и Туниса о сарадњи у области информација у Југословенском институту за новинарство на двонедељном студијском боравку налази се осам студената новинарства

Универзитета У Тунису – које предводи професор _ Јендуби Мехди.

#:•»

ПОТПРЕДСЕДНИК Савезног извршног већа Звоне Драган при мио је јуче амбасадора Сједињених Америчких Држава у Југославији Дејвида Андерсона. Раз мењена су мишљења о актуелним питањима развоја билатерал не економске сарадње.

» . =

У БЕОГРАД је јуче на позив Скупштине града, допутовала де легација града Хаване, коју предводи председник Скупштине народне власти Хаване и члан ЦК КП Кубе Оскар Фернандез Мел. У току вишедневне посете Београду делегација Хаване водиће разговоре с представници“ ма Скупштине града и друштве но-политичких организација Бео града.

= » ж

ИЗВРШНИ секретар Председ-

ништва ЦК СКЈ Милан Даљевић

отпутовао је јуче у Њу Делхи, где ће на позив Радничке парти је Кореје учествовати на међу народној конференцији о идеји Ђу-Це, на којој се заснива изградња социјализма у Демократској Народној Републици Коре ји,

РАЗГОВОР ПЕРЕСА ДЕ КУЕЉАРА СА ЈУГОСЛОВЕНСКИМ НОВИНАРИМА

Високо признање политици угославије _

(Наставак са 1. стране)

ним мерама нити политичким уплитањем споља. Земље Цен тралне Америке, то желим да се схвати, морају најпре извршити националну револуцију. да изаберу пут сопственог развоја без утицаја с било ко је стране“ — рекао је генерални секретар Уједињених нација Перес де Куељар.

Неколико питања југословен ских новинара односило се и на деловање светске организације у данашњој затегнутој ситуацији у свету и све израженијој политичкој конфронтацији блокова као и на трагање за узроцима оваквог ста ња.

У одговору Џерес де Куељар је нагласио да „као генерални секретар УН, који по природи посла мора бити ван идеолошких — конфронтација, радије не би узроке постојећег стања тражио у идеолошким разликама“. „Самим тим што су потписнице Повеље УН. све земље чланице обавезне су да је поштују и да доприносе да се оствари најважнији задатак светске организације — очување мира у свету. Због свега тога сумњам да нека од великих сила није заинтересована да се мир сачува“ — нагласио је Де Куељар и додао да, по његовом мишљењу, У суштини затегну тости стоји одсуство дијалога. „Мислим да би све заинтересоване стране. а посебно такозване супер силе, мада ми се тај термин не допада, морале да успоставе дијалог

јер ако се споразумевање не.

одвија брже то је управо због тога што до овог тренутка ни-

је показана спремност за дијалог. Но, надам «е да ће се ова спремност ускоро испољити“ — рекао је генерални секретар УН.

универзални детант

Перес де Куељару постав'љено је и питање о ефикасности Уједињених нација. У том смислу да оне постану ак тивнији фактор у превазилажењу криза и опасности по светски мир, као изналажењу путева да се дође до универзалног детанта. „То је у ствари суштина проблема, то је, по мом осећању, права драма

светске организације. Све зем'

ље чланице сматрају да УН треба да буду активније али у исто време, велики број земаља не даје такву подршку. Једноставно, заборавља се да су Уједињене нације организација владе сваке појединачне земље, Постоји веома ограничена спремност, и то треба рећи, да се подрже иницијативе генералног секретара. Сама Повеља УН у формулисању улоге генералног се кретара није била издашна, дала му је улогу главног администратора, али му није пре цизирала политичку улогу“ рекао је Перес де Куељар па затим упозорио: „Све оне који ме питају како да се повећа ефикасност УН упућујем да питају своје владе зашто не дају већа овлашћења генералном секретару, зашто не прихватају одлуке светске организације и зашто их не извршавају кад су већ усвојене“, На крају разговора са југословенским новинарима Перес

ВЕЛИКА ОДГОВОРНОСТ: ЏПерес де Куељар

де Куељар је упозорио да неспровођењем у живот многих резолуција УН у јавности појединих земаља сама организација губи престиж а многе акције се предузимају без овлашћења, па генералном се-

кретару остаје једино да буде веома опрезан како би сачувао своју непристрасност и ос-

тао користан чинилац светске |

организације — закључио је

Перес де Куељар.

ИРАЧКО-ИРАНСКИ РАТ

Мањи сукоби

Војни билтени се, као и досад, знатно разликују по садржини

(Техеран-Багдад. 7. априла). | — На ирачко-иранском рати- |

шту протеклог дана наставље не војне операције мањих раз мера, каже се у најновијим во јним саопштењима са обе стра не која се по обичају разликуЈу. У веома кратком коминикеу ирачких оружаних снага, које преноси | новинска – агенција ИНА, тврди се да је убијено 13 непријатељских војника у бор бама вођеним протекла 24 ча са на иранској територији, на другој страни ирачког гранич вог места Пенџвина, као и на фронтовима код Захаба, Сума ра. Абадана и Гилан-е-Гарба. Међутим, иранска страна, како јавља новинска агенција ИРНА тврди да је убијено преко 60 ирачких војника у операцијама на разним секторима јужног и западног фронта. посеб но код Мејмака, Салемабада и Абадана, који је у недељу био под снажном ватром ирач ке артиљерије.

|

|

Трајне основе

Долазак у Београд госта таквог угледа и значаја као што је Андреј Громико, није 9стао незапажен и незабележен ни на једној од светских страна, без обзира на сијасет догађаја и сваковрсних узбуђења којима, иначе, обилује текући .међународни тренутак, Громико се већ налази у Москви, али реаговања на његове сусрете и разговоре у Југославији још се нису изгубила нити примирила.

„Ми верујемо да све досад постигнуто говори у прилог добрих перспектива за будућност, Свакако, ми имамо и одређених разлика, различи тости у нашим погледима или приступима "неким светским питањима. Но, то су нормалне појаве, које произилазе из посебности унутрашњег живота или међународног — положаја, наше две земље — рекао је на свечаној вечери наш савезни секретар Јосип Врховец, дижући чашу у здравље свог високог госта им дајући те вечери прву и праву оцену ове значајне Громикове посете, која је била временски кратка, али, с друге стране, садржајна, крајње отворена, аналитична и прецизна у сагледавању актуелних билатералних и међународних токова и проблема. И која је као таква на крају обострано оцењена као успешна и веома корисна.

И минули разговори Громика са Врховцем, као и са Ђурановићем, Драгосавцем и Крајгером носе у себи познату карактеристику која се већ више од четврт века потврђује на делу. А то је — несумњиви интерес СФР Југославије и Совјетског Савеза и њихових партија за одржавање и развијање константног дијалога о свим битнијим међународних темама, као и за даље про дубљивање пријатељства, јачање и проширивање обима и области међусобне — сарадње, на добро познатим непроменљивим и сталним принципима, зацртаним у Београдској декларацији 1955, Московској изјави 1956, и пратећим документима који су том приликом заједнички усвојени.

Ако се остави по страни долазак Брежњева и Громика на сахрану председника Тита, маја 1980. онда остаје чињеница да од пролећа 1979. године није било југословенско-совјетских сусрета на овако високом нивоу, што је представљало први и главни аргумент шпекулација свих поборника, захлађења на релацијама између Београда и Москве. Данас им је, свима њима, вероватно јасно колико су се узалуд заносили и шта су добиљи, односно изгубили Громиковим "боравком у Београду. Јер, они умеју да веома добро читају званична саопштења која се појављују после оваквих посета, исто тако добро се сналазе у. трагањима измеђЂу редова ових текстова и због тога им, вероватно, сад није тешко да дођу до закључка (без обзира на то колико им он, иначе, не одговара и у тезе им се не уклапа) да су и ови најновији београдски разговори били по традицији 0творени — баш као што је то био и раније случај са сусретима између Тита и Брежњева — и да су као такви попово помогли да се реално сагледају интереси и позиције двеју земаља, Позиције које су по много чему подударне, блиске, али и различите, с тим што је још: једном потврђено да ове разлике које се појављују нису и никад не би требало да буду препрека добрим пријатељским односима и даљем развоју — сарадње на принципима које су обе стране прихватиле.

Чињеница да је СССР водећа сила једног од светских блокова, а наша земља максимално ангажована у покрету несврстаних, учинили су да не сврстаност и питање глобалне међународне безбедности доби ЈУ посебно место у југословенско-совјетским разговорима. Превазилажење садашњег кри зног периода — подвучено је с тим у вези са наше стране могуће је само путем дијалога, и преговарања, који, међутим, неће заступати и бранити интересе појединих уских групација, већ ће јачати процес општег попуштања затегнутости у свету.

Несврстани на томе инсистирају од свог оснивања и за то ће се у Багдаду посебно заложити, За мирољубива, праведна и трајна решења свих кључних проблема, до којих се може стићи елиминисањем садашње све израженије пракосе интервенција, мешања и употребе силе, уз пуну афирма~

цију права народа и земаља да живе у миру, независности и

сигурности, Слободан ПАВЛОВИЋ