Bosansko-Hercegovački Istočnik
Св. 6
Б.-Х. ИСТОЧНИК
Стр. 217
Проналазак. Веле, да је неки Димитрије из Јагодине у Србији пронашао вјештину, како се може прегазити преко најдубље воде. Ако буде истина, биће од велике користи. Госп. Вељко РамадановиЋ отворио је 3. априла о. г. у Пожаревцу (Србија) школу за глувонијеме. У тој школи учиће се говорити, читати и писати, а поред тога мушка дјеш учиће обућарски и кројачки занат, а женска ручни рад. При крунидбеној свечаности у Москви, и дијелењу царских дарова на Ходикском иол.у било је 600.000 душа. Стиска и отимање о дарове била је толика, да је прегео 2000 душа остало мртво. Цар је заповиједио, да се породицама погинулих и осакаћених изда по 1000 рубаља, а мртви да се о његовом трошку сарлне. Парастосу умрлих прпсуствовао је у цркви сам цар и царица. Осим тога подпже се н зграда за дјецу погинулих. Француска република анексирала је острво Мадагаскар код западне афричне обале. Том прилик >м учинила је једну хришћанску дужност, јер је уништила ропство на томе острву. Изложба у Њижнем Новгороду. И Руси су отворили у Бзижнем Новгороду своју изложбу. Ова нам изложба показује све, што имају Русија ; Сибирија и Кинеска. По томе се може мислити о њезиној величанетвености. Изложба је отворена У. маја о г. пошто је одржато благодарење Изложба Лужичких Срба. Наша браћа Лужички Срби отворили су у Дражђанима занатлијску и умјетничку изложбу, уз коју има и етнографско одјелење, по коме се видп културно стање те наше сјеверне браће.
Књижара Јоце Пуље у Земуну набавл,а сва књижевна издања из Крал.евине Србије. У некијем мјестима ради се на томе, да се дјеца из ос новних школа због велике врућине и запаре л>ети по подне никако не обучавају. А шта да рекнемо за ј<*дну на шу црквену општпну, која тражи од својпх учител>а, да се л.ети предаје од 7— П 1 ^ прије^ и од 2—б послије подне ? ! 1895. г . било је у Петрограду 337 школа и то : 174 мушких, 151 женсках и 3 мјешовите, које је градска управа издржавала; 2 школе издржавало је гувернијско земство ; 1 школу плаћала је црква, а за 6 школа бринула су се разна друштва и лица. Недјел>них школа било је 19, а 16 их је град издржавао. Ученика је било 9688, ученица 8398; на једну је школу проејечно долазило 54 1)ака. Учитеља јз било евега 414 (духовног и свЈетског звања 132 за вјеронауку, 36 учитеља и 337 учитељица за опће предмете и 41 учитељ за пјеније). Од њих су око 17% имали више обр;13овање, а остали средње и специјадно педагогијско. Од ученика је 95% иравосл. вјере. За те све школе потрошено је 672,529 руб. и 93 коп. „П В." Кућа 0Д 200 катова, ко]у намјеравају два богата америкннца у Њујорку подићи биће највећа на свијету. Имаће 100.000 заеебних одјел.ења и дућана и тако ће под једним кровом стајати 400.000 душа. На спрагове пењаће се електричким колима. У њој ће бити: гостијона, апотека, доктора, сваке врсти дућана, позоришта и цркава ; а велики кров служиће за шетњу и башчу. Права американска работа !
„А11ка1ћоПк а . Ог^ап Шг сће 1п1еге88еп сЗег с1еи1асћеп УоШвкЈгсће. Цпјена је „Старокатолику" за Ауетрију 1.50 Фор., а за оетале земл.е 4.50 Фран. Излази у Бечу сваког 1 и 15. Препоручујемо овај лиет свештенству, које зиа њемачки, јер ће ее моћи бар донекле упознати са стањем цркве, која је презрела папске заблуде. „РШос|ие" одговор „Католичком Листу" на чланак „ЕЧПо^ие ^ргауоз1аује" од С. М. Весе.шновића, проФесора богословије биоградске. Цијена ? Духовна библиотека за народ. Књига Ш. приредио протојереј Алекса Нлић. Цијена 1 круна.
вијести. Глас из цркве. Под тим насловом прештампане су из „Срп. Сиона" врло поучне бееједе протојереја и ректора карловачке богословије госп. Јована Вучковића. Књига износи 12 1 3 табака, а цијена јој је само 50 новч. Ради лаког језика, којим се цијењени иисац у говорнма својгш служи, ради језгровите поуке и занимљивости ми ту књигу препоручујемо нашему евештенству. Поруке се шаљу: ерпској манастирској штампарији у Карловце (Сријем). Седми извјештај о православном срп. богословском училишту у Ср. Карловцима. Школска ^дина 1895.— 96. Саставио протопрезвитер Јован Вуч-