Branič
БРОЈ 11.
Б Р А Н И Ч.
поста ошитеразпрострањени начин летоброја. Почетак дааачне године пада 1. Септембра. Првог иадиктиона или индикта ирва је година 312. Првог индиктиона година пета 316. Другог индиктиона прва је година 327. иетог ипдиктиона десета година 381. и т. д. По иронађеним споменицима на острвима Архипелага, Феру и Астипалеју, који се односе 5. или 6. веку, у пописним књигама записивано је: 1. Име сопетвеника. 2. Назив имаша. 3. Опис имања носебнце, са означајем : а. Просторије поља. У нисмену г. које је у озој рубрици често употребљавкно, без сумње огледа се код византијских писаца владајући термин „ З/ вгаријон ," који би примљен и код јужних Словена као Г1 3евгар и а одговара латинском јидиш. 1 ) б. Просторије земаља под виноградом. в. Маслиново дрвеће. г. Говеда, магарца и овце. , 4. Поиис кутње чељади но имену и вазрасту. 5. Потшс аарука Момзен прави закључак, да се већ по овоме види основни карактер одношаја парика пре.\га власнику и његовој земљи коју обрађуЈу. реферише Алекса С. Јовановкћ.
ИЗ СУДНИЦЕ. XII. За кривице из §. 255. казн. законика потребна је тужба приватног тужиоца. (Одлука опште седнпце Касац. Суда).
Полицијска вчаст, тужила је суду некога Миленка, што је приликом, кад је суд његове општине узео у поиие шљиве неког Исајила, на које је право својине иолагао оптужени, и то тек сутра дан, кад је долазио општински часник, претио оптужени овоме убијством ') У нашим домаћим споменицима грчка реч „Зевгедатије" знача ораће еемље (Гдчсник 24. стр ТА1). 0 мери ваарем*не и дужине земаља имамо у 1,-цоменицима реч ,,м а т", која одговара реча „Ма(а" у Италији, и „т и 1 4" у Француској (Гласник 37. стр '22,4). О попису и пл<ћаи>у цорезе ио имаћству и каквоћц 8 е м љ е у старој српској држав', види ЦЈдат^е у члан»у г. Ст Новчковића ,,Р пмсковизантијско арави и народни правни о а и ч ај ц." ^Годишљцца књ.9. стр 228) где се на основу нчучних резултата Т И. Успенскога у Ељпза „М а т е р I а д бг дли исторгиземлевлад^цин вћ XIV.