Cvijićeva knjiga
199 ЈОВАН ЦВИЈИЋ
слив Вапе, иде до Сјенице и даље. Тај босански пут има велики значај због познате пластике ДИнарске планинске системе. У новопазарским крајевима, као и у правој Босни и великом делу западне Србије, планине имају поглавито правац СЗ—ЈИ. Због тога планинског правца комуникационе везе су између Босне и Србије врло тешке, осим тога све такве комуникације имају ужи значај, само за те две земље или управо поједине делове њихове. И остале комуникације, које се изводе из Босне и Херцеговине попречно на планине динарске системе насилне су и сада од мале вредности, мада ће расти значај оних које воде према Јадранском Мору. У пуну везу са балканским земљама и са главном балканском комуникацијом светске важности увлаче Босну и Херцеговину једино комуникације правца СЗ—ЈИ, које иду између планина динарске системе и паралелно с њима. Једина непосредна комуникација те врсте и од потпуне вредности јесте поменути босанско-косовски пут. Због тога Косово има велики значај за новопазарски санџак, језгро старе Рашке, затим за везе Босне и Херцеговине са централним балканским земљама и моравско-вардарском комуникацијом. С Косова се може јаче културно и политички утицати на Новопазарски Санџак, Босну и Херцеговину, но из Србије.
Језгро централне области или балканско језгро није нишка област, није Косово, није на послетку (да додам) ни софиска или средачка област, у којој се, истина, сусрећу врло важни путеви, али не лежи на главној балканској комуникацији, и нема лакеи најкраће излазе на најкомуникативнија балканска мора. Изгледа ми да то балканско језгро ваља тражити у скопско-прешевској области, која обухвата крајеве од Прешева до таорске клисуре и у којој је Скопље градско средиште.
Скопско-прешевска област има централни положај на Балканском Полуострву. Даље је она на моравско-вардарској удољини, и то на најважнијем делу њеном, јер обухвата и прешевско развође, које