Dositej Obradović u Hopovu
46 · Доситеј Обрадовић у Хопову
хоповеки и раковачки на састанку у којем заклоње; ном закутку претресли савремене тешке прилике монаха Фрушкогорских.
Како се свршило рочиште у Загребу, није ми ниоткуда познато. У почетку Фебру»ра се митрополит кренуо у Будим ради манастирских послова. Ишао је краљевском персоналу Фекету да покуша мирним путем нагодбу између спахије и мазастира. >) На шест дана пред полазак наредио је манастирима, да држе молепствије „о благопоспбшенји начинаемаго дћла св. церквен и монастирен ради, да того дбла блали и утбшителнљи конецђ сподобитђ насљ видфти“, и позвао је настојатеље на договор; сваки нека попесе са собом манастирске документе: при-“илегије, реамбуланције, сведоџбе. Који нису платили свој део за парничне трошкове, нека донесу и то.)
Миатрополиту је лежало на срцу да манастирске земље одбрани од спахиске напасти. Ради тога је и сазвао настојатеље да се с њима посаветује. Највише је запињало због новаца. Калуђери су некако невољно давали и на силу. Њих је тиштало питање осопштипе. Саставши се сад у Карловцима, настојатељи су сеу потаји договарали, како да поведу разговор с митрополштом и о својој осопштини. Али је о такој свршеној ствари мучно било спомињати одлучноме митрополиту. Онда намисле да му предаду „молбени меморијал.“ За последње по године су се на састанцима често разговарали о том. Сад се осмелио хаџи Захарија, па је изашао пред братију с попудом: „Дајте ви мени пленипотенцију, како ме нећете издати; а доста сте ми крат за то досађивали.“ На том је и остало, да хоповски архимандрит, као најстарији, узме иницијативу и да спроведе ову ствар како треба.')
12) Хоп. Саборни Протокол под 28 јан: 1166 г. тачка ој 15) Хоп. Цирк. Шрот. бр. 49. (10 Фебр. 1154. 19 У Иетражном протоколу од г. 1154.