Ekonomist

548

trebe surogata novca i jeste dokaz da novaz kao i svako drugo ekonomsko dobro — bez obzira na njegov materijalan oblik ima vrednost zato·' Što odgovara jednoj ljudskoj potrebi ı samo onoliku vrednost kolika je ta potreba. Otuda, kada se kvantitativna teorija spoji sa opštom teorijom o vrednosti — kao Što smo mi to učinili u našoj formuli — može se objasniti ı najrazličnije variranje novca usled povećanja ili smanjenja oplicaja.

Када na primer vrednost oplicaja pada više nego srazmerno povećanju opticaja lako je objasniti otkuda to dolazi. Usled povećanja opticaja vrednost novcu pada ali se u isto vreme povećava brzina cirkulacije, odnosno smanjuju pofrebe za novcem. Kako pak prema navedenoj formulii potrebe utiču na vrednost novca, što će njegova vrednost pasti ne samo srazmerno povećanju Opticaja, nego i srazmerno smanjenju upotrebe novca.

Poverenje ili kako se to kaže psihološki momenat sam po sebi ne može uticati na vrednost novca. Ali on utiče vrlo mno go na povećanje ili smanjenje upotrebe novaca. Kada se raznim veštačkim načinima povrati trenutno poverenje u novac odmah se novac više upotrebljava, odnosno brzina cirkulacije smanjuje, što izaziva privremeni porast vrednosti novca, čak i da se u isto vreme povećava opticaj, samo ako je to povećanje manje od povećanja upotreba novca, što se dosta često dešava.

Mozglo bi se postaviti jedno opšte pravilo: da novac gubi od svoje vrednosti u onoliko u koliko izgubi od svog кагакгета novca, odnosno stalnog merila vrednosti ı sredstva za razmen1l. I jedna i druga ova bitna osobina novca sačinjavaju Samo u toliko njegov karakter u koliko su mepromenljive, stalne. Čim su podložne varijacijama ome srazmerno Tim varijacijama menjaju novčani karakter i prema tome njegovu vrednost.

Posledice inflacije i deflacije.

Nećemo ovde iznosili sve posledice inflacije i dellacije uopšte, · мес ćemo samo istaći pojedine grupe ljudi, koje se koriste ili su na šteti u jednom ili drugom slučaju. Naravno uzećemo najpre u obzir Državu kao predstavnika celine.

Nesumnjivo je da se svaka država koristila inilacijom. To je lako dokazati. U jednoj zemlji oplicaj je recimo 9. milijarde. Taj opficaj prema robi ima vrednost na primer 100,000.000,— kada se pusti u oplicaj 1. nova milijarda, što čini 4 : milijarde, — onda će ukupna vrednost oplicaja ostati ista, opet 100.000.000.—, ali