Ekonomist

213

потпора за опрему детета исплаћује тек три дана након порода, јасно је да дете мора преживети та три дана. То је услов зше аца поп. Но чим дете преживи три дана од пороБаја, четвртог дана члан стиче право потпоре за његову опрему, без обзира на даљу судбину детета. На случај близанаца пак или тројки има се исплатити за свако дете понаособ предвиђена потпора за опрему детета, а не само једна за оба, односно сва три, што је по све јасно из самог циља законске одредбе о овој врсти потпора. Исто тако је очигледно и јасно да је и право на потпору за дојење (односно на дечију храну) условљено тиме да је дете за време трајања ове потпоре у животу.

Наш Закон о Осигурању Радника, говорећи о потпорама на случај порођаја, није" регулисао једно важно питање: да. ли се побачај, и кад, има сматрати као побачај. Јер што је жена ближе дану када се треба породити, побачај све више личи на порођај. Од решења овога питања зависи, да ли ће побачкиња имати право на потпоре за случај порођаја (које су условљене тромесечним чланством) или не. Ову празнину законску треба регулисати уз припомоћ и објашњене медецине. По томе ми за побачај до 17 недеља ношења не би везивали право на потпоре за случај порођаја, па макар било и квалифицираног чланства, већ само право на потпоре за случај осталих болести, док би за побачај после 17 недеља ношења везало то право. Али ако у овом другом случају не би се имало квалифицираног чланства, за такав побачај требало би такође везати право на потпоре за случај осталих болести код којих се не тражи квалифицирано чланство. Јер и побачај је болест у правом смислу те речи. Нобачај, исто као и порођај само у већој сразмери, може имати за последицу дуготрајну болест па и смрт побачкиње. Средишни уред не прави ову разлику. Он у напред поменутој својој окружници вели: „Буде ли рођено мртво дијете или недоношче, као и у случају пометнућа (ађогец5) уопште, неће се моћи ни у којем случају исплатити и потпора за опрему детета.“

Како се према б-у 47. ал. !. потпора за породиље може ускратити члану ако се хотимично не држи лекарских упута и тиме одуговлачи оздрављење, а на хранарину нема права онај члан који је болест себи хотимично проузроковао, то на случај криминалног побачаја требало би оспорити по-

ЕКОНОМИСТ 21