Ekonomist
155
Не само да у закону није предвиђено ово министрово право да одобрава или не одобрава такве одлуке вбора, већ се нигде у закону и не предвиђа за акционаре право жалбе у смислу правнога средства Министру као надзорној власти противу оваквих одлука збора које не подлеже његовом одобрењу већ се и бев тога извршују. Кад би то право жалбе постојало, онда би једновремено у закону морао бити предвиђен и рок за ту жалбу, међутим тога у закону нигде нема као год што закон нигде није предвидео Министру право да поништава одлуке збора те Министар ни то право нема и по томе се ни по званичној дужности ни по жалби акционара не може упустити у поништавање или одобравање оваквих одлука, јер се то из министровог права надзора никаквим ништењем не може извести.
Не само да Министар одлуке ове врсте, какве је донео наш ванредни збор од 30. децембра 1925. године,не може поништа-= вати или одобравати ни по званичној дужности, ни по жалби акционара, већ по званичној дужности и жалби не може одлу"ивати ни о оним решењима збора ва чије је извршење по чл. 68, 79, 69 и 90. закона потребно његово претходно одобрење, јер ни о таквим одлукама збора Министар не може решавати без молбе самога друштва, пошто су сва та одобрења по закону о таксама скопчана са наплатом таксе по Т.бр. 272 и Т.Бр. 1. Таксене Тарифе,а по чл. 15. и 55. закона о таксама државни и самоуправни органи не смеју узимати у рад без наплате таксе, дакле без преставке,таква питања која подлеже такси.«
Осим тога у тужби се још наводи, да свако правно лице, да би могло само собом управљати мора имати и своје органе. Те органе оно само бира, које му право даје чл. 39. и 63. зак. о акц. друштвима. У овом конкретном случају, друштво није ништа друго учинило до употребу од тога свога права, а што је спроведено и у самом друштвеном статуту, у чл. 39. И како је управни одбор био окрњен, оставком Милана Вапе и још два члана Управног Одбора, то је друштво морало ту правнину попуништи да би могло правилно функционисати. Због овога је надзорни одбор, сазвао ванредни вбор акционара на дан 30. децембра 1925. г. На томе је вбору примљена знању оставка Милана Вапе и осталих чланова Управног Одбора. Целокупни овај рад, то је унутрашња ствар самога друштва, а друштво је у смислу својих статута и одредбама Закона о акционар. друштвима, овај повао и свршило.
Расматрајући ово решење Министра 'Трговине и Индустрије по горњој тужби Државни Савет је пресудом својом од 8. јуна 1926. године Бр. 13734 поништио горње решење са ових разлога : »На основу уговора закљученог 2. јануара ПОДА. пр. између Милана Вапе индустријалца из Београда с једне, и Управе Државних Монопола Краљевине С.Х.С. у Београду с друге стране, основано је од уговорних страна Акционарско Друштво под именом »Фабрика Хартије Милан Вапа« у циљу