Ekonomist
673
гије, Шпаније, Маџарске, Литваније, Румуније, Југославије, Швајцарске и Чехословачке.
6. Заштита исељеника у иностранство. 'То је једно од најважнијих питања, јер док емиграциона земља тежи да сачува за увек веве са својим исељеницима, и да се њен утицај осети и на страној територији, дотле усељеничка земља тражи да их што пре асимилира. x
Ho под извесним околностима по некада се допушта да једна исељеничка земља организује заштиту и помоћ својим исељеницима. Већина земаља одређује и делегира и нарочите чиновнике који ће се наћи на помоћ својим исељеницима. Кина има своје исељеничке заштитнике; Италија своје исељеничке консуле које помажу консуларни савети; Индија своје чиновнике инспекторе ; Швајцарска своје исељеничке комесаре ; Пољска и Југославија своје исељеничке изасланике. Шпанија, Италија, Пољска, Швајцарска и друге државе подстичу и помажу добровољно синдикате, друштва ва узајамно помагање, кооперативе, школе и разне установе за помоћ, свуда где их има.
7. Рапатртрање. Оно је организовано од стране разних исељеничких земаља не само у погледу одбијених исељеника, које је обично на терет превозних компанија, него и оних који желе да се врате. Путни трошкови за повратак урођеника обично су на терет државе. Компаније су често пута дужне да осигурају бесплатно, или у пола цене извесан пут повратницима (Шпанија, Грчка, Италија, Португалија, Чехословачка и Југославија). С друге стране опет послодавац је дужан често пута да рапатрира исељеника по истеку његовог уговора о раду (Кина, Индија, Хаити, Мексико, Никарагуа, Тангањика, и у извесним случајевима Јапан и Чехословачка).
8. Најзад једна се акција нарочита осећа и у погледу организовања начина слања исељеничких уштеда (установљавање пољегих и италијанских банака у центрима усељавања), г) Потпомагање шсељавања.
То се врши већином путем административних мера.
1. Помоћ за путовање. Авансирање трошкова за путовање. Аустриска влада давала је у више махова ову помоћ, и недавно за насељавање земље коју јој је уступила Совјетска Русија. Швајцарска помагала је 1928. год. одлазак извесних пољотривредника ва Канаду; Јапан за колонивирање својих исељеника у Бравилију и Перу. Ово се исто практикује и у Холан-
Економист 13