Ekonomist

674

дији, као и у Великој Британији, па и у Пољској за њене исељенике 1926. год. у Канаду.

Белгија даје 50% попуста на својим желевницама за оне исељенике који се укрцавају у пристаниште Анверс. Исто даје и Румунија као и друге земље. Пољска, Италија, и Југославија дају попуста на железницама и својим континенталним исељеницима.

2. Помоћ приликом смештаја. »Национални Кредитни Институт ва Италијански Раду Иностранству« има за циљ да делимично или потпуно финансира индустриска предузећа пли она за колонивирање која запослују у иностранству италиЈанску радну снагу; или пак даје потребне авансе кооперативним друштвима италијанских радника, па чак и приватнима — колонистима, или малим италијанским предузимачима, који се настањују у иностранству. Овај институт прикупља такође и уштеде Италијана.

11. Уређење у пмперационим земљама.

а) Квантитативна ограничења.

Законима о квоти или квотним законима фиксиран је у Сједињеним Државама максималан број досељеника сваке националности који има годишње да се прими. Први од ових Закона Регсепшши Шо Асе из 1921 год. ограничава број настанивања у Сједињеним Државама поданика сваке стране земље на три од сто од броја лица дотичне националности рођена у иностранству, а која су се налавила у Сједињеним Државама ва време пописа 1910 год. Овај је проценат сведен од три на два законом о усељавању из 1924 год. и узима за баву рачунања попис из 1890 год.

Ово бројно ограничавање врши се и на један простији начин, а на име одбијањем виза за улазак. Овај начин употребљава систематски Аустралија, која пошто обавести заинтересовану владу, даје месечно ограничен број виза поданицима једне земље. Разуме се да она ово чини с обвиром на стање њене радне пијаце.

6) Одабпрање.

Скоро све вемље усељавања теже да обезбеде себи што бољи избор досељеника. Но услед сукоба између националних суверенитета развој овага није још добио једну прецизну форму.

в) Квалитативна ограничења.