Evropa i Balkan : diplomatska istorija balkanskih hrišćanskih država u XVIII i XIX veku. Knj. 2, Evropa i Crna Gora. Sv. 1, Crna Gora između Turske, Rusije i Mletaka u XVIII veku

16 МИСИЈА ВЛАДИКЕ ВАСИЛИЈА У РУСИЈИ

јереја Божјег, и надају се поуздано да ће им она помоћи и њихова архијереја милостиво обдарена повратити. Писмо је потписао богомољац Сава, митрополит скендеријски и приморски и заповедник (повелитељ) Прне Горе“ У другом писму, упућеном колегији спољашњих послова, ново је што главари тврде да су Петар Велики и његова кћи Јелисавета Џетровна слали њима не само своје грамате, помоћ у новцу, књигама и одеждама, него и привилегије(%), па се надају да ће и сада добити царску помоћ, и моле колегијум да потпомогне њихова митрополита и да се очинеки старају о свима његовим потребама.“

У трећем писму главари црногорски кажу хетману, грофу Кирилу Глигоријевићу Разумовском, да су чак онамо, у далеким српским земљама, у пределима Црне Горе, чули како је царица њему поверила велику и славну власт над целом Малом Русијом, и како су се томе богзна како обрадовали; јер то не би било без његове хришћанске ревности, којом је потпора благочастивога парства, и, они га моле да се и он заузме код царице да добију велику помоћ од ње, и препоручују му да усрдно прими њихова владику Василија, да га узме под своју руку и да га препоручи своме брату грофу Алексију Глигоријевићу, те да га овај представи царици, а они ће се за то за њега молити Богу и 1. д.

Ова три писма доказују да је владика Василије извео потребну поуку из досадашњих резултата црногорских изасланстава у Русију; па да неби и он донео само неколико хиљада рубаља, да не бимнон потеглио тако далек пут и потрошио црно испод нокта само да донесе неколико медаља, одежда и књига, — Василије најпре иде козачком хетману да га овај препоручи своме брату, за кога је знао да је врло важна личноет у царичину двору. Василије не губи из вида ништа што му може помоћи у Петрограду.

Хетман је не само лепо примио владику, него му

" Марко Драговић налттампао је у целини овај докуменат на руском језику. „Материјали“: „Споменик“, ХХУ. етр. 9.—10.

= Драговић. на истом месту. стр. 10.