Evropa i vaskrs Srbije : (1804-1834) : s jednom kartom u boji

ГЛАВА ХХУП 333:

М.

Рат између Русије и Турске. Милошеве мере за одржање мира у Србији. Прикупљање босанских трупа на Дрини. Милошев протест. Буна. у Сарајеву и растурање босанских трупа. Савети руске владе Србима да остану на миру. Милошеви предлози за уређење односа између турске владе и Срба:

Није било прошло ни месец дана од прекида односа између турске владе и представника савезних држава и цар Никола је предложио својим савезницима оружану интервенцију против: Турске, у циљу да је принуде да умири Грчку и да изврши своје уговоре с Русијом.

Како су се савезници устезали да прибегну тим средствима цар их је известио да ће радити сам. Тако је он, 26 априла

1828 г., објавио рат Турској. рате

да је руска војска прешла Прут стигла је у Београд средином Маја. После неколико дана примио је Милош и руски манифест против Турака. Тај је акат прочитан скупштини, која се састала 26 маја. На истој седници прочитана је и једна Милошева беседа којом је објашњено да Србија и по саветима руског цара и по наредбама султановим треба да остане на миру.1) Кнезовима је најстроже наређено да своје нахије обиђу да ту беседу народу протумаче и да са својим особљем мотре да ред

у њиховом подручју не буде поремећен.,2) О тим мерама за одржање реда Милош је одмах известио

Хусејин пашу, српске депутате у Цариграду а тако исто и суседне паше.

Међутим босански везир је у скоро почео прикупљати трупе на Дрини. Он јео томе известио Милоша, уверавао га о свом пријатељству и тражио је од њега да допусти да босански војници могу ићи из Босне у српске „градове и враћати се из градова у Босну. Београдски везир је, са своје стране, уверавао Милоша да та војска неће бити већа од 45,000 људи и да је она сабрана из разлога што се дознало да су с руском војском пошли многи српски емигранти из Русије, у намери да у Србији подигну устанак. Али та уверавања нису умирила Милоша. Он је одговорио босанском везиру да не сумња у његово пријатељство, али да народ нема поверења у Бошњаке, пошто они јавно Говоре да се та војска спрема против Срба. Он је годинама одржавао мир у Србији и узго је на себе да га и даље одржава и неће у Србију пустити ни Русе ни Турке. О том је већ известио руску владу. За случај да се Турци боје упада Руса или српских емиграната у Србију препоручио му је да војску превезе Савом и Дунавом до Видина па да им се тамо одупре да не уђу у Србију. На крају је претио да ће се жалити султану .3)

1) Милошева посланица скупштини, од 26 маја 1828. (Љ. П. Ненадовић. Исто. 24.)

2) Наредба од 26 маја 1828. (М. Гавриловић. Исто. 11. 69). 3) М. Обреновић Абдурахман паши, 20 јула 1828. (Исто 71—2).