Evropa i vaskrs Srbije : (1804-1834) : s jednom kartom u boji

350 ЕВРОПА И ВАСКРС СРБИЈЕ

јамној сагласности |свих његових | чланова буде нашао за по-

=

треоно да уведе. Турска влада ће уважити те уредбе и законе у толико само у колико не буду нарушавали суверена права султанова. Књаз је стални председник Савета. Савет је састављен из нахиских кнезова, који ће бити бирани међу најзнатнијим и најдостојнијим људима. Они остају доживотно на дужности и ње могу бити лишени само у случају преступа који буде пред судом доказан и после пресуде коју законити суд буде донео. Књаз и Савзт бавиће се израдом закона и свим оним што се буде тицало унутарње управе земље. Законе о одређивању, распореду и употреби данка доносиће нарочито Савет.1) Та је одредба увредила Милоша. Он је осетио да је она написана тако у циљу да његову власт ограничи. Услед тога прекорео је депутате што му нацрт хатишерифа нису саопштили пре него што је поднет турској влади. Протествовао је против те одредбе и изјавио да на њу никако неће пристати. Народ је њему „безусловно предао судбину и своју и отачаства и потомства свог у аманет“ и он неће дага „окује у ланце ропства и то по своју и још неколико земљака корист.“ У Србији нема племства и оно се неће завести. Народ, нека остане „раван правима својим“. На Влашку се не треба угледати, јер су Вла Хе њихове власти упропастиле. Слобода је уговорима народу дата; народу нека и остане.

Тако је Милош писао депутатима и послао им своју редак цију дотичне =492 тражећи да је унесу у нацрт хатишерифа: Она је у главном гласила овако. Сва извршна влас је кнезу. Он ће је вршити" то повластицама земље и законима Које ће кнежевска влада с народном скупштином доносити. Кнез ће имати свој Савгт од најспособнијих и најодличнијих својих земљака. Кнез и Савет бе по закону, у договору с народом уредити све што се тиче земаљских права, писања закона итд. Закони који ће одредити суму и начин поделе данка и њихова употреба нарочита су брига владе и Народне Скупштине и могу се узимати само по законима са сагласношћу речене скупштине. Те законе и уставг управе претресаће и потврђиваће Народна Скупштина, на представку књаза или његовога Савета који ће се бринути о њихову извршењу.“2)

Милош је, дакле, био противан Савету чије би чланове народ бирао и који би били доживотни и желео је Савет чије би чла-

новг“ен“- постављао и поргд њега јоши Народну Скупштину.

Давидовић је, 1 јуна, отишао руском постанику и-известио га да је примио Милошеве примедбе на нацрт хатишерифа. Код њега је затекао графа Орлова и Бутењева. По њиховој жељи он им је одмах почео преводити Милошево писмо. Кад је про-

1) Руски нацрт хатишерифа (Исто.590) 2) М. Обреновић депутатима, 25 маја 1830. (Исто,205-6).

бање