Fermenti i fiziologija

синтетични глицил-|-тировин. Једну интересантну особину акције папанна пронашао је Ролегака , која се састоји у овоме: када се нагло загреје до температуре кључања једна мешавина беланчевине јајета и палаина, констатује се да је за то кратко време беланчевина готово потпуно претворена у албумозе и пептоне. Та се брза акција прши у размаку температуре 50%—95%, температура која је у нето времеи смртна за паплин после краткога времена.

Брепсин.

У слузокожи танкога црева као год и у цревноме соку налази се један Ферменат који је без утицаја на праве беланчевине (фибрин, овалбумин, серум-глобулин ит. д.) али који хидролизује протеозе, пептоне и полипептиде као што би то учиниле вруће киселине; тај се ферменат назива срепсин. Видели смо да и трипсин може да хидролизује та тела, али је његов утицај много спорији од утицаја ерепсина, који необично брзо претвара пептоне у абиуретске продукте. Ерепсин је активан према многобројним полипептидима, који распадањем дају

амино-киселине које постоје у природним телима. Његов је утицај нео-

бично интензиван на пептоне, а слабији на протеово; сложене беланчевине не дира као што рекосмо, али утиче на казеин и протамине.

5ећаеТет и Теттојие, као што смо већ напоменули, успели су да

издвоје у аи соку трипеин од једног Фермента који по своме утицају личи на цревни ерепсин, Међутим, древни и панкреасни ерепеин нису истоветни, судећи бар по овоме факту, да је цревни ерепеин неактиван у слабо киселој средини док је панкреасни бок њу таквој истој средини знатно активан.

Ферменти слични цревноме срепенну, који хидролизују полипеп-

тиде, налазе се распрострањени по организму. Крвни пласма има моћ да хидролизује неколико трипептида и ди-пептид 4-]- аланил-тлицин. Црвена крвна зрнца могу да хидролизују неколико полинелтида, док изгледа да та моћ недостаје белим зрнцима. Затим, сокови многих орјана, — јетра, бубрег, мишићи, мозак, сочиво — хидролизују равне полипептиде. Код биља изгледа да су такви Ферменти такође раепрострањени., Сок кваса активан је према пептонима и полипелтидима, тако исто и екстракт неких базидиомицета (Рејежепте и Мошћоп). Папаин (или један Ферменат који га Пан) утиче на пептоне као ерепсин.

Аргиназа. _ Међу продуктима распадања беланчевина под утицајем трипеина, и срепсина, налази се и аргинин, тело које се редовно налази као про-

1 Рожегајка. Тћеве Чосбогав ез Бејепсев Рата (1905).