Filatelista
јаког дејства сунчеве светлости; недовољна помоћ и организациона неповезаност организатора са претставницима појединих Савеза делегираних ради монтирања витрина и изложака, и др. Али све је то недовољно да баци сенку на успех и рад ХФС-а, који је заиста учинио са своје стране готово све да оствари оно што и многе јаке и озбиљне иностране филателистичке организације нису до данас успеле да спроведу или не са таквим успехом. Оцењивачки суд био је састављен од Инг. Вл. Флека и Р. Хорвата из Загреба, Мик. Јањића и С. Остојића из Београда, 1. Бара и Н. Бежека из Љубљане, пао и проф. Ст. Христова из Титовог Велеса. Излошци су оцењивани по систему који је прописала Међународна филателистичка федерација, тј. по најмодернијој методи и то по следећим критеријумима: 1) општи |јути“ сак 2) квалитет марака 3) реткост марака 4) степен потпуности према опсегу излошка 5) филателистички рад“ и спрема, а код истраживачких збирки и 6) истраживачки рад. Оцењивачки суд је са успехом обавио постављене задатке, оценио све излошке, критички се осврнуо на сваки од њих и донео одлуке о награђивању и похвалама.
На изложби је било и таквих објеката, који заслужују да буду издвојени од осталих и да буду посебно поменути. Међу ове првенствено спадају: ај Изложак Пен клуба (П деој, Дубровник је добио максимум могућих бодова (60) и који се слободно може сматрати за изложак међународне вредности. Овај је изложак био пријављен као истраживачки, уосталом сасвим правилно, што му је омогућило добијање свих 60 бодова, јер су излошци у осталим групама могли добити максимум 52 бода, пошто су оцењивани само са 5 гледишта, дакле без оцене „истраживачки рад“. Штета је да изложак подружнице Нови Сад „Стара Србија“, није био пријављен у групи истраживачких збирки, у којој би му м било право место, јер би тада несумњиво добио знатно већи број бодова (овако је добио свега 50 бодова); 6) поред већ поменутог излошка Старе Србије, истичемо на првом месту збирке класичних марака и жигова, код којих је, разумљиво, и сам изложени материјал најинтересантнији и најређи. „Жигови папинске државе“ (Загреб), в) „Жигови са југословенске територије на старим аустриским маркама“ (Загреб), за који је штета да није добио већи број витрина, као и да сопственик није изложио свој целокупни материјал из ове области, јер би'такав изложак, према подацима којима располажемо, и на највећим светским изложбама заузео једно од првих места; г) претфилателистички и филателистички жигови на аустриским маркама (Загреб), д) поштански жигови града Загреба (Загреб); ђ) партизански мотиви
до оштећења појединих изложака услед
Загреб), и) Предфилателистичка писма Пољске и Русије, као и целине Русије и неми жигови (Београд) и други.
Филателистички Савез Хрватске добио је укупно 3.061 бод за 101 изложак у 170 витрина; Савез Филателиста Србије добио је 1.179 бодова за 40 изложака у 158 витрина; Филателистичка Звеза Словеније добила је 1.146 бодова за 38 изложака у 138 витрина; Филателистички Сојуз на Македонија добио је 370 бодова за 15 изложака у 34 витрине и Филателистички Савез Босне и Херцеговине 279 бодова за 10 изложака у 31 витрини.
Приказ у бодовима апсолутно је нереаглан, нарочито у погледу вредности изложака СФС-а и ХФС-а. До овако велике разлике у бодовима дошло је услед тога што је у готово истом броју витрина ХФС изложио 101 изложак, док је СФС изложио свега 40 изложака. Не треба изгубити из вида да се оцењивао сваки изложак у целости, а не свака витрина, тако да је број оцена ХФС-а био далеко већи од броја добивених оцена СФС-а. Ово, међутим, не умањује вредност изложака ХФС-а, који је заслужено однео |! награду. Ово утолико
пре што је оцењивачки суд морао да води
рачуна о масовности суделовања, тј. колики је број чланова_ појединих Савеза учествовао. Овај моменат истовремено указује да је број суделовача на изложби један од битних момената и да се ово не би смело изгубити из вида код будућих изложаба.
Савез филателиста Србије добио је | награду, док је || награда додељена Филателистичкој Звези Словеније. Наведени Савези награђени су позлаћеном, сребрном и бронзаном плакетом. .
Оцењивачки суд донео је одлуку и о десет најбољих подружница. Као најбоље оцењено је „Друштво пријатеља класичних марака“ — Загреб, затим „Хрватско Филателистичко Друштво“, Загреб, „Филателистички Клуб“, Загреб, док је четврто место заузела најбоља подружница СФС-а „Авала“, Београд. Десето место заузела је друга по реду подружница СФС-а „Дероко", Београд.
Интересантности ради, наводимо неколико изложака СФС-а који су у појединим групама добили највећи број бодова:
| група — Партизанска пошта.
1) „Партизанска пошта и омладинске радне бригаде“, „Врачар-Београд“ 41 бод;
||| група: Специјалне збирке.
|) „Разни специјалитети“, „Авала-Београд“, 52 бода,
2) „Стара Србија“, Нови Сад, 50 бодова
|У група: Генералне збирке.
1) „Босна и Херцеговина“, поништена збирка, „Е. Дероко“ — Београд, 35 бодова.
2) »Цесћгепзјејп«, „Сава-Београд"“, 33 бода и
3) „Баварска-Плебисцитна зона Немач-
(Загреб и Београд); е) Либанон (Загреб); ке", „Авала — Београд“, која је добила 42 ж) Баварска (Београд); з) УПУ (Београд и Gona
306