Filatelista

КОВИ АЛУМИ ||| – Густав Баушке, књижар из Лајпцига издао је „Албум за поштанске марке“ у седам издања од 1864 до 1870 године. Последње године појавио се први пут велики албум са именом „ШАУБЕК“.

Име „Шаубек“ постало је од анаграма (испреметаних слова) презимена издавача албума Баушке.

Доцније је ове албуме издавала фирма Браће Сенф, а затим је прешла на фирму С. Е. Шске из Лајпцига, која је издала безбројна издања ових албума, — али је име албума увек остало непромењено.

ША

ПОТОМАК АЦТЕКА ФАЛСИФИКАТОР МАРАКА

У Екуадору је ухапшен неки фалсификатор марака, који није нико други него потомак прастарих краљева Ацтека. Ова сензација је произвела врло мучан утисак у Америци.

ПРОСЛАВА НА ФИЛИПИНСКОМ ОСТРВУ

На Филипинским острвима недавно је прослављен интересантан јубилеј. Наиме, пре 430 година чувени истраживач и морепловац португалског порекла, Фернандо Магелан, после дугог лутања морем прошао је поред Огњене Земље и том приликом пронашао јужни пролаз између Атлантског и Тихог Океана. Тада се приближио до тада непознатој групи острва, које је доцније добило име Филипинско острвље, по шпанском краљу Филипу. Магелан је водио борбу са једним урођеничким племеном на острву Мактату и том приликом је погинуо... То се догодило 1521 године. — На овој јубиларној свечаности на Филипинима узела је учешћа и пошта издањем једне специјалне серије марака са сликом грба града Цебу, који се налази на острву Мактату. O. JI.

ИЛУСТРОВАНЕ БИБЛИЈЕ ПОШТАНСКИМ МАРКАМА

Циљеви, које скупљачи себи постављају, могу да варирају до бескрајности. Неки скупљачи цене, често потпуно оправдано, да марке претстављају сигуран објекат за улагање новца и улажу знатан капитал у своје збирке. Други, са малим финансиским средствима, али руковођени оригиналним идејама, успевају да остваре не само обичну збирку поштанских марака, већ право уметничко дело. Као пример може послужити онај сиромашни американски свештеник, који је једног дана одлучио да илуструје Историју света по библији помоћу поштанских марака. Његов албум, чија је свака страна била украшена живо обојеним минијатурама као рукописи Средњега века, добио је више пута прву награду на међународним филателистичким изложбама. Међутим, права вредност вињета Његовог албума није прелазила неколико десетина долара. Оно што је давало првен-

„реч „отров“.

___ство делу овог свештеника над многим.

богатијим и ређим збиркама, била је водећа идеја, која га је руководила при саставу његовог албума. Т

ИЗ ШВАЈЦАРСКЕ

Упркос многобројним поднесеним молбама за издавање специјалних поштанских марака са вишком у корист добротворних установа и др. институција, понекад и: врло: заслужних, швајцарска поштанска управа је. одлучила да сведе издавање таквих мара-. ка на две емисије годишње: једну летњу емисију (то су марке у част швајцарског народног празника) и једну зимску („Рго Јиуетије“). Заслужне институције учествоваће са 10%/0 од чистог вишка, реализованог продајом тих марака. Тако је, на пример, од марака издатих летос поводом народног празника припало Црвеном Крсту“

_ 90%, a Друштву за историју уметности у

Швајцарској 1077.

У будуће ће се таква серија састојати од 5 марака уместо 4, како је било до сада.

Марке за авионску пошту биће у Швајцарској укинуте; оне су постале излишне, пошто се пошиљке, које се шаљу ваздушним путем, могу франковати макојом марком која је у течају.

Марке од 3 с. неће се више штампати, пошто се врло ретко употребљавају.

Ле Де

ОТРОВНЕ МАРКЕ

Веома мало света зна да су марке од 3 пенса Велике Британије из 1887 и 1902 г. отровне. Њихов папир садржи оловни хромат. Ако би десетогодишње дете полизало 20 комада ових марака отровао би се с тренутним наступом смрти. Није давно било да је у британском парламенту била поднесена интерпелација, којом је тражено да се на полеђини ових марака отштампа Парламент је одбацио овај предлог с мотивацијом да не сматра вероватним да би једно дете могло доћи до 20 комада ових марака и да би их полизало или прогутало, O. JI.

МАРКЕ УПОТРЕБЉЕНЕ КАО СИТАН НОВАЦ У НОВОЈ КАЛЕДОНИЈИ

Филијала Француске Банке у Нумеи, на Новој Каледонији морала је у току 1942 године пустити у течај уместо ситног новца поштанске марке, упаковане у алуминиске омотаче с прозирним прозорчићем од целофан-папира, јер су морнари, који су посећивали острво, били понели са собом за успомену сав ситан новац, који је био у промету. Марке, које су замењивале ситан новац, повучене су из течаја тек при завршетку другог светског рата, када је из Матичне земље приспела довољна количина ситног новца. O. JI.

315